Piens un citi ar kalciju bagāti produkti bieži vien ir mūsu uztura sastāvdaļa. Kalcijs lietošana ir ceļš uz stipriem un labi attīstītiem kauliem. Taču vai mēs katru dienu uzņemam pietiekamu kalcija daudzumu un vai tas vispār uzsūcas mūsu organismā?

Mūsdienās par pienu, kurš satur daudz kalcija, populārāki ir dažādi gāzētie dzērieni. Pie tam neveselīgai dzīvesveids – smēķēšana, alkohola un kofeīnu saturošo dzērienu lietošana samazina uzņemtā kalcija uzsūkšanos. Tomēr kalcijs ir minerālviela, kuru vajag uzņemt pašu veselības saglabāšanai un uzturēšanai.

Ko kalcijs organismā dara?

Bērnībā un pusaudžu gados organismā kalcijs tiek izmantots, lai veidotos stipri kauli. Sasniedzot pilngadību, kalcija līmenis kaulos pakāpeniski sāk samazināties – katram gan šis process notiek dažādā ātrumā un apjomā.

Ja pusaudžu gados netiek uzņemts pietiekams kalcija daudzums (īpaši tas attiecas uz meitenēm), lai veidotos stipri kauli, tad osteoporozes attīstības risks ir daudz lielāks. Osteoporoze ir slimība, kad kauli kļūst trauslāki un pieaug lūzumu iespējamība.

Liela nozīme kalcijam ir arī muskuļu kontrakciju nodrošināšanā, nervu impulsu pārnešanā un hormonu atbrīvošanā. Ja tiek uzņemts ar kalciju nabadzīgs uzturs, tad normālo šūnu funkciju nodrošināšanai, kalcijs tiek paņemts no kauliem.

Ja bērnu uzturs satur pietiekami daudz kalcija un nodarbojas arī ar fiziskajām aktivitātēm, tad viņi savu pieaugušā cilvēka dzīvi uzsāks ar stiprākiem kauliem. Nav gan zinātniska pierādījuma, ka ievērojot ikdienas uzturā ieteiktās kalcija devas, kauli būs spēcīgi un veseli.

Ieteicamās kalcija devas bērniem ir:

  • No 1 līdz 4 gadu vecumam – 500 miligrami dienā;
  • No 4 līdz 8 gadu vecumam – 800 miligrami dienā;
  • No 9 līdz 18 gadu vecumam – 1300 miligrami dienā.

Vislabākie kalcija avoti uzturā ir piens un piena produkti. Kā lielisks kalcija avots noder arī zaļie dārzeņi, pupiņas, mandeles, rabarberi un citi produkti.

Lai arī vislabāk kalciju uzņemt ar dažādiem uzturā lietojamiem produktiem, tomēr dažkārt tas var nebūt pietiekoši. Aptiekās nopērkami dažādi kalciju saturoši medikamenti un uztura bagātinātāji, tomēr pirms izlemjat par šādu līdzekļu lietošanu, vajadzētu konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu, kurš ieteiks jums piemērotāko līdzekli.

Lai kalcijs uzsūktos organisma un tiktu atbilstoši izmantots, ir nepieciešams D vitamīns. Tas veidojas ādā, saules staru ietekmē. Zivis, olas dzeltenumi un citi pārtikas produkti arī satur D vitamīnu.

Ne tikai kalciju saturošie produkti un D vitamīns nodrošina kaulu veselību, bet arī regulāras fiziskās aktivitātes un pat vienkāršas pastaigas svaigā gaisā, kas palīdzēs ne tikai saglabāt veselību, bet arī labi justies!