Alkoholisms – pilnīgi noteikti tā ir galvenā problēma, kāpēc ļoti liela sabiedrības daļa nespēj sevi uzturēt un tur no malas neviens – ne valsts, ne sabiedrība nevar palīdzēt- cilvēkam pašam sevi ir jāizinventarizē, jāsaliek visu pa plauktiņiem, jāsāk mīlēt sevi, jāmīl savi bērni, kuri saņem no alkoholiķiem vecākiem iedragātas dzīves, kuras diezvai pavisam varēs izdziedināt. Alkohola lietošana mūsu sabiedrībā ir izplatīta parādība.

Alkoholisms tiek iedalīts 2 kategorijās: alkohola lietošana reizēm (pa svētkiem u.c.notikumiem) un hronisks alkoholisms. Tomēr jāņem vērā tas, ka neviens cilvēks par alkoholiķi nepiedzimst – par tādu kļūst, un tas nenotiek vienas dienas laikā, bet vairāku gadu gaitā. Parasti viss sākas ar visai šķietami nevainīgu alkohola glāzīti viesībās, turpinās ar biežāku iedzeršanu un visbeidzot alkohols kļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, tādejādi padarot robežu starp iedzeršanu reizēm un hronisku alkoholismu par visai trauslu posmu.

Kā raksta medicalnewstoday.com, jaunākajos pētījumos ir atklāts, ka šķietami nekaitīgā iedzeršana reizi pa reizei var izraisīt noteiktu smadzeņu šūnu bojājumus, nemaz nerunājot par hronisku alkoholiķu smadzenēm, turklāt šiem cilvēkiem ir lielāks risks saindēties ar alkoholu, kļūt par vardarbības un seksuālu uzbrukumu upuriem.

Vēsturiski bija pieņemts uzskatīt alkoholu par tādu “vīriešu lietu”, tomēr statistika liecina, ka pēdējo 10 gadu laikā strauji ir pieaudzis sieviešu alkoholiķu skaits. Protams, sievietes vienmēr ir cīnījušās par vienlīdzību un līdztiesību, bet, vai tas ir labākais savas brīvās izvēles parādīšanas veids, rodas manāmas šaubas.

Nedaudz plašāk par alkohola ietekmi uz mūsu fizisko veselību:

  • Alkohola lietošana paaugstina kuņģa skābes līmeni. Kairinošā alkohola ietekme var izraisīt gastrītu (kuņģa iekšējo sieniņu iekaisumu), pankreatītu (aizķuņģa dziedzera iekaisumu) vai peptisko čūlu. Alkohols var arīdzan bojāt tievās zarnas un aizturēt barības vielu absorbēšanu.
  • Alkohols neļauj iemigt ciešā miegā, kas nozīmē mazāk atpūtas pilnas naktis. Cilvēkiem, kurus nomoka bezmiegs, alkohols šo situāciju var vēl vairāk pasliktināt. Daudz biežāk kā parasti var būt jāceļas naktī, lai dotos uz tualeti, kas samazina miega kvalitāti.
  • Alkohola lietošana var izraisīt podagru, jo tas aiztur organisma atbrīvošanos no urīnskābes.
  • Pārmērīga alkohola lietošana rada augstāku risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera, mutes, mēles un kakla vēzi. Risks ir vēl lielāks, ja vienlaikus arī lietojat tabakas produktus.
  • Alkohola lietošana var izraisīt aknu vēzi, aknu aptaukošanos, hepatītu, cirozi un citas aknu saslimšanas.
  • Pārmērīga alkohola lietošana izraisa olbaltumvielu, minerālvielu un vitamīnu zudumu organismā. Alkohols īpaši ietekmē vitamīna B1 zudumu organismā, turklāt Jūsu nerviem, muskuļiem, sirdij un smadzenēm ir nepieciešams tieši šis vitamīns, lai normāli funkcionētu. Vitamīna B1 trūkums var izraisīt tādas problēmas kā atmiņas pavājināšanos, acu problēmas, krampjus, kādu ķermeņa daļu nejūtību, troksni ausīs, vājumu kāju un roku muskuļos.
  • Alkohola lietošana ir viens no faktoriem, kas izraisa augstu asinsspiedienu. Alkohola lietošana arīdzan var novest pie sirds muskuļu saslimšanām vai sirds darbības apstāšanās.
  • Embrionāls alkohola sindroms ir tad, kad sieviete grūtniecības periodā lieto alkoholu. Nenoliedzami tas var izraisīt gaidāmā bērna veselības problēmas, kuras var atklāties tikai pēc dzemdībām. Šādām sievietēm pastāv liels spontāno abortu, priekšlaicīgu dzemdību, nedzīva bērna piedzimšanas risks, kā arī bērnam var būt veselībai bīstams, mazs svars. Jo vairāk Jūs dzerat, jo lielāks šis risks. Ārsti iesaka nelietot alkoholu bērna ieņemšanas periodā, grūtniecības un arī bērna barošanas laikā.
  • Palielina cukura līmeni asinīs, kas ir būtiski diabēta slimniekiem.
  • Alkohola lietošanas iespaidā distances un spēka sajūtas, kā arī reakcijas ātrums ir pazemināts, kā rezultātā rodas neskaitāmas traumas, ievainojumi un brūces.
  • Alkohola lietošana rada ne tikai fiziskas, bet arī garīga rakstura problēmas. Nereti tā lietošana izraisa antisociālas un nevēlamas uzvedības parādīšanos-alkohola ietekmē tiek veikti neskaitām noziegumi-zagšanas, laupīšanas, vandālisms, vardarbības gadījumi, pašnāvību mēģinājumi, utt. Tā vien šķiet, ka dažiem cilvēkiem no šo dzērienu lietošanas vajadzētu atteikties pilnībā. Jums pilnīgi noteikti nedrīkstat lietot alkoholu, ja:
  • Nespējat kontrolēt, cik daudz izdzerat, jeb nezināt “savu mēru”, kas nereti noved pie alkohola pārmērīgas lietošanas un tā radītajām sekām;
  • Ja plānojat vadīt auto vai darboties ar jebkāda veida mašinēriju, vai veikt jebkuru citu darbību, kurai nepieciešama uzmanības koncentrācija un modrība;
  • Ja Jums ir nopietnas veselības problēmas;
  • Ja lietojat zāles, kas nav savienojamas ar alkohola lietošanu.

Pētnieki Vanderbilt Universitātē Tenesī un Kalifornijas Universitātē Sanfrancisko ir atklājuši, ka dzerot vairāk par 100 alkohola vienībām mēnesī, cilvēks cieš no atmiņas zudumiem, ko izraisa smadzeņu bojājums, tiek bojātas prāta spēju funkcijas un pazeminās intelekta līmenis.