Cilvēka veselība ir svarīgākais, kas ikvienam no mums ir dots, jebkura slimība spēj sagādāt raizes un ciešanas, tādēļ arvien vairāk tiek uzsvērta profilakses pasākumu un profilaktisko līdzekļu nozīme lai izvairītos no slimībām. Viens no labas veselības un pašsajūtas stūrakmeņiem ir veselīgs uzturs. Dažādos uztura ieteikumos minēts, ka jālieto polinepiesātinātās taukskābes, īpaši omega-3 taukskābes, bet kas tad īsti tās tādas ir un kāpēc tās ir nepieciešamas?
Tauki ir viena no uzturvielām, taču tie nav viennozīmīgi kaitīgi vai neveselīgi, cilvēka organismam kā ļoti sarežģītu mehānismu apkopojumam, lai tas spētu sekmīgi darboties, ir nepieciešamas ļoti dažādas vielas, arī tauki, bet tikai noteiktā daudzumā un attiecībā pret pārējām uzturvielām. Ļoti svarīgi ir arī tas, kādas taukvielas mēs lietojam savā uzturā.
Tauku sastāvā ietilpstošās taukskābes mēdz būt dažādas, atkarībā no tā, kā pie taukskābju oglekļu virknes atomiem ir saistījušies ūdeņraža atomi, tās mēdz iedalīt piesātinātajās un nepiesātinātajās taukskābēs, jo piesātinātākas ir taukskābes, jo paši tauki pēc savas konsistences ir biezāki, cietāki. Polinepiesātinātās taukskābes saturošajiem taukiem ir šķidra konsistence, ievietojot aukstumā, tie kļūst biezāki, taču paliek tik un tā šķidri. Pie šīm polinepiesātinātajām taukskābēm tad arī pieder omega-3 taukskābes, tās tik ļoti nozīmīgas ir tādēļ, ka nepieciešamas dažādu fizioloģisko procesu pareizai norisei, bet pašas organismā tās nespēj veidoties, tādēļ jāuzņem „no ārpuses”. Visvairāk polinepiesātināto taukskābju satur linsēklas, ķirbju sēklas, saulespuķu eļļa, rapšu eļļa, valrieksti, daži zaļie lapu dārzeņi un arī sojas pupiņas. Dažādu organisma funkciju norisei citas nepieciešamās taukskābes satur zivis (siļķes, laši, tuncis u.c.).
Kāpēc omega-3 taukskābes ir nepieciešamas organismam?
Katru mūsu ķermenī atrodošos šūnu pārklāj šūnapvalks, tas galvenokārt ir veidots no lipīdiem jeb taukiem, šūnapvalkam ir ļoti liela nozīme, jo tas atdala šūnas iekšējo vidi no ārpuses, tieši caur šūnas membrānā esošajām struktūrām šūnai tiek piegādātas barības vielas un nevajadzīgās vielas tiek aizvadītas prom. Ja šūnas membrāna ir kaut kādā veidā bojāta, tad tā vairs nespēj aizturēt šūnā tai nepieciešamo šķidrumu un barības vielas, līdz ar to tā nevar pilnvērtīgi veikt savas funkcijas. Turklāt šūnu membrānu veidošanai daudz piemērotākas ir nepiesātinātās taukskābes, jo tās veido pilnvērtīgāku struktūru.
Omega-3 taukskābes piedalās organismā esošu bioloģiski aktīvu vielu prostaglandīnu sintēzē. Prostaglandīni piedalās dažādu fizioloģisko funkciju (asinsspiediena, asins sarecēšanas, nervu impulsu pārneses, alerģisko reakciju un iekaisuma procesu nieru un kuņģa-zarnu trakta darbības un hormonu veidošanās) regulēšanas procesā. Līdz ar to arī pašas taukskābes netieši piedalās šo funkciju realizēšanā organismā. Ir veikti pētījumi, kuros pierādītas omega-3 taukskābju pretiekaisuma īpašības – tās mazina iekaisuma procesu locītavās un uzlabo asinsriti, šīs īpašības piemīt rezolvīniem – vielām, kuras organismā veidojas no nepiesātinātām taukskābēm.
Kā zināt, vai organismam pietiek ar uzturu uzņemtajām nepiesātinātajām taukskābēm?
Nepiesātināto taukskābju trūkums organismā neizpaužas ar kādiem konkrētiem tikai tam raksturīgiem simptomiem, taču varētu būt novērojami šādi vispārīgi simptomi: nogurums, sausa vai niezoša āda, trausli mati un nagi, aizcietējums, biežas saaukstēšanās, grūtības koncentrēties, arī locītavu sāpes.
Lai nepiesātinātās taukskābes spētu pilnvērtīgi darboties organismā, atbilstoši izpildot visas funkcijas, kur tās nepieciešamas, liela nozīme ir arī citām vielām. Daudzās ļoti svarīgās ķīmiskajās reakcijās, kurās nepiesātinātās taukskābes pārveidojas par citiem nepieciešamiem savienojumiem, piedalās enzīmi desaturāzes. Šo enzīmu darbībai ir nepieciešami B grupas vitamīni, C vitamīns, magnijs un cinks, tādēļ jāraugās, lai arī šīs vielas organismā būtu pietiekamā daudzumā.
Nepiesātinātās taukskābes ir pakļautas oksidācijas procesiem, kas noris gaismas, siltuma un skābekļa iedarbības rezultātā, tādēļ gan nepiesātinātās taukskābes saturošās eļļa, gan ārstnieciskos preparātus ir jāuzglabā tumšā vietā cieši noslēgtos iepakojumos, sargājot no tiešu saules staru iedarbības. Lai aizkavētu oksidācijas procesus, kuru rezultātā nepiesātinātās taukskābes zaudē savas pozitīvās īpašības, tām bieži tiek papildus pievienots E vitamīns.