Sirds pilieni ir daudz un dažādi. Kurus labāk izvēlēties? Izvēli varētu izdarīt, zinot kādas ir mūsu problēmas un kādu efektu gribam panākt. Bieži pat tiem cilvēkiem, kam nozīmētas nopietnas zāles sirds-asinsvadu slimību ārstēšanai, ārsts rekomendē kā papildus līdzekli kādus augu izvilkumus saturošus pilienus stresa vai citās neparedzētās situācijās.

Vilkābeles tinktūra, ekstrakts, eliksīrs, tēja…

Ārstnieciskos nolūkos tiek lietoti gan vilkābeles ziedi, lapas, gan augļi. Vilkābelei piemīt spējas uzlabot koronāro un miokarda apasiņošanu līdz ar to apgādi ar skābekli, sirds muskulatūras kontrakciju spēks palielinās. Vienkāršoti izsakoties- uzlabojas sirds darbaspējas, mazinās aizdusa, nogurums. Bez tam vilkābeles preparātus var lietot aritmijas gadījumos.

Izstāstīšu austriešu ārsta Osikas recepti vilkābeles eliksīra pagatavošanai (toreiz es vārīju un dakteris komandēja):

Ņem 2kg gatavus vilkābeles augļus , ieber katlā, uzlej virsū 2litrus ābolu sulas (eliksīru gatavošanā ir svarīgi, ka šinī gadījumā vilkābele un ābele ir vienas dzimtas augi!), vāra uz lēnas uguns apmēram 1-2stundas (laiks atkarīgs no augļu gatavības pakāpes), līdz ogas kļūst brūnganas un galvenais mīkstas. Tad izkāš, izberž caur sietu vai izspiež caur marli, lai arī augļu mīkstums nonāk gatavotajā eliksīrā. Iegūto sulu uzvāra, pieber 2kg cukura. Kad tas izšķīdis pieber 50g anīsa augļu, tad vairs nevāra (anīss satur ēteriskās eļļas un vārīšanas procesā tās var izgaist) un pēc brītiņa nokāš anīsa augļus un pilda pudelēs un dzer katru rītu pa desertkarotei.

Māteres pilieni.

Māteres aktīvās vielas palēnina sirds ritmu, pastiprina sirds muskuļa saraušanās spēju, pazemina arteriālo asinsspiedienu, tai piemīt nomierinoša iedarbība, tādēļ to var lietot sirds neirožu, stresa situācijās un paaugstināta asinsspiediena gadījumā.

Baldriāna tinktūra.

Arī to var lietot sirds neirožu gadījumā, stresa situācijās.

Lietuvā ražotie Sirds pilieni satur visu trīs iepriekšminēto augu izvilkumus. Tos var lietot visos gadījumos, par kuriem iepriekš runājām- sirds neiroze, aritmija, paaugstināts asinsspiediens (pazeminātu asinspiedienu tie praktiski neietekmēs), aizdusa, uztraukums, tahikardija.

Latvijā ražotie Sirdsdarbību uzlabojošie pilieni vēl papildus trim iepriekšminētajiem izvilkumiem satur mentolu. Mentols paplašina sirds un galvas smadzeņu asinsvadus, tātad spazmu gadījumā, tas dos papildus iedarbību.

Zeļeņina pilieni.

Ļoti interesants sastāvs. Satur belladonnas (latviski – vilkogas) tinktūru, maijpuķītes tinkt., baldriāna tinkt., un mentolu.

Belladonnai piemīt spazmolītiskas īpašības. Maijpuķīte satur sirds glikozīdus, tātad tonizē sirds muskuli sirds mazspējas gadījumā. Vajadzētu uzmanīties cilvēkiem, kas lieto citus sirds glikozīdu preparātus, piemēram, Digoksīnu.

Baldriāns – nomierinošs, mentols paplašina sirds asinsvadus.

Zeļēņina pilieni nebūtu ieteicami grūtniecēm un zīdīšanas periodā.

Jāatceras, ka visas tinktūras satur spirtu, tātad nedrīkst lietot cilvēki, kuri ārstējas no alkoholisma.

Arī augu izcelsmes pilienus nevajag un nedrīkst pārdozēt, jāievēro ražotāja noteiktās devas, jo pārdozējot var tikt izraisīti efekti, kuri nav vēlami.

Ir dažādas homeopātiskās kombinācijas – Leonuri komplekss, Crataegi komplekss, Convallaria komplekss, Pumpan pilieni.

Sigita Čulkstena,
farmaceite