Rinīts un faringīts ir primārais augšējo elpceļu infekciju cēlonis, kā arī biežs iemesls ārsta konsultācijām, īpaši bieži šīs saslimšanas novērojamas pirmsskolas vecuma bērniem. Akūts rinīts ir deguna gļotādas iekaisuma process, bieži pacientam pievienojas arī kakla iekaisums-faringīts.

Galvenie simptomi akūtam rinītam ir ,,tekošs”, ,,aizlikts” deguns, šķaudīšana, skrāpējoša sajūta kaklā, var pievienoties arī balss aizsmakums. Ķermeņa temperatūra var būt paaugstināta, dažkārt pat ļoti augsta. Akūta rinīta ierosinātāji ir vīrusi (zināmi vairāk kā 200 dažādi serotipi). Tādēļ rinovīruss ir minams kā biežākais elpošanas ceļu iekaisums. Jāpiebilst, ka 50% gadījumu rinīts noved pie antibiotiku izrakstīšanas. Infekcija izplatās gaisa pilienu veidā. Rinovīruss biežāk sevi piesaka rudens un pavasara sezonā. Inkubācijas periods tam ilgst 2 dienas. Atveseļošanās seko 7-10 dienu laikā. Simptomi, kuri pievienojas pirmajās saslimšanas dienās – zaļgandzelteni deguna izdalījumi un/vai paaugstināta ķermeņa temperatūra, taču šie simptomi nav uzskatāmi par 100% bakteriālas infekcijas klātbūtni.

Speciālista uzdevums ir noskaidrot vai iepriekš minētie simptomi ir tikai respiratorā trakta iekaisuma atbildes reakcija vai nopietnāku saslimšanu pazīme (piem.: etmoidīts, adenīts, malformācija, audzējs u.c.).

Nepatīkami vīrusinfekcijas blakus ,,pavadoņi” ir ožas traucējumi, normāla elpošana caur degunu ir traucēta, tādēļ pacients spiests elpot caur muti, kas saslimšanu var padziļināt, jo no mikrobiem neattīrīts gaiss nonāk rīklē, tad trahejā un iespējams var attīstīties trahejas vai bronhu iekaisums.

Īpaša uzmanība būtu jāpievērš zīdaiņiem, maziem bērniem, lai ,,parastas” iesnas nepārvērstos nopietnākā saslimšanā. Tāpat jaatceras, ka deguns ir saistīts ar īpašām atverēm ar tuvumā esošiem orgāniem- acīm, ausīm, kas savlaicīgu iesnu neārstēšanas gadījumā var izsaukt tūskas veidošanos ausīs, arī sāpes, acu konjuktīvas iekaisumu.
Akūtas iesnas neārstējot, tās var pāriet hroniskajās.

Ārstēšana:
Ja bakteriālas izcelsmes saslimšana ir izslēgta, tad ārstēšana ir simptomātiska t.i.

  • Deguna skalošana, deguna gļotādas normālu funkciju atjaunošana- vienkārša un efektīva metode, īpaši iesakāma zīdaiņiem, maziem bērniem
    Piemēram: Sterimar, Hummer, Coldamaris u.c.
  • Pretsāpju/pretiekaisuma medikamentu lietošana
    Piemēram: ibuprofēns, aspirīns u.c.
  • Deguna pilieni, ziedes kuri uzlabo elpošanu
    Piemēram: nafazolīns, ksilometazolīns, oksimetazolīns un fenilefrīns u.c. Jāatceras– šos preparātus nedrīkstētu lietot ilgāk kā 7-10 dienas, citādi deguna gļotādai nodaram tikai ļaunumu, jo sākas gļotādas atrofija, kas noved pie normālu fizioloģisku funkciju iznīcināšanas.
  • vitamīni, vitamīniem bagāts uzturs
  • zāļu tējas- piemēram: liepziedu, aveņu.