Lai arī dienas jau ir kļuvušas nedaudz garākas, taču vēl joprojām mūsu dvēselēm pietrūkst saules, siltuma un labo emociju, ko tās spēj sniegt. Daļa cilvēku spēj atrast dzirkstelīti sevī un ar pilnu krūti izbaudīt ziemas priekus, taču daudziem ziemas tumšajos mēnešos bieži vien liek sevi manīt spēku izsīkums, arī garastāvoklis mēdz būt nomākts un trūkst avota, kur pasmelties dzīves enerģiju. Kā uzturs spēj ietekmēt mūs, lai būtu vieglāk pārvarēt šādus brīžus.
Uzturam ir pietiekami nozīmīgs faktors, kas spēj ietekmēt mūsu pašsajūtu un garastāvokli. Svarīgākais priekšnoteikums, lai izvairītos no garastāvokļa svārstībām un pasargātu sevi no nomāktas beziemesla pašsajūtas, ir sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, lielāku uzmanību pievēršot augļiem un dārzeņiem, graudaugu produktiem, zivīm, liesai gaļai, piena produktiem, pākšaugiem un riekstiem, kā arī mononepiesātinātām taukvielām.
Ja ēdienkarti veido pārsvarā vienveidīgs uzturs, tad tas pēc zināma laika var sākt ietekmēt veselību, jo netiek uzņemtas visas organismam nepieciešamās vielas. Ja ar uzturu tiek uzņemts maz ogļhidrātu, tad iespējams, ka nenotiek pilnvērtīga B grupas vitamīnu uzsūkšanās, lai arī uzņemtie pārtikas produkti it kā to satur. B grupas vitamīni piedalās ļoti daudzos organismā notiekošajos vielmaiņas procesos, un ir pierādīts, ka B grupas vitamīnu trūkumam ir zināma nozīme depresijas attīstībā. Savukārt uzņemot papildus B vitamīnus depresijas rašanās risks ievērojami samazinās, taču, lai nebūtu nepieciešams lietot kādus papildus veselību uzlabojošus līdzekļus no aptiekas plauktiem, tad pilnvērtīgs uzturs ir labākā izvēle, kā uzlabot savu veselību.
Pilnvērtīgs uzturs nav iedomājams bez tik ļoti svarīgajām taukskābēm, īpaši moega-3 taukskābēm. Turklāt cilvēkiem, kuru ēdienkartē omega-3 taukskābes ir reti sastopama uzturviela, depresijas rašanās ir daudz iespējamāka nekā cilvēkiem, kuri šīs taukskābes ar veselīgu uzturu uzņem pietiekamā daudzumā.
Kādi tad ir labākie omega-3 taukskābju avoti uzturā:
- Pirmkārt, tās ir zivis un citas jūras veltes, bet jo īpaši treknās zivis: siļķes, laši, mencas un citas;
- Augu eļļas: rapšu, linsēklu un citas eļļas;
- Kā alternatīvu var izvēlēties arī zivju eļļu šķidrā veidā vai kapsulās.
Vajadzētu izvairīties no kofeīnu saturošiem dzērieniem, jo tie ātri izraisa spēku pieplūdi un enerģijas pacēlumu, taču, lietojot ilgstoši, nelabvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, un šiem dzērieniem ir zināma loma emocionāla saguruma izcelsmē. Daudz labāka izvēle par kofeīnu saturošajiem dzērieniem ir dažādas zāļu un augļu tējas, dabīgās sulas vai pat vienkārši tīrs ūdens.
Vēl viens ļoti iedarbīga veids, kā pārvarēt nomāktību un depresiju, turklāt sagatavot savu ķermeni pavasarim, kad tiks nomestas biezās apģērbu kārtas, ir jūsu veselības stāvoklim piemērota fiziskā slodze. Ziemas aukstums un drēgnums bieži mūs attur no fiziskajām aktivitātēm, to vietā iestājas bezdarbība, kas uzdzen dziļas pārdomas par dažādām tēmām, kuru rezultātā neizbēgami pašsajūta kļūst nospiestāka un paši nejūtamies ne tik sprigani, ne enerģiski. Turklāt fizisko aktivitāšu laikā organismā atbrīvojas vielas, kuras sauc par endorfīniem, tās izraisa emocionālu labsajūtu un apmierinājumu.
Lai arī ārā aiz loga vēl valda ziema, un vakari vēl joprojām ir nomācoši tumši, tomēr fiziskās aktivitātes uzlabos asinsriti, un rezultātā sasils ne tikai jūsu miesa, bet arī gars.
Ja visa gada laikā fiziskā slodze un sabalansēts uzturs ir ikdienas dzīves sastāvdaļas, tad tas palīdzēs daudz vieglāk pārvarēt ziemas ietekmi uz garastāvokli un pašsajūtu.