Smēķēšana ir atkarība – šī fakta apzināšanās ir svarīga, lai smēķēšanas atmešana vainagotos ar panākumiem. Cilvēkam ir jāapzinās, ka nekad nav par vēlu pārtraukt smēķēšanu, pat ja tas ir darīts jau ļoti ilgstoši. Kā organismu ietekmē smēķēšana? Kādu labumu iegūst veselība pēc smēķēšanas pārtraukšanas? Kā pārvarēt vēlmi atkal uzsmēķēt?
Tiklīdz Jūs pārtraucat smēķēšanu:
- Jūs vairs neuzņemat kairinošas un toksiskas vielas no cigaretēm;
- Jūs varēsiet novērot dažus uzlabojumus, progresējošu galvassāpju izzušanu, klepus, kakla kairinājuma un elpas trūkuma izzušanu;
- Jums vienmēr būsiet apmierināts, jo spēsiet atkal izbaudīt labu miegu, ēdiena garšu un smaržu, kā arī Jūsu uzlabosies Jūsu fiziskais stāvoklis;
- Samazināsies risks saslimt ar plaušu vēzi un sirds-asinsvadu slimībām.
Kas ir atkarība no nikotīna?
Pastāv divu veidu nikotīna atkarība:
- Psiholoģiskā atkarība: Cigarešu smēķēšana ietver sevī automātiskas un atkārtotas rīcības rituālu, kas saistīts ar dažādiem apstākļiem (atpūta, atbilde uz stresu, intelektuālā stimulācija, morāles celšana, vajadzība pēc draudzības zīmes). Šī ir psiholoģiskā un izturēšanās atkarība.
- Fiziskā atkarība: Organisma vajadzība pēc nikotīna ir skaidrojama ar šīs vielas iedarbību uz nervu sistēmu. Šī ir fiziskā atkarība. Šīs vēlmes apmierinājuma trūkums izraisa vēlmi smēķēt (aprakstu skatīt „Kā pārvarēt fizisko atkarību”).
Šīs atkarības ārstēšanai ir domāti nikotīna aizvietotāji.
Kā pārvarēt psiholoģisko atkarību?
Smēķēšanas atmešana būs veiksmīgāka, ja palīgā ņemsiet dažus vienkāršus paņēmienus:
- Izvēlieties dienu, kura Jums šķiet vispiemērotākā, lai izdotos tas, ko vēlaties.
- Izmetiet savu pēdējo cigarešu paciņu un šķiltavas, kā arī nolieciet nost pelnu traukus.
- Smēķētāju pāriem ir ieteicams smēķēšanu atmest kopīgi.
- Brīdiniet savus radiniekus un darba biedrus, ka Jūs pārtraucat smēķēšanu. Lūdziet, lai viņi respektē Jūsu izvēli (nesmēķē līdzās Jums, vairs nepiedāvā Jums cigaretes).
- Sagatavojiet sevi, lai varētu atturēties no smēķēšanas. Vēlme smēķēt var parādīties pēkšņi un negaidīti, it īpaši pirmajās nedēļās pēc smēķēšanas pārtraukšanas, bet parasti neilgst ilgāk par 3 līdz 4 minūtēm. Jums jābūt gataviem kaut ko darīt šajās situācijās, lai „nesalūztu”, piemēram:
- Izdzeriet lielu glāzi ūdens;
- Košļājiet košļājamo gumiju;
- Skaitiet līdz 100;
- Veiciet dažas dziļas ieelpas;
- Izejiet no istabas;
- Mainiet darbību u.c.
Izvairieties no situācijām, kas saistītas ar smēķēšanu (kafijas dzeršana, alkohola lietošana u.c., izvairieties no kārdinājuma.
Atrodiet kompensējošu nodarbi smēķēšanai (hobijs, sporta nodarbības, kultūras aktivitātes u.c.).
Kā pārvarēt fizisko atkarību?
Nikotīna atkarības gadījumā, lai smēķēšanas atmešana būtu veiksmīga, iespējams, palīdzēs nikotīna aizvietotāji.
Grūtības, kas saistītas ar smēķēšanas pārtraukšanu var būt ilgstošas, un ārstēšanai jābūt atbilstošai, parasti no viena līdz trīs mēnešiem.
Ja Jūs izjūtat vēlēšanos smēķēt, neskatoties uz ārstēšanos, it īpaši:
- steidzamu vēlmi smēķēt;
- nervozitāti, miega traucējumus;
- nepacietību, nemieru;
- koncentrēšanās grūtības.
Ir nepieciešams piemērot ārstēšanu tieši Jums, ko palīdzēs izdarīt ārsts vai farmaceits.
Kā palīdzēt sev?
Ārsta palīdzība. Palīdzība, padoms un kontrole, kuru Jums var sniegt Jūsu ārsts vai farmaceits būs ļoti nozīmīga pirmo sešu mēnešu laikā pēc smēķēšanas pārtraukšanas. Jūs varat apmeklēt arī speciālās klīnikas, kas palīdzēs Jums pārtraukt smēķēšanu, it īpaši Ja Jums jau ir bijusi iepriekšēja neveiksmīga pieredze.
Psiholoģiskā palīdzība. Smēķēšanas pārtraukšanai vajadzīgs labvēlīgs ģimenes atbalsts un apkārtējās vides piemērotība. Ja Jūs jūtat, ka grūtības būs pārāk lielas, Jums palīdzēt var psiholoģiskā palīdzība un pagaidu ārstēšanās ar nikotīnu aizvietojošiem līdzekļiem.
Diēta. Dažu mēnešu laikā, pēc smēķēšanas pārtraukšanas Jums var nedaudz palielināties ķermeņa masa. Ja šis apstāklis Jūs satrauc, Jūs varat sazināties ar ārstu un viņš Jums ieteiks kā rīkoties.
Jūs esat atsācis smēķēt, kāpēc?
Uzskatiet šo smēķēšanas atsākšanu, kā terapijas sastāvdaļu, kā normālu parādību, kas palīdzēs Jums saprast, ka atsākšana nav neizdošanās.
Analizējiet iemeslus, kāpēc Jūs esat atsācis smēķēt:
- Fiziskās atkarības dēļ: jūsu nodomi atmest smēķēšanu nav bijuši īsti patiesi, tādēļ, uzturoties piesmēķētā vidē ilgāku laiku, var rasties doma atkal uzsmēķēt. Audziniet un veidojiet sava rakstura stingrību.
- Svara pārmērīga pieauguma dēļ: var būt nepieciešams nedaudz mainīt Jūsu ēšanas paradumus pirms nākamā smēķēšanas pārtraukšanas mēģinājuma.
- Motivācijas zuduma dēļ: āpīga notikuma vai grūta perioda rezultātā, psiholoģisku problēmu dēļ, kas saistītas ar smēķēšanas pārtraukšanu (depresija, nemiers, utt.), kārdinošā situācijā. Izprotiet šīs smēķēšanas atsākšanas iemeslu, lai to novērstu nākošajā mēģinājumā.
Visos minētajos gadījumos, nekautrējaties jautāt padomu ārstiem vai apmeklēt speciālas klīnikas, kas palīdzēs Jums pārtraukt smēķēšanu.
Ja Jūs esat atsācis smēķēšanu nekļūstiet nomākts. Pieredze rāda, ka Jūsu izredzes pieaug pēc viena vai vairākiem smēķēšanas pārtraukšanas mēģinājumiem.