Veselīgs uzturs bez augļiem nav iedomājams, jo ar to palīdzību organisms uzņem daudzas tam ļoti svarīgas un nepieciešamas vielas, tai skaitā arī vitamīnus un minerālvielas. Viens no īpatnējākajiem augļiem ir ar brūngani pūkainu kažociņu, bet tā iekšpusē atrodas koši zaļš mīkstums ar melnām sēkliņām, turklāt šis auglis ir lielisks dabīgā C vitamīna avots, droši vien nopratāt, ka runa iet par kivi.

Kivi augļi parasti ir ar iegareni ovālu formu, tie ir aptuveni 7 cm gari, pārklāti ar pūkainu miziņu. No ārpuses ne īpaši pievilcīgais auglis sevī slēpj tīkamus noslēpumus, jo tā iekšpusē atrodas zaļas krāsas mīkstums, kuram ir ļoti patīkama un atsvaidzinoša garša, kas vienlaicīgi atgādina zemeņu, meloņu un banānu garšu, turklāt ļoti patīkami smaržo.

Par kivi dzimteni uzskata Ķīnu, pēc tam 20. gadsimta sākumā misionāri to aiznesa sev līdzi uz Jaunzēlandi, kur tikai pēc vairākiem gadu desmitiem tikai uzsākta kivi plantāciju veidošana, jo tieši Jaunzēlande pirms vairākiem desmitiem gadu galvenokārt nodrošina visu pārējo pasauli ar šiem interesantajiem augļiem. Par godu kivi dzimtenei pagājušā gadsimta vidū šos augļus sāka dēvēt par ķīniešu ērkšķogām, bet pēc tam to nodēvēja par kivi par godu Jaunzēlandes nacionālajam putniņam, jo no ārpuses kivi ir ļoti līdzīgs putna spalvainajai rotai. Mūsdienās plašas kivi plantācijas atrodas daudzviet pasaulē – Francijā, Itālijā, Čīlē, ASV, Jaunzēlandē un Japānā.

Kivi ķīmiskais sastāvs ir ļoti daudzveidīgs, kas nodrošina labvēlīgu ietekmi uz veselību. Viena no pārsteidzošākajām kivi aktīvo vielu īpašībām ir to spēja pasargāt cilvēka šūnu kodolos esošos ģenētiskās informācijas nesējus no skābekļa izraisītiem bojājumiem. Nav gan precīzi noteikts, kuras aktīvās vielas nodrošina šādu iedarbību, taču visticamāk šāda iedarbība piemīt vairākām vielām, tai skaitā C vitamīnam, beta karotīnam un dažādiem flavanoīdiem, kas ir spēcīgi antioksidanti.

Kivi augļi plaši zināmi kā lielisks C vitamīna avots. C vitamīns jeb askorbīnskābe ir nozīmīgākais ūdenī šķīstošais antioksidants, kas darbojas cilvēka organismā, tas neitralizē šūnu bojājumus izraisošos brīvos radikāļus, līdz ar to mazinās dažādu saslimšanu risks. C vitamīns stimulē arī imūnsistēmas darbību, līdz ar to tas nepieciešamas, lai pasargātu sevi no dažādām saaukstēšanās slimībām. Ir veikti pētījumi, kuros pierādīts, ka uzņemot dabīgo C vitamīnu ar svaigiem augļiem un dārzeņiem ievērojami mazinās sirds-asinsvadu slimību un dažādu audzēju risks.

Kivi augļi ir arī lielisks divu taukos šķīstošo antioksidantu – A un E vitamīna avots. Tā kā kivi satur gan ūdenī, gan taukos šķīstošos antioksidantus, tad tie spēj pasargāt organismu no nelabvēlīgās apkārtējās vides iedarbības visoptimālākajā veidā.

Kivi ir arī brīnišķīgs šķiedrvielu avots. Ar šķiedrvielu palīdzību var samazināt holesterīna līmeni asinīs, līdz ar to mainās arī dažādu sirds slimību un infarkta risks. Ar šķiedrvielu palīdzību no organisma tiek izvadītas kaitīgās un nevajadzīgās vielas, līdz ar to notiek nosacīta organisma attīrīšanās. Ar šķiedrvielām bagāti pārtikas produkti ir nepieciešami arī diabēta pacientiem, jo ar to palīdzību var samazināt glikozes līmeni asinīs. Turklāt kivi augļi ir ļoti labs kālija, magnija, vara un fosfora avots.

Kivi sastāvā esošie karatinoīdi (A vitamīna priekšteči) palīdz aizsargāt acs struktūras no izmaiņu rašanās laika gaitā, tādā veidā mazinās redzes traucējumu un pat pilnīga redzes zuduma risks.

Kas būtu jāievēro, ēdot kivi?

Kivi pieder pie tā nelielā skaita pārtikas produktu, kas diezgan ievērojamā daudzumā satur oksalātus – vielas, kuras dažos augos, dzīvnieku un cilvēku organismos atrodas dabīgi. Ja oksalātu koncentrācija ķermeņa šķidrumos kļūst pārāk liela, tad tie sāk kristalizēties un var izraisīt veselības traucējumus. Tādēļ cilvēkiem, kuriem ir nierakmeņi un žultsakmeņi, vajadzētu būt piesardzīgiem un izvairīties no kivi lietošanas uzturā. Oksalāti var arī traucēt kalcija uzsūkšanos organismā, tādēļ kalcija preparātus vajadzētu lietot ar vismaz 2-3 stundu starplaiku starp kivi ēšanu.

Ja esat nolēmuši kaut ko sākt darīt savas veselības labā, lai to uzlabotu, šis nelielais un īpatnējais auglis varētu kļūt par lielisku sabiedroto ceļā uz veselīgu uzturu.