Aromātu un smaržu pasaule cilvēkiem vienmēr ir šķitusi aizraujoša un noslēpumaina. Aromātu izmantošana ir kļuvusi ne tikai par skaistumkopšanas sastāvdaļu, cilvēki ir atklājuši, ka smaržas spēj ietekmēt arī viņu pašsajūtu, un tas ir veicinājis aromterapijas attīstību. Aromterapija ir ārstēšanas metode, kuras laikā uz visu cilvēka ķermeni kopumā (fizisko ķermeni, pašsajūtu un emocijām) notiek iedarbība ar dažādu ēterisko eļļu palīdzību.
Ēteriskās eļļas ir sarežģīta sastāva gaistošu vielu ļoti koncentrēts maisījums, kuram piemīt ļoti izteikta un bieži vien arī ļoti raksturīga smarža. Atrodoties augā, ēteriskajām eļļām piemīt ļoti svarīga nozīme, jo tās piedalās dažādos bioķīmiskajos procesos, kas notiek augā. Ēteriskā eļļa parasti atrodas starp atsevišķām auga šūnām, un tā darbojas kā šūnās notiekošo procesu regulētājs. Tieši ēteriskās eļļas ir tās, kas nodrošina katram augam raksturīgo smaržu, kā arī pasargā augu no slimībām un parazītiem, tos atbaidot.
Ēteriskās eļļas un tauku eļļas ir divas ļoti atšķirīgas eļļu grupas. Ēteriskajām eļļām nav raksturīgs taukainums un smagnējums, kas piemīt tauku eļļām. Taču ēteriskās eļļas šķīst tauku eļļās, līdz ar to tauku eļļas bieži izmanto kā bāzes eļļas, pievienojot tām dažus pilienus stipri smaržojošās ēteriskās eļļas, un tiek iegūta viegli lietojama atšķaidīta ēteriskā eļļa. Tādā veidā tiek panākts, ka eļļa viegli iesūcas ādā, tā tiek pabarota. Tā kā ēteriskajā eļļā ietilpstošo vielu molekulas ir relatīvi nelielas, turklāt tās šķīst taukos, tad tām nav īpašu grūtību pārvarēt ādas barjeru. Izmantojot masāžai ēterisko eļļu kopā ar bāzes tauku eļļu, vielas ātri uzsūcas ādā (atšķirīgām eļļām uzsūkšanās notiek 20 minūšu līdz 2 stundu laikā), tās nokļūst dziļākos audu slāņos un pēc tam arī asinsritē, ar kuras palīdzību ēteriskajā eļļā ietilpstošās aktīvās vielas tiek nogādātas visdažādākajos orgānos un audos.
Lai arī ēteriskās eļļas pēc sava ķīmiskā sastāva ir ļoti atšķirīgas un sarežģītas, tomēr katrā no tām kāda ķīmisko vielu grupa ir atrodama lielākā daudzumā, kas arī nosaka konkrētās ēteriskās eļļas izmantošanas iespējas. Patiesībā ēteriskajās eļļās ietilpstošajām vielām piemīt ļoti nozīmīgas ārstnieciskas īpašības, tās var būt ar antiseptisku un antibakteriālu iedarbību (citrona, tējas koka ēteriskā eļļa), ar nomierinošu iedarbību (lavandas, melisas ēteriskā eļļa), ar stimulējošu un uzbudinošu iedarbību (krustnagliņu, raudenes ēteriskā eļļa) un vēl cita veida iedarbībām.
Ēteriskās eļļas var izmantot ļoti dažādos veidos: masāžā, kompresēs, inhalācijās, eļļas lampiņās un vannās. Jāatceras, ka pietiekami spēcīgās ēterisko eļļu iedarbības dēļ, tās jālieto pareizās un piemērotās devās, lai sasniegtu vēlamo iedarbību, bet, ja tās tiek lietotas nepareizi, tad var būt pat bīstamas un kaitīgas veselībai. Ēteriskās eļļas nekad nelieto neatšķaidītā veidā, jo tās ir tik koncentrētas, ka pietiek ar dažiem pilieniem, kuri vēl pie tam ir jāatšķaida, lai izvairītos no pārmērīga ādas kairinājuma. Ievērojiet norādījumus, kas sniegti lietošanas instrukcijās, lai spētu baudīt smaržu pasaules īpašo sajūtu.
Kā jau norāda pats nosaukums „aromterapija”, ēteriskajām eļļām piemīt spēcīga iedarbība uz cilvēka organismu, izmantojot vienu no maņām – ožu. Ieelpojot to smaržu, ēteriskajā eļļā gaistošo vielu molekulas praktiski nekavējoties nokļūst asinsritē, līdz ar to spēj iedarboties uz cilvēka organismu. Nodrošinot ožas funkciju, praktiski notiek centrālās nervu sistēmas tieša saskarsme ar apkārtējo vidi. Patīkamu aromātu un apkārtējās vides ietekmē uzlabojas arī pašsajūta.
Aromterapija gan nav nekāds mūsdienu pasaules izgudrojums, jo dažādi augi jau tālā senatnē ir guvuši pielietojumu cilvēku pašsajūtas uzlabošanā. Dažādu augu maisījumus, aromātiskās eļļas izmantoja gan kā ārstniecības līdzekļus, gan veicot dažādus mītiskos rituālus, gan arī balzamēšanā. Attīstoties zinātnei, sākās augos ietilpstošo vielu un to iedarbības pētījumi, tos aktīvi sāka izmantot medicīniskiem nolūkiem, cilvēku ārstēšanai (dažkārt gan arī nelāgiem nolūkiem) pirms vēl sākās ķīmisko vielu sintēzes periods.
Ēteriskās eļļas stimulē un baro ādu, tās, iedarbojoties uz imūnsistēmu, spēj paaugstināt organisma vispārējās aizsargspējas, un tās sniedz baudu visam ķermenim. Ēteriskās eļļas saturošus līdzekļus mēs varam izmantot ļoti plaši, tie var būt šampūni, ķermeņa losjoni, dažādi maisījumi vannām, ziepes, zobu pastas un pat dažādi ārīgi lietojamie medikamenti un vēl daudzi citi sadzīvē izmantojami līdzekļi.
Lai ēteriskās eļļas saglabātu savu iedarbību, un tās būtu pasargātas no apkārtējās vides iedarbības, tad tās nepieciešams uzglabāt tumšā vietā, sargājot no tiešu saules staru iedarbības, pudelītei ir jābūt labi noslēgtai, lai nevarētu piekļūt gaisa skābeklis, kura ietekmē var veidoties dažādas nevēlamas pārmaiņas. Ieteicams to uzglabāt vēsā vietā, kas aizkavēs pārmaiņu rašanos.