Iesnas ir ļoti nepatīkama un apgrūtinoša saaukstēšanās slimība, pat ja nav citu simptomu – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes vai vēl kāds cits. Iesnu laikā deguna gļotāda ir iekaisusi, tā uztūkusi, kā dēļ nav iespējams normāli paelpot caur degunu.
Lai arī iesnas it kā tiek uzskatītas par vieglu saslimšanu, kas neprasa īpašu ārstēšanu un vērību, tomēr tas ir tikai šķietami un nepareizi, jo neārstētas iesnas var būt par cēloni citām daudz nopietnākām saslimšanām (deguna blakusdobuma iekaisums, pieres dobuma iekaisums, vidusauss iekaisums u.c.), kuru ārstēšana būs sarežģītāka, ilgāka un, iespējams, arī dārgāka.
Uzsākot iesnu ārstēšanu, jāmēģina noskaidrot to cēlonis. Iesnas var būt alerģiska vai nealerģiska rakstura, turklāt jāņem vērā, ka iesnu cēlonis var būt arī citi lietotie medikamenti (piemēram, daži asinsspiedienu samazinoši medikamenti).
Lielākā daļa lokāli lietojamo pretiesnu līdzekļu satur vielas, kas sašaurina paplašinātos deguna gļotādas asinsvadus, tādā veidā mazinās tūska, un tiek atvieglota elpošana caur degunu. Papildus var būt pievienotas arī citas vielas, kas mīkstina gļotādu. Bet ļoti svarīgi ir ne tikai tas, ko konkrētais pretiesnu līdzeklis satur, bet arī tas, kādā veidā tas ir pagatavots. Visbiežāk tie ir vai nu pilieni vai aerosols, vai arī ziede. Bet kādas tad ir būtiskākās atšķirības starp tiem?
Pilieni ir viena no pierastākajām pretiesnu līdzekļu zāļu formām. Lai iegūtu pēc iespējas labāku iedarbību no pretiesnu pilieniem, svarīga ir to pareiza lietošana, kura aprakstīta zemāk esošajā rakstā “Sargiet savas ausis no aukstajiem rudens vējiem!”. Pilienu iedarbība, tāpat kā citu lokāli lietojamo līdzekļu darbība, sākas ļoti ātri pēc to lietošanas, bet darbības ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – no pašas zāļu vielas, no citām medikamentā ietilpstošajām palīgvielām, viskozāki pilieni būs ar ilgstošāku iedarbību, jo tik ātri tie nenotek un nenoskalojas no gļotādas.
Aerosoli savukārt veido sīku pilieniņu “mākoni”, tādā veidā zāļu vielas šķīdums tiek vienmērīgi izsmidzināts uz iekaisušās deguna gļotādas. Dažkārt arī aerosolos esošo zāļu vielu šķīdumiem var būt pievienotas kādas vielas, kas padarīs medikamenta iedarbību uz gļotādas maigāku. Bet aerosola darbības ilgums pārsvarā ir atkarīgs no pašas zāļu vielas, jo viskozu vielu, kas padarītu darbību ilgstošāku, aerosola zāļu formā ievadīt nevar, bet arī dažiem pretiesnu aerosoliem tomēr piemīt 12 stundu iedarbība.
Tomēr aerosolus nav ieteicams lietot zīdaiņiem, jo aerosola uzgali var nejauši iestumt par dziļu mazuļa deguntiņā, lai no tā izvairītos dažiem aerosoliem ir speciāli uzgalīši.
Pretiesnu līdzekļus satur arī ziedes, kuras sauc par deguna ziedēm. Tā kā ziedes ir pietiekami biezas, tās uz gļotādas noturas ilgāk, tā nodrošinot savu iedarbību, bet arī iespējamā izraisītā kairinājuma risks ir lielāks.
Taču pirms jebkura pretiesnu līdzekļa lietošanas izlasiet tā lietošanas instrukciju, ievērojiet ieteiktās devas un nepārsniedziet tās, lai neradītu kādus vēl papildus veselības bojājumus. Ļoti svarīgi ievērot ieteikto lietošanas ilgumu (parasti tas ir 3-7 dienas), lai netiktu radīts pārlieku liels gļotādas kairinājums.
Par visām pretiesnu līdzekļiem piemītošajām īpašībām droši prasiet informāciju savam ārstam vai farmaceitam, lai izvēlētos jums vispiemērotāko medikamentu.