Mazu bērnu ādiņa ir tik samtaini maiga, tomēr laika gaitā mās struktūra mainās, jo ādai ir visas cilvēka dzīves laikā jāpilda daudzi svarīgi uzdevumi, jāpasargā organisms no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes, un ādas novecošanās laika gaitā ir nenovēršama, to gan var aizkavēt, ievērojot veselīga dzīvesveida pamatprincipus, rūpējoties par ādu un to pareizi kopjot. Kāds ir ādas krunciņu un grumbiņu parādīšanās īstais iemesls un kā aizkavēt to rašanos?

Lai arī pieres rievas mēdz uzskatīt par cilvēka gudrības un lielās dzīves pieredzes pazīmi, tomēr lielākā daļa cilvēku labāk nevēlētos redzēt tās daiļojam viņu sejas. Ļaužu tieksme pēc jaunības un skaistuma eliksīriem ir bijusi aktuāla jau kopš tālas senatnes, šo mērķu sasniegšanai ir tikuši izmantoti visneiedomājamākie materiāli – dažādi minerāli, kurus lietoja ar mērķi uzlabot sejas ādas krāsu, jau vairākus tūkstošus gadus pirms mūsu ēras Senās Ēģiptes iedzīvotāji lietojuši dažādas vielas un produktus, lai mazinātu strijas un grumbas, padarītu mazāk pamanāmas rētas, kā arī tika izmantoti līdzekļi matu augšanas veicināšanai.

Šodien ļoti populāras ir kļuvušas dažādas pietiekami sarežģītas skaistumkopšanas un kosmētiskās procedūras, kas sola ādu padarīt vizuāli jaunāku, pievilcīgāku, gludāku, maigāku utt. Daudzi no šiem solījumiem gan ir stipri pārspīlēti, tomēr kaut ko savas ādas labā mēs varam darīt, lai aizkavētu dažus nenovēršamus procesus.

Ar katru dienu katrs no mums paliek vecāks, tieši tāpat notiek arī ar ādu, tomēr ādas novecošanos veicina dažādi faktori, viens no bīstamākajiem ādas ienaidniekiem ir saules starojums. Saules staru ietekmē āda kļūst sausa, pat raupja, tā nav vairs tvirta, parādās tāda kā „liekā āda”, kas nokarājas, var veidoties atšķirīgas pigmentācijas plankumi, kas ādas izskatu noteikti neuzlabo, kā arī pakāpeniski rodas grumbas. Ir divu veidu ādas grumbas: sīkās, smalkās un dziļās rievas. Dažādas ādas kopšanas procedūras un līdzekļi parasti gan spēj iedarboties tikai uz šīm sīkajām grumbiņām un krunciņām, kas neiespiežas ādas dziļākajos slāņos. Atbrīvoties no dziļajām rievām var tikai ar agresīvāku metožu, piemēram, plastiskās ķirurģijas palīdzību, tomēr arī tā nenodrošina, ka āda visu turpmāko dzīves laiku saglabāsies bez laika ritējuma pēdām tajā, turklāt ne visiem cilvēkiem dažādu apsvērumu dēļ ir iespējams veikt plastiskās operācijas.

Grumbas veidojas ātrāk un to ir vairāk ķermeņa daļās, kuras vairāk ir pakļautas saules starojuma iedarbībai – seja, kakls un apakšdelmu augšējā virsma. Bet ne visiem vienāda vecuma cilvēkiem ādas novecošanās pazīmes ir izteiktas vienādā apjomā, kādi ir ādas novecošanos veicinošie faktori?

  • Smēķēšana – tās rezultātā sašaurinās asinsvadi, arī tie, kas atrodas ādas slāņos, tādā veidā ādai netiek piegādāts nepieciešamajā daudzumā skābeklis un citas tai svarīgas barības vielas. Smēķēšanas rezultātā tiek bojātas arī kolagēna un elastīna šķiedras, tās ādai piešķir stiprību un elastību, tādā veidā āda priekšlaicīgi kļūst nokarena un ļengana, kā arī veidojas grumbas. Turklāt smēķēšanas laikā āda ir pakļauta karsto cigarešu dūmu iedarbībai, kas arī ir grumbu veidošanos veicinošs faktors.
  • Ādas tips – cilvēki, kuriem ir gaiša ādas krāsa, vairāk pakļauti saules starojumu nelabvēlīgajai ietekmei.
  • Matu sakārtojumu un apģērbs – no šiem faktoriem ir atkarīgs, cik liels ķermeņa laukums ir pasargāts no saules staru iedarbības.
  • Iedzimtība – dažiem cilvēkiem ir ģenētiski noteikts, ka viņi noveco ātrāk nekā vidēji visi pārējie cilvēki.

Smēķēšana un saules starojums – tie ir ādas novecošanos veicinoši faktori, no kuriem iespējams izvairīties, tādā veidā pasargājot savu ādu no krunciņu un grumbiņu rašanās.

Kosmētiskajos līdzekļos kā krunciņu rašanās aizkavējošas sastāvdaļas visbiežāk iekļauj A vitamīnu un arī citus antioksidantus, piemēram, C un E vitamīnu, kas pasargā ādu no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes, alfa hidroksiskābes jeb augļskābes, kā arī mitrinošās sastāvdaļas, kas novērš ādas sausumu, līdz ar to arī āda izskatās gludāka un maigāka.

Lai āda saglabātu patīkamu un pievilcīgu ārējo izskatu, ļoti svarīgs ir arī veselīgs, sabalansēts uzturs, ar kura palīdzību mēs uzņemam dažādas ādai nepieciešamās barības vielas un noteikti nedrīkst aizmirst par ūdeni- ja organismā nebūs pietiekami daudz ūdens, āda kļūst sausa, tā vairs nevar pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas un novecošanās pazīmes attīstās daudz ātrāk.