Palielināta ķermeņa masa ir mūsdienu pasaulē arvien biežāk sastopama problēma. Pat ja pats cilvēks ir apmierināts ar savu izskatu liekā svara dēļ un neizjūt būtiskus traucējumus, veicot ikdienas ierastās darbības, tomēr arī tad vajadzētu sākt domāt un arī rīkoties, lai samazinātu savu ķermeņa svaru, jo tas savu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību rada ilgstoši un postoši. Šeit nav runa par dažiem liekiem kilogramiem, kas augumam neļauj izskatīties atbilstoši supermodeļu standartiem, bet gan par nopietni palielinātu ķermeņa masu, kad ķermeņa masas indekss (ĶMI) pārsniedz 30.

Ķermeņa masas indeksu aprēķina ķermeņa svaru (kg), izdalot ar auguma garumu (m), kas kāpināts kvadrātā. Ja cilvēkam ir tieksme uz aptaukošanos, bet svars ir nedaudz palielināts (ĶMI ir robežās no 25 – 29,9), tad ļoti būtiski ir neļaut sev nonākt līdz tik lielam skaitlim, jo ķermeņa masas uzturēšana ir tikpat svarīgs un atbildīgs darbs kā tās samazināšana.

Kādus draudus mūsu veselībai var radīt palielināts ķermeņa svars?

  • Augsts asinsspiediens (hipertoniskā slimība), augsts holesterīna līmenis un nepareizas lipīdu (tauku) attiecības asinīs, rezistence pret insulīnu, kas var pāriet otrā tipa cukura diabētā;
  • Palielinātās masas dēļ, kas nemitīgi jāpārvieto sev līdzi, var rasties problēmas ar locītavām un kauliem;
  • Fiziskas piepūles laikā un sportojot rodas elpas trūkums, kas laika gaitā var kļūt vēl smagāks, un var attīstīties pat astma;
  • Var būt miega traucējumi vai nemierīgs miegs, jo grūti atrast ērtu gulēšanas pozu;
  • Aknu un žultspūšļa slimības;
  • Depresija;
  • Sievietēm, kurām ir liekais ķermeņa svars, biežāk novērojami menstruālā cikla traucējumi un citas ginekoloģiskas saslimšanas.

Daži no šiem veselības stāvokļiem var rasties jau bērnībā, ja aptaukošanās novērojama bērnam, tādēļ bērna veselībai jāpiegriež īpaša vērība, lai nākotnē izbēgtu no nopietniem veselības traucējumiem.

Kādi īsti ir aptaukošanās iemesli?

Ir ļoti daudzi faktori un sarežģīti mehānismi, kas atbild par liekā svara un aptaukošanās rašanos. Tie var darboties vai nu atsevišķi vai arī vairāki kopā. Tie var būt gan iedzimtība, gan dzīvesveids un ieradumi, gan viss kopā. Liela nozīme ir arī endokrīnajām slimībām, ģenētiskie sindromi un lietotie medikamenti, jo šie visi faktori var būt saistīti ar palielinātu ķermeņa masu.

Steidzīgās un neveselīgās ēdienreizes, mazkustīgais dzīvesveids ir galvenie sabiedrības aptaukošanās vaininieki. Lai pasargātu savus bērnus no liekā svara radītajiem apgrūtinājumiem un problēmām, ļoti svarīga bērnam un pusaudzim ir viņa fiziskā aktivitāte. Vecāki, gādājiet, lai jūsu bērns tik daudz laika nepavadītu pie datora vai televizora ekrāna, sadarbībā ar pašu bērnu atrodiet viņam piemērotu fizisku nodarbi – ja jūsu atvase nevēlas doties uz dažādām ārpusklases sporta nodarbībām, tad lieciet viņam grābt rudens lapas dārzā vai palūdziet bērna palīdzību mājas uzkopšanas darbos.

Nenoliedzami arī iedzimtībai ir ļoti liela nozīme, jo lielā mērā tā nosaka ķermeņa apveidus un formas, tā uzbūvi. Tā kā ģenētiskā informācija un arī ieradumi bieži tiek nodoti no paaudzes paaudzē, tad ar aptaukošanos visbiežāk saskaras vairāki (vai pat visi) vienas ģimenes locekļi.

Arī emocijas un ķermeņa masa ir saistīti jēdzieni, jo dažkārt cilvēki, esot nomākti, bēdīgi vai satraukti, ēd daudz vairāk nekā parasti. Atrodoties ilgstoši šādās situācijās, neizbēgams ir svara pieaugums.

Tā kā aptaukošanās atrodas patstāvīgā mijiedarbībā ar dažādiem organismā norisošajiem procesiem un to izpausmēm, tad sarunu par palielinātu ķermeņa masu un uzturu turpināsim kādu citu reizi!