Šis laiks ir tik savāds – Ziemassvētku pārdomu laikā daudziem no mums dzimts jaunas domas un cerības, ko centīsimies īstenot nākamajā gadā vai vēl pat ilgākā laika posmā. Arī no satraukumiem un dažādiem pārdzīvojumiem neiztikt, tie ietekmē mūsu dzīvi, kā arī liek darboties un rīkoties, meklēt risinājumus, lai mēs ikviens varētu piepildīt savus sapņus un īstenot mērķus. Kā pārvarēt stresu, lai tas netraucētu sasniegt kārotos mērķus.

Stress ir apstākļu maiņa, kas izpaužas kā draudi, izaicinājums vai pat kaitējums cilvēka dinamiskajam līdzsvaram. Stresa laikā aktivizējas simpātiskā nervu sistēma, kā rezultātā paātrinās sirdsdarbība, perifērie asinsvadi sašaurinās un paaugstinās asinsspiediens.

Neliels stress var būt noderīgs, jo tas liek cilvēkam darboties, meklēt risinājumus dzīves problēmām, tomēr ilgstoša un pārāk liela spriedze var radīt nepatīkamas emocijas, uztraukumu, pat paniku un dažādas slimības.

Ja cilvēka organisms ilgstoši tiek pakļauts stresam, kad simpātiskā nervu sistēma tiek nepārtraukti kairināta, tad tas var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu, izmaiņas asinsvadu sieniņās un dažādas sirds-asinsvadu sistēmas slimības. Ir pierādīts, ka stress var būt iemesls astmas lēkmēm, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlām, galvassāpēm un citām slimībām.

Stresa pārvarēšana palīdz mazināt šis slimības, uzlabo cilvēka pašapziņu, spēju kontrolēt savu dzīvi un izbaudīt to daudz pilnīgāk.

Lai stresu pārvarētu, nepieciešams noskaidrot fizioloģiskos un psihosociālos stresa izraisītājus, to vislabāk spēs izdarīt speciālists. Lai pilnvērtīgāk spētu palīdzēt cilvēkiem ar pārmērīgu spriedzi, psihologs var uzdot jautājumus gan par cilvēka izglītību, finansiālo stāvokli, darbu, ģimenes dzīvi, ieradumiem, par slimību vēsturi. Jo precīzāk un ātrāk tiks noteikti stresa cēloņi, jo efektīvāk un ātrāk būs iespējams to pārvarēt.

Viens no pirmajiem soļiem stresa pārvarēšanā ir atslābināšanās jeb relaksācijas terapija. Tā var būt dažāda, katram cilvēkam ir jāmēģina atrast sev piemērotākais veids, kā cīnīties ar spriedzi un pēc iespējas ātrāk atgūt labu pašsajūtu:

  • Atslābinošā elpošana – visvienkāršākais paņēmiens, ko var izmantot jebkurā laikā. Tās pamatā ir lēna un dziļa elpošana, līdz notiek pilnīga atslābināšanās. Lai sekmīgāk notiktu atbrīvošanās, to var veikt ar aizvērtām acīm.
  • Muskuļu pakāpeniska atslābināšana novērš stresa radīto muskuļu spriedzi. Pārmaiņus nepieciešams sasprindzināt un atslābināt visas ķermeņa muskuļu grupas līdz viss ķermenis ir pilnībā atslābis.
  • Iztēles paņēmiens – ar iztēles un koncentrēšanās palīdzību mēs ikviens varam aizklīst savā iedomu un sapņu valstībā, uz brīdi aizmirstot par visām dvēseles sāpēm un problēmām. Lai to veiktu, nepieciešams atrast kādu klusāku stūrīti, kur neviens netraucē, aizvērt acis un iztēloties to vietu un apstākļus, kuros jūs šajā brīdī visvairāk vēlētos atrasties.

Pārslēgšanās – lai novērstu uzmanību no sāpēm vai uztraukumiem, cilvēkam vajadzētu uzsākt kādu pavisam cita veida nodarbi, kas sirdij šķiet daudz patīkamāka kā stresu izraisošā situācija. Tā var būt gan mūzikas klausīšanās, gan dziedāšana vai dejošana, fiziskās aktivitātes, lasīšanai vai rokdarbi.

Lai relaksācija būtu veiksmīgāka, var pielietot dažādas šo paņēmienu kombinācijas, kas katram ir atbilstošākas un pieņemamākas. Lai sasniegtu labāku rezultātu un varētu izvairīties no emocionāli nepatīkamām situācijām, tad kādu no šiem atslābināšanās veidiem var izmantot katru dienu, tādējādi sagatavojot organismu iespējamajām stresa situācijām, lai tās neizraisītu sliktu pašsajūtu vai pat veselības traucējumus.

Lai stresa situācijas varētu veiksmīgi pārvarēt, jācenšas atradināties no nelāgiem paradumiem: smēķēšanas, alkohola un narkotisko vielu lietošanas, pārēšanās, lamāšanās un nepiedienīgas izturēšanās pret apkārtējiem cilvēkiem.

Vēl viens ļoti svarīgs faktors veiksmīgai grūtu dzīves situāciju pārvarēšanai ir tuvu cilvēku atbalsts, jo tas spēj mūs emocionāli stiprināt, palielina mūsu pašapziņu.

Lai Jaunais gads mums visiem atnes to, ko vēlamies visvairāk un lai lieki pārdzīvojumi netraucē sasniegt iecerēto!