Droši vien ikviens diabēta pacients ir dzirdējis, ka stress paaugstina glikozes līmeni asinīs. Tomēr ikdienas dzīvē ne vienmēr viss ir tik vienkārši…
Organisma reakcijas uz stresu – svīšana, roku trīcēšana, sirdsklauves, pēkšņs vājums, uzbudinājums – ir līdzīgas hipoglikēmijas simptomiem. Ja diabēta pacientam ir šādi simptomi vienlaikus ar stresa situāciju, jānosaka glikozes līmenis asinīs. Dažkārt glikozes līmenis asinīs ir paaugstināts, tomēr diabēta pacients pēc stresa simptomiem izdara nepareizu secinājumu par hipoglikēmiju un uzņem papildus ogļhidrātus. Vienīgais veids, kā noskaidrot, vai glikozes līmenis asinīs ir augsts vai zems – noteikt glikozes līmeni asinīs ar glikometru. Tāpēc paškontrolei stresa situācijā ir sevišķi liela nozīme.
Stress paaugstina glikozes līmeni asinīs, tomēr dažkārt stresa ietekmē diabēta pacientam pazeminās apetīte (mēdz būt arī slikta dūša), gadās izlaist ēdienreizes un rezultātā – hipoglikēmija.
Veiksmīgāk tikt galā ar ikdienas stresu var palīdzēt jogas vingrojumi, adatu terapija, relaksācijas (atslābināšanās) tehnikas apgūšana, īpaša fizkultūra un arī ārsta ieteikti medikamenti, kā arī nomierinoši augu valsts preparāti un zāļu tējas.
VIENKĀRŠI IETEIKUMI CĪŅAI PRET STRESU
- Nepavadiet daudz laika vientulībā un bez fiziskām vai arī garīgām nodarbībām!
- Biežāk uzturaties svaigā gaisā un, ja vien iespējams, ārpus pilsētas.
- Lasiet dzeju, klausaties labu mūziku, apmeklējiet mākslas izstādes!
- Nobaudiet kādu jaunu ēdienu!
- Nodarbojaties ar tādu fizisko vingrinājumu veidu, kas piemērots jūsu vecumam un veselības stāvoklim! Uzturiet sevi labā fiziskā formā!
- Atrodiet nodarbošanos, kas jums sagādā gandarījumu un prieku! Tas var būt gan darbs, gan arī vaļasprieks.
- Tiekaties ar draugiem un ģimeni, pārrunājiet jaunumus un savas izjūtas – gan pozitīvās, gan negatīvās.
- Uzņemieties rūpes par kādu cilvēku vai mājdzīvnieku!