Lai arī urīnceļu infekcijas ir diezgan bieži sastopama saslimšana, īpaši sievietēm, tomēr tās ļoti apgrūtina cilvēka ikdienas dzīvi, jo to simptomi ierobežo cilvēka darbaspējas un pasliktina vispārējo pašsajūtu. Tieši nepatīkamie slimības simptomi ir tie, kuri pēc iespējas ātrāk liek meklēt ārsta palīdzību.
Urīnceļu infekcijas ir urīnpūšļa infekcijas. Urīnpūslis ir veidojums organismā, kurā uzkrājas nierēs izveidotais urīns. Normālos apstākļos ne urīnpūslī, ne pašā urīnā baktēriju nav. Infekcijas rodas apstākļos, kad kaut kādā veidā baktērijas tomēr nonāk urīnpūslī, visbiežāk tas notiek, kad baktērijas no ādas virspuses caur urīnizvadkanālu nonāk urīnpūslī. Parasti šīs baktērijas, kas nonākušas urīnpūslī, tomēr ar urīna strūklu tiek izskalotas ārā, taču apstākļos, kad baktērijas vairojas ātrāk, nekā tiek izskalotas, var attīstīties infekcija un iekaisums. Cilvēki, kuriem savas dzīves laikā nācies saskarties ar tik nepatīkamajām urīnceļu infekcijām, slimības laiku atceras kā murgu, jo visu laiku pavada sajūta, ka nepieciešams apmeklēt tualeti, taču pat pēc tās apmeklējuma pašsajūta nemaz neuzlabojas.
Urīnceļu infekcijas daudz biežāk ir sastopamas sievietēm nekā vīriešiem, turklāt biežāk tās rodas gados jaunām sievietēm. Tas izskaidrojams ar sievietes organisma anatomiskajām un fizioloģiskajām īpatnībām, jo sievietēm ir salīdzinoši daudz īsāks urīnizvadkanāls, turklāt tas atrodas ļoti tuvu taisnās zarnas beigu daļai, kas visbiežāk arī ir infekciju izraisošo baktēriju avots. Vēl viens veids, kā organisms tiek pakļauts urīnceļu infekciju riskam, ir urīna katetri, kas tiek ievadīti urīnizvadkanālā, tādā veidā baktērijas no ārējās vides ļoti viegli nonāk urīnpūslī, kur izraisa iekaisumu.
Raksturīgākie urīnceļu infekciju simptomi ir:
- Sāpīga un bieža urinācija, tās laikā jūtama dedzinoša sajūta;
- Urīns nav dzidrs, bet duļķains, tam raksturīga nepatīkama, asa smaka;
- Visu laiku ir sajūta, ka nepieciešams nekavējoties apmeklēt tualeti;
- Drudzis, drebuļi, nogurums, slikta dūša un vemšana;
- Sāpes vēdera vai muguras lejasdaļā vai sānos;
- Urīnam var būt asiņu piejaukums.
Urīnceļu infekciju rašanās iemesli un riska faktori:
- Nepietiekama vai nepareizi veikta higiēna. Cilvēkam kā sociālai būtnei ir nepieciešams ievērot higiēnas normas, tādā veidā pasargājot gan sevi, gan apkārtējos cilvēkus no dažādām slimībām. liels daudzums infekcijas izraisošo baktēriju atrodas zarnu traktā un fēcēs, lai tās nenonāktu urīnceļu tuvumā, slaucīšanās jāveic no priekšpuses un mugurpusi, lai nenotiktu nevēlama baktēriju izplatīšanās.
- Nepietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana. Ja tiek uzņemts par maz šķidruma, tad urīnpūslis praktiski nekad nav pilns, līdz ar to vēlme apmeklēt tualeti rodas reti, urīns urīnpūslī krājas ilgu laiku, un rodas labvēlīga vide baktēriju attīstībai. Kā arī nepilnīgi piepildītu urīnpūsli nav iespējams iztukšot pilnīgi.
- Dzimumsakari – seksuāli aktīvām sievietēm urīnceļu infekcijas ir sastopamas biežāk, it īpaši, ja nenotiek pareiza un pilnīga urīnpūšļa iztukšošanās, lai izvairītos no iespējamajām nepatīkamajām sekām, ieteicams pēc dzimumattiecībām apmeklēt tualeti.
- Organisma fizisks stress, tas rodas, staigājot augstpapēžu apavos, nepareizi vingrojot, kā arī grūtniecības laikā, jo uz urīnpūsli iedarbojas pastiprināts spiediens, kas neļauj tam pilnīgi iztukšoties urinēšanas laikā.
- Uzmanība būtu jāpievērš arī apakšveļas auduma izvēlei – labāk izvēlēties dabiskos kokvilnas materiālus, kas ir tīkamākai ādai. Ne apakšveļa, ne pārējais apģērbs nedrīkst būt pārāk ciešs, lai nenospiestu asinsriti, kā arī neradītu kādus gļotādas bojājumus, kuros var notikt bakteriālu infekciju attīstība.
- Urīnceļu infekciju riska faktors ir arī pašu urīnceļu nosprostojums, kas var veidoties dažādu iemeslu dēļ (audzēji, urīnceļu spazmas u.c.), jo nenotiek pilnīga urīnpūšļa iztukšošanās un veidojas labvēlīgi apstākļi baktēriju tālākai attīstībai.
Ja parādās kādi no augstāk aprakstītajiem simptomiem, tad nepieciešams doties pie ārsta, lai noskaidrotu to iemeslu, ja īstais simptomu iemesls patiešām būs urīnceļu infekcija, tad ārsts visticamāk jums izrakstīs tās ārstēšanai paredzētus medikamentus. Lai pēc iespējas ātrāk atbrīvotos no nepatīkamajiem un traucējošajiem slimības simptomiem un novērstu to atkārtošanos, nepieciešams ievērot visus ārsta sniegtos zāļu lietošanas ieteikumus.
Kā izvairīties no urīnceļu infekciju rašanās un atkārtošanās:
- Ievērojiet pareizu personīgo higiēnu. Mazgāšanās laikā neizmantojiet spēcīgas iedarbības līdzekļus, kas var kairināt jūtīgo gļotādu.
- Dzeriet pietiekami daudz šķidruma – 1,5-2 litrus diennaktī.
- Ja jūtat nepieciešamību apmeklēt tualeti, tad dariet to, necietieties.
- Kā lielisku palīglīdzekli, ārstējot urīnceļu infekcijas, lietojiet uzturā dažādus dzērveņu pagatavojumus, jo tās satur vielas, kas neļauj infekcijai tālāk attīstīties, paātrinot atveseļošanos.
- Noderīgas būs arī dažādas zāļu tējas – no brūklenes un miltenes lapām, no nātres un bērza lapām, no mežrozīšu augļiem u.c.
Stipriniet savu imūnsistēmu ar veselīga uztura un fizisko aktivitāšu palīdzību, tas palīdzēs izvairīties no saslimšanām, kā arī uzlabos pašsajūtu, veselību un ārējo izskatu!