Diabēta slimnieki var saskarties ar dažādām acu problēmām, kas uzskatāmas par slimības komplikācijām, piemēram: diabētiskā retinopātija – tīklenes asinsvadu bojājums; katarakta – acs lēcas apduļķošanās; glaukoma – paaugstināts šķidruma spiediens acī, kas noved pie redzes nerva bojājuma un redzes zaudēšanas. Katarakta un glaukoma bieži skar cilvēkus, kuriem nav cukura diabēta.

Kura ir visbiežāk sastopamā acu saslimšana diabēta slimniekiem?

Diabētiskā retinopātija. Šī slimība ir galvenais cēlonis pieaugušo aklumam. To izraisa pārmaiņas tīklenes asinsvados. Dažkārt pacientiem ar diabētisko retinopātiju tīklenes asinsvadie pietūkst un tie plīst. Ir arī tādi pacienti, kuriem jaunie asinsvadi veidojas un tīklenes virsmas. Šīs izmaiņas var beigties ar redzes zaudēšanu un aklumu.
Kādiem cilvēkiem ir vislielākā iespēja saslimt ar diabētisko retinopātiju?

Jebkuram, kam ir diabēts. Jo ilgāku laiku cilvēks slimo ar diabētu, jo lielāka iespēja saslimt ar diabētisko retinopātiju. Gandrīz pusei diabēta slimnieku dzīves laikā kaut kādā pakāpē attīstās diabētiskā retinopātija. Kādi ir simptomi?

Slimības agrīnās stadijās parasti simptomu nav. Redze var nepasliktināties līdz pat brīdim, kad slimības stāvoklis kļūst smags. Nav novērojamas arī sāpes.

Kad tīklenes daļa – mākula, kas nodrošina redzes asumu, centrālo redzi, pietūkst, var notikt redzes miglošanās. Šo stāvokli sauc par mākulas edēmu. Ja jaunie asinsvadi ir izveidojušies uz tīklenes virsmas, tad tie var sākt asiņot acī, traucējot redzi. Bet pat smagos gadījumos slimība var progresēt ilgu laiku bez jebkādiem simptomiem. Tādēļ cukura diabēta slimniekiem ļoti svarīgi ir regulāri veikt dažādus vingrinājumus acīm.

Kādas ir diagnostikas iespējas?

Cukura diabēta slimniekiem savu redzi vajadzētu pārbaudīt vismaz vienu reizi gadā. Procedūras laikā acīs tiek iepilināti acu pilieni, kas paplašina acu zīlītes. Tas ļauj speciālistam apskatīt acu iekšpusi, lai pārbaudītu vai nav redzamas kās slimības pazīmes.

Vai iespējams ārstēt diabētisko retinopātiju?

Jā, šo slimību ir iespējams ārstēt. Speciālists var ieteikt lāzerķirurģisku operāciju, kuras laikā spēcīgs gaismas stars tiek tēmēts uz tīkleni, lai asinsvadus, kas nepareizi veidojušies uz tīklenes virsmas, iznīcinātu. Lāzerķirurģija ir pierādījusi, ka spēj samazināt redzes zaudēšanas risku par 60%.

Ja slimniekam ir mākulas edēma, arī tad var izmantot lāzerķirurģiju, šajā gadījumā lāzera stars tiek izmantots, lai apstādinātu asiņošanu no bojātajiem asinsvadiem. Tomēr, ja redze jau ir zudusi, tad lāzerķirurģija to nespēj vairs atjaunot. Tieši tādēļ agrīna diabētiskās retinopātijas diagnosticēšana ir vislabākais veids kā pasargāt diabēta slimnieku no redzes zaudēšanas.

Vai iespējams izsargāties no diabētiskās retinopātijas?

Ne pilnībā, bet tomēr saslimšanas risku iespējams mazināt. Pareiza un iespējami pilnīgāka cukura līmeņa kontrole asinīs aizkavē retinopātijas sākumu un progresēšanu, kā arī samazina lāzerķirurģijas nepieciešamību smagas retinopātijas gadījumā.

Ir pierādīts, ka slimniekiem, kuri uztur cukura līmeni asinīs iespējami tuvu normālajam līmenim, retāk ir sastopamas acu, nieru un nervu saslimšanas.

Cik bieži ir sastopamas citas acu slimības diabēta pacientiem?

Diabēta slimniekiem ir risks saslimt arī ar citām acu slimībām. Ja salīdzina diabētiķus ar cilvēkiem, kuriem nav šīs slimības, tad diabēta slimniekiem ir divas reizes lielāka iespēja saslimt ar kataraktu nekā pārējiem. Diabēta slimniekiem katarakta arī attīstās ātrāk nekā citiem cilvēkiem. Kataraktu visbiežāk ārstē ķirurģiski. Kataraktas progresēšanas aizkavēšanai var lietot arī dažādus vitamīnus saturošus acu pilienus.

Diabēta slimniekiem var attīstīties arī glaukoma. Diabēta pacientiem ir gandrīz divas reizes lielāka iespējamība saslimt ar glaukomu nekā pārējiem. Risks saslimt ar glaukomu ir lielāks arī tiem cilvēkiem, kas jau slimo ar diabētisko retinopātiju. Glaukomu var ārstēt ar dažādiem medikamentiem, lāzerķirurģiju, kā arī ar citiem ķirurģiskiem veidiem.

Ko iespējams darīt, lai aizsargātu savu redzi?

Atklājot un ārstējot slimību agrīnās stadijās, pirms sākusies redzes zaudēšana un akluma iestāšanās, ir labākais veids kā kontrolēt acu slimību attīstību. Tātad cukura diabēta slimniekiem vajadzētu pārbaudīt savu redzi vismaz vienu reizi gadā.