Ikvienam no mums patīk, lai telpas, kurās mēs uzturamies, būtu ērtas, lai mēs tajās justos patīkami. Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai mūsu pašsajūta būtu laba, ir silta apkārtējā vide, it īpaši tas svarīgi ziemā, kad aiz loga dabā valda aukstums, drēgnums un mitrums. Lai telpas uzturētu siltas, tās nepieciešams apkurināt, taču šādās telpās gaiss kļūst ne tikai silts, bet bieži vien arī ļoti sauss, kas nav īpaši patīkami un dažkārt var izraisīt pat nevēlamu ietekmi uz mūsu veselību, arī deguna asiņošanu.

Sausais telpu gaiss ziemā gan nav vienīgais deguna asiņošanas iemesls, to var izraisīt arī deguna urbināšana, ko tik ļoti mīl darīt mazi bērni, arī pārāk stipras deguna šņaukšanas rezultātā var sākt asiņot deguns, tās iemesls var būt arī deguna gļotādas bojājumi un atrašanās pārāk lielā augstumā.

Deguna asiņošana visbiežāk nav tik spēcīga, lai būtu nepieciešams griezties pēc medicīniskās palīdzības, to itin sekmīgi var apturēt arī mājas apstākļos, bet kā to pareizi darīt?

Pirmkārt, nevajadzētu īpaši satraukties, jo tas asiņošanu var padarīt vēl spēcīgāku, jācenšas nomierināties. Jāapsēžas un galva jānoliec mazliet uz priekšu, lai neļautu asinīm tecēt kaklā. Stingri saspiediet to deguna nāsi, no kuras tek asinis, apmēram piecas minūtes, tajā laikā labāk elpojiet caur muti. Ja asiņošana joprojām neapstājas, tad šādu pat pozu saglabājiet vēl apmēram 10 minūtes. Asiņošanu varētu palīdzēt apturēt arī aukstums, tādēļ uz deguna var uzlikt sasmalcinātu ledu, kurš ielikts polietilēna maisiņā un ietīts auduma gabaliņā, ja ledus nav pieejams, var lietot arī aukstā ūdenī saslapinātu drāniņu. Liekot uz deguna ledu, jābūt piesardzīgiem, to nedrīkst turēt pārāk ilgi, lai neradītu ādas apsaldējumu.

Pēc tam, kad asiņošana ir apturēta, nākamās 24 stundas nevajadzētu spēcīgi šņaukt degunu un ar pirkstiem aizskart bojāto gļotādu. Ja rodas vēlme šķaudīt, tad dariet to caur atvērtu muti nevis degunu. Lai izvairītos no atkārtotas deguna asiņošanas, vēl kādu dienu pēc tās apturēšanas vajadzētu izvairīties no lielas fiziskās piepūles, bet gulēt labāk tādā stāvoklī, ka galva atrodas nedaudz augstāk par visu pārējo ķermeni.

Ja asiņo deguns, kādā gadījumā būtu jāmeklē ārsta palīdzība:

  • Ja deguna asiņošana ir sākusies pēc galvas traumas;
  • Ja asiņošanu saviem spēkiem nevar apturēt 10-20 minūšu laikā;
  • Ja tā ir ļoti spēcīga;
  • Ja deguna asiņošana atkārtojas bieži;
  • Bieži ārsta palīdzība deguna asiņošanas gadījumā ir jāmeklē arī cilvēkiem, kas lieto medikamentus, kuri šķidrina asinis, jo tie ietekmē asiņu recēšanas spēju, līdz ar to apturēt asiņošanu var būt daudz grūtāk.

Ja deguna asiņošanas iemesls ir sausais telpu gaiss, tad risinājums ir telpu gaisa mitrināšana, vienkāršākais veids kā to izdarīt – uz radiatoriem uzlikt mitru lupatu, kuru atkal no jauna jāsaslapina līdz tā kļūst sausa. Var mitrināt arī pašu deguna gļotādu, tam piemēroti ir deguna aerosoli, kas satur sāls (nātrija hlorīda) šķīdumu, tie ir piemēroti lietošanai arī maziem bērniem, jo speciālais uzgalis ir izveidots tā, ka neļauj bojāt bērna maigo deguna gļotādu. Ir aerosoli, kuru sastāvā bez sāls šķīduma ir arī pantenols, kuram piemīt dziedējošas īpašības, tādēļ tas piemērots arī tādos gadījumos, kad deguna gļotādā jau ir kādi sīki bojājumi – tie tiks sadziedēti. Var lietot arī dažādas deguna ziedes, kas pasargās gļotādu no izžūšanas, līdz ar to tā nebūs tik ļoti viegli ievainojama.

Telpu sausais gaiss ir kaitīgs ne tikai deguna gļotādai, arī pārējā ķermeņa āda šādos apstākļos kļūst sausāka, tādēļ jārūpējas par to, lai jūs dienas laikā uzņemtu pietiekami daudz šķidruma, kas atjaunos zaudēto mitruma daudzumu ādā.