Kaut arī paretam starp biezajai tumšo mākoņu segai izspraucas vēl kāds saules stariņš, tomēr nepārprotami klāt ir rudens slapjās lietavas, drēgnais laiks un rudenim tik raksturīgie saltie vēji. Nepieraduši pie šādiem laika apstākļiem, bieži vien saģērbjamies nepiemēroti vēsajam laikam vai aizmirstam mājās lietussargu, nākas nosalt vai izlīt, un tad tā nemanot piezogas dažādas saaukstēšanās pazīmes, arī kakla sāpes.
Kakla sāpes biežāk sastopamas kopā ar citiem saaukstēšanās slimību simptomiem, tomēr ir reizes, kad cits nekas it kā nekaiš, tikai kakls ir sāpīgs, apsārtis un iekaisis. Ja nav augstas temperatūras, kakla sāpes nav ļoti stipras un vispārējā pašsajūta nav ļoti slikta, tad, visticamāk, ārsta palīdzība nebūs nepieciešama, taču bez ārstēšanas šis kakla sāpes noteikti atstāt nevar, lai nepievienotos vēl papildus kāda nopietnāka saslimšana, kas prasīs jau daudz sarežģītāku ārstēšanu.
Kakla iekaisumu gadījumā tiek dota iespēja izvēlēties plašajā medikamentu klāstā kādu sev vispiemērotāko, tomēr, lai šajā zāļu kastīšu daudzveidībā neapjuktu, jautājiet padomu aptiekāram, kuram jūs uzticieties, lai sasniegtu vislabāko vēlamo rezultātu. Ja jums rodas kādi jautājumi par zālēm vai savu veselību, noteikti uzdodiet tos farmaceitam, jo runa taču iet par jums visdārgāko – veselību. Pirms izvēlaties kādu noteiktu medikamentu, pastāstiet aptiekāram par savām slimībām, jo ne visos gadījumos drīkst lietot visus medikamentus, īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kam ir paaugstināta jutība (alerģija) pret kādiem medikamentiem un tiem, kas slimo ar kādām hroniskām slimībām. Ja par kakla sāpēm sūdzas bērns, tad vecākiem tomēr vajadzētu meklēt ārsta palīdzību.
Visplašākais noteikti ir dažādu sūkājamo tablešu sortiments, tās atšķiras ar savu sastāvu un ārstnieciskajām īpašībām. Ja kakla sāpes ir ļoti vieglas vai jūtama tāda kā skrāpēšanas sajūta kaklā, tad piemērotākas ir zāles, kas satur dažādas ēteriskās eļļas, tās var būt ne tikai zāles, bet pat sūkājamās konfektes ar stipru piparmētru, citronu vai vēl kādu citu garšu. Ja kaklā jūtam kņudoņa, kas rada klepu, tad ieteicamas ir tabletes, kuru sastāvā Islandes ķērpis. Tablešu sastāvā esošās gļotvielas nosegs gļotādu, tādējādi to pasargājot no kairinājuma.
Ja kakla sāpes ir mēreni stipras, tad ieteicamāki ir medikamenti, kuru sastāvā jau ietilpst dažādas vielas ar pretiekaisuma un dezinficējošu iedarbību (hlorheksidīns, holīna salicilāts, dekvalīnijs, cetilpiridīns u.c.), turklāt šiem medikamentiem bieži vien papildus tiek pievienotas arī dažādas vielas, kas nekavējoties atvieglos sāpes kaklā (benzokaīns, lidokaīns u.c.).
Ja nevēlaties lietot tabletes, tad aptiekā ir pieejami arī dažādi pie kakla sāpēm lietojami medikamenti aerosolu veidā, kas arī satur dažādas pretiekaisuma un dezinficējošas vielas (heksetidīns, biklotimols, antibiotiska viela fuzafungīns), tie vienmērīgi tiek izsmidzināti mutes dobuma uz iekaisušās gļotādas, tādējādi tiek nodrošināta to iedarbība. Lai panāktu vēlamo iedarbību, rūpīgi jāievēro lietošanas instrukcijā aprakstītie lietošanas norādījumi.
Var izmantot arī dažādus skalojamos līdzekļus. Kakla skalošanai var izmantot gan dzeramo sodu (apmēram tējkarote uz glāzi remdena ūdens), gan vārāmo sāli (apmēram pus tējkarote uz glāzi ūdens), gan arī „zilos graudiņus” (kālija permanganāts – tā, lai šķīdums iekrāsotos viegli rozā krāsā). Par lielisku līdzekli kakla skalošanai noder arī dažādas ārstniecības augu uzlējumus un novārījumus – salvijas lapu, kumelīšu ziedu, mārsila lakstu, kliņģerīšu ziedu u.c. Aptiekā pieejami arī dažādi gan jau gatavi, gan arī tādi, kurus nepieciešams vēl papildus atšķaidīt, kakla skalojamie līdzekļi, bet par to pareizu lietošanu un īpašībām jautājiet savam aptiekāram.
Lieliski pie kakla sāpēm gan bērniem, gan pieaugušajiem noder dažādi homeopātiskie medikamenti, turklāt nav jābaidās par to iespējamajām blakusparādībām, un tos var lietot ikviens. Lai panāktu šo līdzekļu maksimālu iedarbību un labumu, ļoti svarīgi tos pareizi, norādījums par lietošanu prasiet savam ārstam vai farmaceitam, tie atrodami arī lietošanas instrukcijā.
Tomēr atcerieties, ja kakla sāpes 4-6 dienu laikā nemazinās vai kļūst spēcīgākas, vai pievienojas vēl kādi simptomi, dodieties meklēt ārsta palīdzību, un neatstājiet savu veselību novārtā.