Mūsu organismā ir divu veidu asinsvadi – artērijas un vēnas. Pa artērijām asinis no sirds plūst uz audiem, bet pa vēnām tās no audiem atgriežas atpakaļ sirdī, tādējādi, asinīm plūstot pa kāju vēnām, tās virzās pretēji gravitācijai. Lai veicinātu asiņu plūsmu kājās, muskuļi saraujas un darbojas kā sava veida pumpji. Lai nodrošinātu, ka asinis pa vēnām neplūst atpakaļ, to sieniņās ir vārstuļi – veidojumi, kas atgādina kabatiņas. Ja vārstuļi nepilda savas funkcijas, tad rodas varikozas vēnas.
Gadiem ejot, vēnas kļūst mazāk elastīgas, tās it kā izstaipās, atsevišķās daļās ir atšķirīgs diametrs, vēnu sieniņās notiek dažādas pārmaiņas, un tās kļūst varikozas. Vēnas ir zilā krāsā, jo tajās atrodas ar skābekli nabadzīgas asinis. Varikozās vēnas ir redzamas kā vēnu mezgli un izliekumi, tās ir pietūkušas. Visbiežāk varikozas vēnas parādās uz kājām, kur tās ir vistuvāk ādai, kaut gan varikozas vēnas var parādīties jebkurā ķermeņa daļā. Uz kājām esošās varikozās vēnas kļūst redzamākas pēc ilgstošas stāvēšanas, jo asinsritei tiek radīta papildus slodze, taču tas nav vienīgais slimības simptoms, jo var būt novērojamas arī sāpes kājās, nieze un pietūkums, smaguma sajūta, dedzinoša sajūta, kājas it kā pulsē un var rasties pat krampji.
Varikozo vēnu rašanās iespēja palielinās, ja tādas ir arī kādam citam ģimenes loceklim, to rašanos veicina palielināta ķermeņa masa, dažādi kāju ievainojumi, mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs, varikozas vēnas biežāk novērojamas sievietēm nekā vīriešiem, to skaidro ar hormonu līmeņu izmaiņām pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā, to rašanos iespēju var palielināt arī iekšķīgi lietojamo kontracepcijas līdzekļu lietošana un hormonaizvietojošā terapija. Sievietēm varikozas vēnas bieži rodas grūtniecības laikā, jo palielinās ķermeņa masa, bet pēc dzemdībām tās var atkal pazust, it īpaši pirmās grūtniecības laikā.
Ko darīt, lai kājas saglabātu skaistas un bez neglītajiem vēnu mezgliem uz tām? Lai arī varikozas vēnas var būt jau ģenētiski pārmantotas, tomēr dzīvesveida izmaiņas var aizkavēt vai pat novērst to rašanos, tādēļ jāizvairās no lielu smagumu pārnēsāšanas, ilgstošas stāvēšanas uz kājām, sēžot nedrīkst likt vienu kāju krusteniski pār otru, lai netiktu noslogota asinsrite. Lielisks palīgs cīņā ar varikozām vēnām ir fiziskās aktivitātes, pat vienkāršas pastaigas laikā uzlabojas kāju asinsrite, jāizvairās no aptaukošanās, jo liekais svars rada papildus slodzi vēnām, kā arī nedrīkst valkāt pārāk ciešus apģērbus, savukārt apavus labāk izvēlēties ar zemu papēdi.
Ja varikozās vēnas netiek ārstētas, tad laika gaitā var rasties ādas bojājumi, iekaisums un trombi, tādēļ rūpīgi kopā ar ārstu ir jāapsver iespējamās ārstēšanas metodes. Ja vēnas ir tikai nedaudz paplašinātas, tad viens no ārstēšanas veidiem ir kompresijas zeķu nēsāšana. Tām ir atšķirīgs spiediens, ko tās rada uz vēnām, tādēļ jums piemērotākās zeķes ieteiks asinsvadu speciālists. Arī fiziskā slodze aizkavēs slimības turpmāku attīstību. Atpūtinot kājas, tās jāpaceļ augstāk par galvgali, tādējādi tiks atvieglota asiņu plūsma, izzudīs tūska un smaguma sajūta kājās. Smagākos gadījumos tiek piedāvāta ķirurģiska vēnu operācija, to var veikt vairākos veidos, taču sīkāku informāciju par tām un jums piemērotāko metodi sniegs ārsts.
Kā palīglīdzekļus var izmantot arī dažādus gan lokāli, gan vietēji lietojamus medikamentus. Tiek piedāvāti heparīnu saturoši gēli, kas mazina iekaisumu un tūsku, līdz ar to samazinās smaguma sajūta, sāpes un krampji. Turklāt dažu šo medikamentu sastāvā ietilpst vielas, kam piemīt patīkami atvēsinoša iedarbība. Vēnu sieniņas stiprinošas īpašības piemīt zirgkastaņa preparātiem, tie pieejami gan gēlu un tablešu veidā, gan iekšķīgi lietojamu pilienu veidā. Zirgkastaņa aktīvajām vielām piemīt vēnu sieniņas tonizējošas īpašības, tādējādi tie netieši mazina sāpes, iekaisumu, tūsku un smaguma sajūtu kājās. Asinsrites uzlabošanai iekšķīgi var lietot dažādus divdaivu ginka (Ginkgo biloba) preparātus, medikamentus, kas satur rutīnu un C vitamīnu, jo arī tie nostiprina asinsvadu sieniņas.