Bērzu lapām un pumpuriem piemīt organismu attīrošas īpašības. Bērzu lapu tēja noder pret reimatismu, sāļu izgulsnēšanos locītavās. Šim nolūkam jāņem viena sauja bērzu lapu, jāaplej ar 1 litru verdoša ūdens un dzer 2-3 tases dienā.

Tāpat to var lietot nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā. Bērzu lapu tējai piemīt nierakmeņus šķīdinoša darbība un tie kā smiltis tiek izvadīti .
Reimatiskām sāpēm labi noder karsti apliekamie- sautētas karstas bērzu lapas sien ap sāpošajām ceļu, pirkstu locītavām, elkoņiem vai potītēm.

Bērzu lapu tēju var lietot arī kā atkrēpojošu un plaušas tīrošu līdzekli klepus gadījumā.

Bērzu pumpuri sekmē žults sekrēciju.

Pavasarī īpaši domājam par organisma attīrīšanu. Tādu attīrīšanas kūri var izdarīt, ņemot vienādās daļās bērzu lapas, paegļa ogas un kaķpēdiņu tēju. Jādzer pa tasei rītos un vakaros.

Ārīgi bērzu pumpuru vai lapu uzlējumu var lietot brūču apmazgāšanai, ekzēmu ārstēšanai (paralēli šajos gadījumos var lietot arī iekšķīgi).

Matu stiprināšanai un galvas attīrīšanai no blaugznām var gatavot uzlējumu uz žāvētām bērzu lapām. Tāpat var gatavot vannu. Šiem nolūkiem ņem 4 saujas bērzu lapu, aplej ar 2 litriem ūdens, vāra 10-15 minūtes, 2 stundas ļauj ievilkties.

Protams, vērtīgas ir arī bērzu sulas vispārējai organisma spēcināšanai, pret mazasinību, angīnas, furunkulozes ārstēšanai.

Bērzu pumpuri satur flavonoīdus, ēterisko eļļu, sveķveida vielas, saponīnus, C vitamīnu u.c. Bērzu lapas satur flavonglikozīdus, organiskās skābes, C vitamīnu u.c.

Bērzu lapas vislabāk ievākt pirms Jāņiem. Bērzu pumpurus ievāc agri pavasarī- martā, aprīlī. Zarus sasien slotās, izžāvē un sausos pumpurus pēc tam nobrauka ar rokām.