Daudziem cilvēkiem ir savi noslēpumi, kurus nav vēlēšanās atklāt kādiem citiem cilvēkiem dažādu iemeslu dēļ. Noslēpumi mēdz būt arī kādu veselības problēmu dēļ, viena no delikātākajām problēmām, par kuru ļoti bieži cilvēki nevēlas runāt, ir hemoroīdi – ļoti nepatīkama, sāpes un diskomfortu radoša kaite.
Ar hemoroīdiem visbiežāk nākas saskarties cilvēkiem, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids, kas lielu dienas daļu pavada sēžot. Hemoroīdi ir vēnu paplašinājumi taisnajā zarnā un anālas atveres apvidū, kas ir pietūkuši, sāpīgi un var arī asiņot. Hemoroīdi var būt gan iekšējie, gan ārējie. Īpaši sāpīgi hemoroīdi kļūst, ja šajās paplašinātājās vēnās veidojas asiņu recekļi (trombi). Kaut gan kaite ir nepatīkama, un cilvēki nevēlas stāstīt par šāda veida problēmām, tomēr ļoti svarīgi ir laicīgi un pēc iespējas ātrāk griezties pie ārsta un uzsākt ārstēšanu, lai izvairītos no citām daudz nepatīkamākām un nopietnākām komplikācijām.
Par hemoroīdiem var liecināt šādi simptomi:
- Aizcietējums;
- Nepatīkama sajūta, nieze, sāpes anālās atveres apvidū;
- Sāpīgi, piepampuši mezgli taisnajā zarnā;
- Asiņošana, asiņu piejaukums izkārnījumiem;
- Sajūta, ka zarnas nav pilnīgi iztukšojušās;
- Gļotu piejaukums izkārnījumiem.
Hemoroīdi ir tādas pašas varikozās vēnas, kādas dažkārt var novērot uz kājām. Hemoroīdu veidošanos var veicināt cieta vēdera izeja, aizcietējumi, bet tiem var būt arī kādi citi rašanos veicinoši iemesli:
- Uzturs ar mazu šķiedrvielu daudzumu, nepietiekams uzņemtā šķidruma daudzums;
- Hemoroīdi ir bijuši arī kādam citam jūsu ģimenes loceklim;
- Grūtniecība;
- Ilgstoša sēdēšana.
Lai mazinātu nepatīkamo sajūtu anālās atveres apvidū var lietot dažādus lokāli lietojamos medikamentus, kas pieejami ziežu un svecīšu formā, to sastāvā var būt dažādi pretiekaisuma līdzekļi, kas palīdzēs sadziedēt hemoroīdus, kā arī kādi vietējās anestēzijas līdzekļi, kas samazinās sāpes. Ja sāpes ir ļoti spēcīgas, var lietot arī kādu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli iekšķīgi, piemēram, ibuprofēnu, paracetamolu u.c. Ārstēšanas laikā var lietot arī kādu vājas iedarbības vēdera izeju veicinošu līdzekli, kas zarnu saturu padarīs mīkstāku, līdz ar to tiks mazinātas sāpes un asiņošana defekācijas laikā.
Tomēr ļoti svarīga bez medikamentozās ārstēšanas ir arī citu ieteikumu ievērošana, kas palīdzēs izvairīties no hemoroīdu atkārtotas rašanās, kā arī atvieglos pašu ārstēšanas procesu:
- Ēdienu nepieciešamas rūpīgi sakošļāt, tādēļ izvēlieties atbilstošu brīdi maltītes ieturēšanai, kad neviens jums netraucē, lai varētu mierīgi un nesteidzīgi paēst;
- Ēdiet mazākām porcijām, bet biežāk, izvairieties no pārēšanās;
- Izvairieties savā ēdienkartē no ēdieniem, kas bagāti ar piesātinātajiem taukiem (dzīvnieku izcelsmes produkti), vairāk ēdiet produkties, kas bagāti ar nepiesātinātajiem taukiem (zivis, rieksti);
- Pēc iespējas mazāk lietojiet uzturā dažādus saldumus, kofeīnu un alkoholu saturošus dzērienus, jo tie visi var veicināt aizcietējuma rašanos;
- Vairāk lietojiet svaigus dārzeņus un augļus, pilngraudu produktus, kā arī dzeriet pietiekami daudz ūdens.
Kā ārstēšanas palīglīdzekļus var izmantot arī C un E vitamīnus, kas paātrinās dzīšanas un audu atjaunošanās procesus. Asinsvadu sieniņu stiprināšanai var izmantot dažādus ārstniecības augus, kas satur flavanoīdus, kas palīdz atjaunoties asinsvadu struktūrām, tie atrodas rožu augļos, zaļajā tējā, kastaņa preparātos, kurus visus dažādu pagatavojumu veidā var lietot iekšķīgi.
Asinsvadu stiprināšanai un „trenēšanai” var izmantot sēžvanniņas – vienu ar aukstu ūdeni, otru ar karstu (jāraugās, lai ūdens nebūtu pārāk karsts). Pārmaiņus jāpasēž abās vanniņās – siltajā 3 minūtes, bet aukstajā 1 minūti, atkārto 3 reizes.
Ja medikamenti un citi ieteikumi nepalīdz, tad gan bez ārsta palīdzības neiztikt. Ārsts ieteiks jums vispiemērotāko ārstēšanas metodi, izvērtējot jūsu stāvokli, tādēļ nekautrējieties griezties pie ārsta, ja tas ir nepieciešams – ieguvēji būs jūsu veselība un pašsajūta.