Bērniņa gaidīšanas laiks ir viens no skaistākajiem, taču tajā pašā laikā arī atbildīgākajiem brīžiem abu vecāku dzīvē. Lai arī grūtniecības laikā mazulis atrodas mātes miesās, kas viņu pasargā no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes, tomēr vai pati sieviete pietiekami rūpīgi izturas pret šo nozīmīgo periodu savā dzīvē? Ja vairums sieviešu tomēr izturas piesardzīgi pret medikamentu lietošanu un smēķēšanu grūtniecības laikā, izvairoties no tām, tad par alkoholu bieži vien tika aizmirsts, nodomājot, ja glāze vīna jau nekas slikts nav, bet padomājiet labi!

Jebkura veida alkoholisko dzērienu lietošana mazuļa gaidīšanas laikā var ļoti dažādi ietekmēt vēl nedzimušā bērna veselību, jo ņemiet vērā – ja alkoholu lieto māte, tad praktiski tas nonāk arī bērna organismā. Kādu ietekmi uz bērnu var izraisīt alkohols?

  • Palielinās priekšlaicīgu dzemdību risks;
  • Alkohols var bojāt mātes organismā esošā bērna šūnu uzbūvi, to augšanu un attīstību, līdz ar to bērns var piedzimt ar mazāku ķermeņa masu vai pat ar kādiem iedzimtiem defektiem;
  • Alkohols arī vēl nedzimušajam bērnam tāpat kā pieaugušam cilvēkam negatīvi ietekmē dažādus organismā notiekošos procesus, bet šī iedarbība bērna organismā var būt ļoti postoša, jo notiek intensīvs šūnu attīstības process, īpaši negatīvi var tikt ietekmētas smadzeņu šūnas, radot nopietnus smadzeņu bojājumus, kas var izpausties kā garīga atpalicība vai citi nervu sistēmas darbības traucējumi.

Īpaši bīstama ir alkohola lietošana pirmajos trīs grūtniecības mēnešos, jo tad palielinās risks, ka bojājumi būs ļoti nopietni un veidosies smagi attīstības traucējumi, kuri ir neatgriezeniski. Alkohola ietekmē var veidoties šādi organisma un tajā esošo orgānu sistēmu bojājumi: attīstības aizkavēšanas un garīga atpalicība, sirds defekti, samazināts svars un citi iedzimti defekti.

Pirmajā grūtniecības trimestrī auglim notiek intensīva iekšējo orgānu attīstība, tai skaitā sāk veidoties galvas smadzenes, muguras smadzenes, aknas un sirds. Šajā laikā noris aktīvs šūnu dalīšanās process, un pašas šūnas ir īpaši jūtīgas pret dažādu nelabvēlīgu faktoru iedarbību, kuru skaitā ir ne tikai alkohols, bet arī nabadzīgs uzturs, dažādu medikamentu lietošana un smēķēšana. Taču alkohols ir kaitīgs arī visā pārējā grūtniecības laikā, jo auglis turpina intensīvi attīstīties, bet alkohols šo attīstību var ietekmēt nelabvēlīgi, aizkavējot augšanas procesus.

Arī plānojot grūtniecību, no alkohola lietošanas vajadzētu izvairīties, tādā veidā jūs pasargāsiet savu nākamo mazuli no alkohola iedarbības izraisīto bojājumu rašanās. Ir taču tik daudz dzērienu, ko var izvēlēties spirtoto apreibinošo dzērienu vietā, kaut vai glāze augļu sulas noteikti ir daudz veselīgāka un gardāka nekā postošos bojājumus izraisošie alkoholiskie dzērieni.

Pirms paceliet glāzi apreibinošās dziras, padomājiet par sava vēl nedzimušā bērna veselību, viņš taču ir tik neaizsargāts, tāpēc pasargājiet viņa veselību vismaz jūs, jo viņš taču ir jūsu dzīves turpinātājs, un ikviens no mums vēlas, lai mūsu bērni būtu veselīgi un dzīvespriecīgi mazuļi, tad ļausim viņiem tādiem arī būt!