Daudzi cilvēki miegā laiku pa laikam griež zobus. Gadījuma rakstura zobu griešana parasti nenodara nekādu kaitējumu, bet, ja tai ir regulārs raksturs, tā var bojāt zobus un radīt citas komplikācijas.

Kāpēc cilvēki griež zobus?
Parasti cilvēki griež zobus, ja pakļauti pārlieku lielam stresam vai bailēm. Bieži tas notiek naktī miegā un tam par cēloni var būt nepareizs sakodiens, iztrūkstošs vai šķībs zobs.

Kā var atklāt zobu griešanu?
Tā kā zobus cilvēki parasti griež miegā, tad viņi pat to nezin. Par bruksismu var liecināt pastāvīgas galvassāpes, mutes gļotādas noberzumi, savainojumi. Parasti laulātais draugs/draudzene ir tas/tā, kas pastāsta par to, ka dzīvesbiedrs griež zobus.

Kāpēc bruksisms ir kaitīgs?
Dažos gadījumos bruksisms ir par cēloni zobu bojājumam vai pat zoba zaudēšanai. Rezultātā nepieciešami zobu kronīši, tilti, protēzes utt. Turpinoties bruksēšanai, arī kronīši nolūzt.
Bruksisms var nodarīt kaitējumu gļotādai, izraisīt dzirdes pasliktināšanos, sejas ārējā izskata izmaiņas.

Kā var cīnīties ar bruksismu un tā radītajām sekām?
Var lietot speciālu kapi bruksēšanai, kuru uzliek augšžokļa zobiem pirms miega.
Ja bruksēšanas cēlonis ir stress, tad jādomā, kā cīnīties ar stresu- fiziskas aktivitātes, relaksācija, nomierinošas tējas pirms miega.
Atsevišķos gadījumos ārsts var nozīmēt muskuļu relaksantus.

Citi veidi, ka mazināt bruksēšanu:

  • izslēgt kofeīnu saturošus produktus- cola, kafija, šokolāde;
  • alkohola izslēgšana, jo parasti cilvēki griež zobus tieši pēc alkohola lietošanas;
  • nekošļāt zīmuļus, pildspalvas u.c. neēdamas lietas. Izvairīties no košļājamo gumiju lietošanas, jo tās trenē mutes muskulatūru, kas var novest pie nopietnākām sekām, griežot zobus;
  • dienas laikā var trenēt mutes muskulatūru relaksēties.

Bruksēšana nav tikai pieaugušo problēma. 15-33% bērnu griež zobus. Bērna vecumā ir divi periodi, kad var novērot zobu griešanu – piena zobiņu parādīšanās un pastāvīgo zobu nākšana. Bērni tāpat kā pieaugušie parasti zobus griež miegā. Cēloņi ir neregulāra saskare starp zobiņiem dažādās augšanas stadijās, slimošanas laikā, nesabalansēta uztura gadījumā, alerģijas, endokrīno problēmu gadījumos un psiholoģisku faktoru ietekmē- stress, bailes.