Acis ir viens no svarīgākajiem maņu orgāniem, jo ar tām mēs spējam uztvert lielu daļu informācijas no apkārtējās pasaules. Dabīgi mitru vidi acīm nodrošina asaras, kas atvieglo plakstiņu kustības, kā arī pasargā acis no infekciju rašanās, jo asaras satur dabīgas antibakteriālas un pretvīrusu vielas. Ja nebūtu asaru, mūsu redze būtu daudz sliktāka, tāpēc sausās acs sindroms ir tik nepatīkams un traucējošs. Turklāt sausās acs sindroms daudz biežāk ir novērojams sievietēm nekā vīriešiem.

Sausās acs sindromam var būt vairāki iemesli, taču izpausme ir vienāda – pietiekamā daudzumā neizdalās asaras. Asaras normāli cilvēkam izdalās visu laiku, kamēr viņš ir nomodā, ne tikai raudot. Galvenie simptomi ir: acu kairinājums, acu graušana, dedzinoša sajūta, nieze, acu plakstiņu kustības sagādā grūtības, acis ir apsārtušas un var būt redzes traucējumi. Sausās acs sindroms parasti skar abas acis, taču ir gadījumi, kad tas novērojams arī tikai vienā acī. Smagākos gadījumos var rasties jūtība pret gaismu, tā var pasliktināt sindroma gaitu. Saskaroties ar sausās acs sindromu, palielinās acs infekciju risks, jo acī tiek izjaukta vide, pateicoties tam, ka pietiekamā daudzumā neizdalās asaras, kas satur antibakteriālo komponenti. Asarām patiesībā ir ļoti bagātīgs saturs, tajās atrodas barības vielas, vitamīni, minerālvielas, enzīmi, skābeklis u.c. vielas. Ja cilvēkam ir sausās acs sindroms un redzes traucējumi, tad nevajadzētu izvēlēties kontaktlēcas redzes koriģēšanai. Tā kā iespējami redzes traucējumi, tad bieži ir grūti veikt kādus smalkus darbus vai darbības, kur nepieciešama nepārtraukta uzmanība, piemēram, transportlīdzekļu vadīšana. Bet parasti redzes traucējumi ir atgriezeniski, un nekādas izmaiņas acs struktūrā nerodas.

Mitrais slāni acī patiesībā sastāv no vairākām daļām:

  • Tauku slānis, apakšējā un augšējā plakstiņā esošie dziedzerīši izdala eļļainu vielu, kas pārklāj acu ābolus no ārpuses. Šīs slānis „pielīdzina” acs virsmu un neļauj asarām no acs virsmas tik ātri iztvaikot, tādējādi mitrums uz acs ābola virsmas saglabājas ilgāk;
  • Ūdens slānis, to veido mitrums, kuru izdala asaru dziedzeri. Tas samitrina acs radzeni (acs apvalka priekšējā daļa, kas veic acs aizsargfunkciju) un konjunktīvu (acs ābola gļotāda). Šis asaru slānis attīra aci un aizskalo projām acī nonākušās sīkās daļiņas, kas var radīt acs kairinājumu;
  • Mucīns, to izdala konjunktīvas un radzenes šūnas. Mucīns atvieglo asaru slāņa pārvietošanos pa acs virsmu, lai samitrinātu to, kā ar aizsargā aci no tajā iekļuvušajiem svešķermeņiem un mikroorganismiem.

Cilvēkam kļūstot vecākam, arvien mazāk izdalās asaras, bet dažkārt tauku slānis un mucīna slānis acī ir tik niecīgs, ka tie nespēj nodrošināt savu funkciju, un acs virsma netiek pietiekami samitrināta. Šādā gadījumā asarām ir ļoti grūti noturēties acī, un rodas asaru asarošana – asaras it kā būtu pietiekamā daudzumā, taču tās nespēj pildīt savu funkciju un pil ārā no acs.

Ja sausās acs sindroms rada ikdienas dzīves apgrūtinājumus, tad pirms ārstēšanas uzsākšanas rūpīgi kopā ar savu ārstu vajadzētu izvērtēt, kāds tam varētu būt iemesls, jo to var izraisīt gan sauss gaiss telpās, ilgstoša acu piepūle, dažādi medikamenti, pie vainas var būt arī acu slimības vai kādas citas organisma slimības, bet ir gadījumi, kad šim sindromam konkrētu iemeslu nav iespējams noteikt. Savas veselības rūpīga izvērtēšana kopā ar veselības aprūpes speciālistu ir nepieciešama, jo, iespējams, lai atrisinātu jūsu problēmu, nepieciešamas nelielas izmaiņas dzīvesveidā, kāda medikamenta aizvietošana. Pie ārsta vajadzētu griezties tādēļ, lai noteiktu vai jūsu sūdzību iemesls nav alerģija vai acu iekaisums, kad nepieciešama pavisam cita veida ārstēšana. Bet tieši sausās acs sindroma novēršanai ir radīti acu pilieni, kurus sauc par „mākslīgajām asarām”.