Mēs nekad nevaram zināt, kurā brīdī slimībā pārsteigs mūs, lai arī kā censtos no tās paglābties. Pat visrūpīgākā attieksme pret savu veselību neizslēdz saslimšanas iespēju, kaut arī to būtiski samazina. Kādā tad veidā palīdzēt savam organismam pēc iespējas ātrāk atgūt veselību, ja tomēr ir gadījies saslimt.

Gripa parasti sākas šādiem slimības simptomiem: slimības sākums ir straujš, pašsajūta spēji pasliktinās, rodas izteikts nogurums, var būt spēcīgas galvassāpes, ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz pat 39 – 40oC, ļoti raksturīgas ir muskuļu sāpes un kaulu laušana, atšķirībā no saaukstēšanās slimībām, gripas sākumfāzē iesnas un kakla sāpes nav raksturīgi simptomi, tie var pievienoties vēlāk, taču daudz raksturīgāks ir sauss rejošs klepus ar sāpēm krūtīs. Visu šo slimības pazīmju rezultātā slimnieka pašsajūta ir ļoti slikta un ievērojami samazinās darbaspējas, lai atvieglotu organisma cīņu ar vīrusu, ir jāpievēršas ārstēšanas procesam. Kā vajadzētu rīkoties gripas gadījumā?

Pirmkārt, rūpējoties par savu un apkārtējo cilvēku veselību, tomēr vajadzētu palikt mājās. Ieklausieties paši savā organismā, ja jau reiz esat saslimis, tad tas nozīmē, ka ir nepieciešams miers un atpūta. Turklāt gripa ir ļoti lipīga, tāpēc neapdraudiet savus veselos kolēģus un pasargājiet viņus no inficēšanās, jo, kā saka latviešu sakāmvārds: „Darbs jau nav zaķis – neaizbēgs!”. Gultas režīms palīdzēs ātrāk atjaunot izsīkušo spēku rezerves, un atveseļošanās gaita noteikti paātrināsies.

Dzeriet daudz šķidruma, ieteicamākas būtu zāļu tējas, kas satur vitamīnus un mazina iekaisumu, piemēram, kumelīšu un liepziedu tēja, upeņu, aveņu, meža zemeņu tēja. Lieliskas ir arī augļu un dārzeņu sulas, kas satur dabīgos vitamīnus, kas šajā laikā ir tik ļoti nepieciešami novājinātajam organismam. Labāk gan būtu izvēlēties pašu gatavotus ziemas krājumus, kas nesatur konservantus un citas ne īpaši veselīgas vielas.

Ļoti veselīgas ir arī inhalācijas, uzvāriet ūdeni un iepiliniet tajā pāris pilienus eikaliptu vai piparmētru ēteriskās eļļas, var izmantot arī kumelīšu uzlējumu, tad ielejiet šo pagatavojumu kādā traukā ar lielāku virsmu, piemēram, bļodā, noliecieties virs tā (uz galvas var uzklāt dvielīti) un elpojiet tvaikus, tādā veidā tiek atvieglota elpošana, un organismā nokļūst veselīgie tvaiki, turklāt tiek dezinficēta arī apkārtējā vide.

Ir pierādīts, ka slimības gaitu padara vieglāku un atveseļošanos paātrina C vitamīns, tādēļ tam būtu jāpievērš lielāka uzmanība, taču atcerieties, ka dabīgais C vitamīns, kurš tiek uzņemts ar augļiem un dārzeņiem (kivi, citroniem, papriku u.c.) organismā uzsūcas un darbojas daudz pilnvērtīgāk nekā sintezētais, kuru satur dažādi vitamīnu preparāti, taču dabīgais C vitamīns ir pieejams arī tablešu vaidā, par to jautājiet aptiekā.

Veselībai noderīgi ir dabīgās antibiotikas un pretvīrusu vielas saturošie ķiploki, jo tie spēcina imūnos sistēmu, dod tai spēku cīnīties ar slimības izraisītājiem. Turklāt paliekot mājās, nevajadzēs satraukties arī par ne īpaši patīkamo ķiploku aromātu, kas būs jūs apņēmis.

Lai arī viedokļi dalās par ehinācijas preparātu lietderību pie saaukstēšanās slimībām un gripas, tomēr nekādu kaitējumu veselībai tie arī nespēj izraisīt, tādēļ varat mēģināt arī ar to palīdzību ātrāk atgūt veselību.

Veselībai vērtīgas vielas satur arī dažādi bišu produkti, taču jāņem vērā, ka dažiem cilvēkiem tie var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Drudža, galvassāpju un muskuļu sāpju mazināšanai var izmantot dažādus bezrecepšu medikamentus, piemēram, ibuprofēnu un paracetamolu. Taču atcerieties, ka tos ieteicams lietot tikai gadījumā, ja pašsajūta ir ievērojami pasliktināta, jo organisms pats ar paaugstinātās temperatūras palīdzību cīnās pret slimību. Aptiekāram varat prasīt padomu arī par plašo kombinēto pretsaaukstēšanās līdzekļu klāstu, kas palīdzēs novērst simptomus, taču nelikvidēs slimības izraisītāju. Ja jūtat, ka ar pašu spēkiem tomēr netiksiet galā vai dažu dienu laikā slimības simptomi nav uzlabojušies vai kļuvuši vēl smagāki, tad bez ārsta palīdzības iztikt nevarēt, jo pastāv risks, ka ir pievienojusies arī kāda baktēriju izraisīta saslimšana, kas var radīt nopietnas komplikācijas.

Vēl vien ļoti būtisks veiksmīgas atveseļošanās priekšnoteikums ir – slimības laikā ierobežot fiziskās aktivitātes, lai neradītu pārmērīgu slodzi savam organismam, kurš tā jau cīnās ar infekcijas izraisītāju, tāpēc atvieglojiet šo cīņu nevis padariet to vēl smagāku. No lielas slodzes vajadzētu izvairīties arī vēl nedēļu pēc atveseļošanās, un tikai pēc tam pakāpeniski atsākt fiziskās nodarbības.