Viena no ķermeņa uzbūves svarīgākajām vienībām, kuri gan nav atklāti mūsu skatienam, ir kauli. Tie kopā ar muskuļiem veido kustību un balsta sistēmu, tādēļ kaulu veselībai ir liela nozīme, lai katrs no mums varētu pilnvērtīgi kustēties, veicot dažādas darbības. Ikdienā gan reti kurš aizdomājas par organisma anatomisko uzbūvi, ja vien nav radušies kādi veselības sarežģījumi, tomēr izpratne par sava ķermeņa uzbūvi mums ļauj daudz labāk izprast procesus, kas tajā notiek.

Kaulu lielo nozīmi cilvēka dzīvē pierāda dažādas funkcijas, kuras tie veic:

  • Balsta un aizsargfunkcija funkcija – pie kauliem piestiprinās mīkstie audi, kas pasargā praktiski visus iekšējos orgānus no bojājumiem. Visu kaulu kopumu sauc par skeletu, un tas kalpo par balstu visiem pārējiem audiem, kas kopā veido visu organismu. Lai pildītu šīs funkcijas kauliem ir jābūt pietiekami cietiem.
  • Kustību funkcija – kopā ar muskuļiem, saitēm un cīpslām tie nodrošina iespēju kustēties. Saraujoties muskuļiem, tiek kustināti kauli, līdz ar to iespējams veikt dažādas kustības.
  • Kaulus var uzskatīt par organisma minerālvielu krātuvi, jo praktiski viss kalcijs un fosfors, kas atrodas cilvēka ķermenī, atrodas tieši kaulos. Tādēļ šīs minerālvielas ir ļoti svarīgas, lai kauli būtu veseli un pilnvērtīgi kalpotu mums. Minerālvielas ir tās, kas nodrošina kaulu cietību, ja šo minerālvielu daudzums samazinās, kauli kļūst trausli un viegli lūzt. Nopietnākos gadījumos attīstās slimība – osteoporoze, kurai nav īpašu specifisku simptomu, līdz ar to cilvēks var nemaz nezināt, ka sirgst ar šo slimību, taču izmaiņas kaulu struktūrā turpinās un veidojas stāvoklis, kad it kā pavisam nelielu kritienu rezultātā rodas kaulu lūzumi. Kalcijs ir nepieciešams ne tikai kauliem, bet arī muskuļu kontrakciju veikšanai un asinsreces procesiem, savukārt fosfors piedalās ģenētiskās informācijas pārneses procesos, jo ietilpst nukleīnskābju sastāvā.
  • Dažos kaulos atrodas viela – sarkanās kaulu smadzenēs, tajās notiek jaunu asins šūnu veidošanās, līdz ar kauli nodrošina asinsrades funkciju.

Kauli ir ne vien ļoti nepieciešamas ķermeņa uzbūves vienības, bet tie ir arī ļoti interesanti:

  • Tikko dzimušam bērniņam ir vairāk kaulu nekā pieaugušam cilvēkam: jaundzimušajam – 300, bet pieaugušam cilvēkam – 206. Šie 94 kauli gan dzīves laikā neizzūd, vienkārši vairāki kauli saplūst kopā, veidojot vienu.
  • Pusi no cilvēka kaulu masas veido ūdens, apmēram vienu ceturto daļu organiskās vielas, kas piedod elastību un vienu ceturto daļu neorganiskās vielas, kas nodrošina kaulu cietību.
  • Apmēram pieciem procentiem cilvēku ir viena lieka riba, turklāt vīriešiem šī parādība novērojama trīs reizes biežāk kā sievietēm.
  • Lai kauli varētu pilnvērtīgi pildīt visas funkcijas, ļoti svarīga ir fiziskā slodze. Cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu laika gaitā kaulu masa samazinās, kā arī pavājinās kaulu smadzeņu spēja veidot jaunas asins šūnas, tādēļ vingrojumi un veselīgs dzīvesveids palīdzēs saglabāt veselus kaulus, jo tiek stimulēta jaunu kaulu šūnu – osteoblastu veidošanās.
  • Lielākais kauls cilvēka organismā ir augšstilba kauls, savukārt mazākie kauliņi atrodas auss struktūrās (vidusausī).
  • Gandrīz puse no visiem kauliem atrodas plaukstās un pēdās.
  • Sakļaujoties galvaskausu veidojošajiem kauliem, veidojas šuves; sakļaušanās process turpinās visu dzīvi, tādēļ atkarībā no šo šuvju struktūras un izskata iespējams noteikt, cik vecs miršanas brīdī ir bijis cilvēks, apskatot pat ļoti senus galvaskausus.