Lai cilvēka organisms spētu pareizi darboties tam ir nepieciešamas visdažādākās vielas, tai skaitā arī vitamīni. Jau pats vārds „vitamīni” parāda, ka tiem ir ļoti svarīga loma veselības uzturēšanā, saglabāšanā un atgūšanā. Visi vitamīni tiek iedalīti divās lielās grupās pēc to šķīdības ūdenī: šķīstošie un nešķīstošie. Viens no plašāk lietotajiem ūdenī šķīstošajiem vitamīniem ir C vitamīns, tā organisma imunitātes stiprinošās un īpašības ir zināmas praktiski ikvienam, taču C vitamīns ir nozīmīgs arī sirds slimību profilaksei.
Askorbīnskābei piemīt nozīmīgas antioksidanta funkcijas, tās arī nosaka C vitamīna labvēlīgo ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmas darbību. C vitamīns kavē izmaiņu rašanos artēriju sieniņās, kā arī samazina trombocītu tieksmi salipt kopā. Ilgstoši lietojot C vitamīnu, pakāpeniski atjaunojas asinsvadu iekšējās sieniņas funkcijas cilvēkiem ar koronāro sirds slimību, kad asinsvadu sieniņas ir zaudējušas savas elastīgās īpašības, līdz ar to tās vairs nespēj tik efektīvi piemēroties dažādu apkārtējo apstākļu iedarbībai, taču askorbīnskābe palīdz atjaunot šīs asinsvadu īpašības.
C vitamīnu ir lietderīgi lietot kopā ar E vitamīnu, jo arī tam piemīt antioksidanta īpašības, līdz ar to kopā tie spēj darboties efektīvāk. Askorbīnskābi var lietot arī aterosklerozes profilaksei, jo tā pasargā zema blīvuma lipoproteīnus (slikto holesterīnu) no oksidēšanās, līdz ar to tiek novērsta holesterīna izgulsnēšanās asinsvados.
Ir pierādīts, ka cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu C vitamīns ievērojami spēj samazināt infarkta risku. Paaugstināta asinsspiediena gadījumā ļoti nozīmīgs ir slāpekļa monoksīds (NO), jo tas ir nepieciešams, lai asinsvadi spētu paplašināties, kā rezultātā samazināsies asinsspiediens, un tiks novērstas arī artēriju spazmas, kas var būt sirdslēkmju iemesls. Savukārt C vitamīns spēj uzlabot slāpekļa oksīda darbību un aktivitāti, līdz ar to C vitamīns ir nozīmīgs kā sirds slimību profilaktisks līdzeklis.
Kur tad iegūt šo tik vērtīgo C vitamīnu? C vitamīns diemžēl organismā neveidojas, tādēļ to nepieciešams uzņemt, vislabāk ar uzturu, ja nepieciešams lietot vēl papildus C vitamīnu, tad aptiekā ir pieejami dažādi to saturoši līdzekļi, pirms to iegādes gan ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Augļi un dārzeņi ir labākais C vitamīna avots uzturā, pietiekami lielā daudzumā to satur paprika, kivi, dažādi citrusaugļi un to sulas, brokoļi, tomāti, dažādas ogas (dzērvenes, avenes, upenes, zemenes u.c.) un citi zaļo lapu dārzeņi. Taču jāpievērš uzmanība, ka C vitamīns ir diezgan nestabils, un gatavošanas un uzglabāšanas procesos to var zaudēt, tādēļ C vitamīnu saturošos augļus, dārzeņus un ogas ieteicams lietot svaigā veidā.