Daudzi no mums ir piedzīvojuši nepatīkamo situāciju, kad atbildīgā brīdī mūs „izdaiļojusi” aukstumpumpa. Tiek uzskatīts, ka apmēram 90% cilvēki inficēti ar Herpes simplex jau bērnībā. Vīruss nonāk uz ādas, tad pārceļo uz nervu šūnām, konkrēti nervu ganglijiem un paliek tur snaudošā stadijā. Vīrusam labvēlīgos un mums nelabvēlīgos apstākļos tas aktivizējas. Izšķir divu veidu Herpes simplex vīrusus HSV 1.tips, kas izpaužas kā ūdeņainas pumpiņas un vēlāk čūliņas uz ādas ap muti, lūpām, degunā, mutes dobumā un HSV 2.tips, kas izpaužas uz ģenitālijām un anālajā rajonā.
Sākumā vīruss izpaužas kā niezoša sajūta, kņudināšana, ādu velkoša sajūta. Tad seko pūslīšu stadija, tad tie plīst un veidojas kreveles.
Inficēšanās ceļi:
- skūpstīšanās,
- seksuāli transmisīvā ceļā no personas, kam ir HSV 2.tips,
- ar higiēnas priekšmetiem, kopējiem traukiem (kaut arī ārpus cilvēka vīrusa mūžs ir ļoti īss).
Stāvokļi, kas snaudošo vīrusu aktivizē:
- saaukstēšanās slimības,
- stress un garīga pārslodze,
- dažādi iekaisuma procesi,
- novājināta imunitāte,
- ultravioletais starojums( pārsauļošanās),
- organisma stāvokļi un medikamenti, kas pazemina imunitāti- audzēji, AIDS, kortikosteroīdu lietošana.
Herpes pumpiņas nevajag aiztikt, pārplēst, pēc apkopšanas mazgāt rokas , neieberzēt acīs, jo herpes simplex var inficēt arī tās.
Aktīvā vīrusa forma saglabājas no 2 dienām līdz 2 nedēļām. Ja tā nepāriet pēc 7-10 dienām vajadzētu konsultēties ar ārstu, jo šis vīruss var radīt komplikācijas- meningītu, encefalītu, pneimoniju, trahejas iekaisumus, acu infekciju- keratokonjuktivītu.
Personām, kam ir Herpes vīruss aktīvajā stadijā, jāizvairās no kontakta ar jaundzimušajiem vai cilvēkiem ar imūndeficītu.
Ārstēšana
Smagos gadījumos jālieto tabletētās zāļu formas, kas satur aciklovīru vai valaciklovīru. Tās ir recepšu zāles, ārsta kompetence.
Parasti sākuma stadijā, kad vēl jūtama tikai nieze var lietot ziedes, kas satur aciklovīru vai penciklovīru.
Interesants līdzeklis ir Citrosept pilieni (greipfrūta sēklu ekstraksts), ko var lietot gan iekšķīgi, gan arī eļļā šķidinātu smērēt uz skartā ādas rajona.
Larifāna ziede, kas pašlaik nav ražošanā, bet tiek kārtotas formalitātes, lai būtu. Tā stimulē interferona izdali- tātad organisms pats cīnās pret vīrusu. Pašlaik var iegādāties Larifāna lūpu balzāmu, ko var lietot arī profilaktiski uz lūpām un ādas ap muti; kā arī zobu pastu Larifan mutes dobuma herpēm.
Var lietot dažādus imūno sistēmu stimulējošus līdzekļus- homeopātiskos, ehinācijas fitopreparātus, Wobenzym tabletes u.c.