No 2006. gada marta Kompensējamo zāļu sarakstā iekļauts jauns insulīna preparāts Levemir. Levemir ir ilgstošas darbības insulīna analogs. To injicē 1-2 reizes dienā – pirms gulētiešanas un, ja nepieciešams, no rīta. Precīzāku Levemir lietošanas veidu nosaka ārsts – atkarībā no katra diabēta pacienta vajadzībām.
Ilgstošas darbības insulīna analogs Levemir varētu palīdzēt jums sasniegt labākus rezultātus diabēta ārstēšanā, salīdzinot ar tradicionāliem ilgstošas darbības cilvēka insulīna preparātiem. Kāpēc?
- Tradicionālo ilgstošas darbības insulīna preparātu (piemēram, Humulin N, Insuman Basal, Protaphane) iedarbība katru dienu var nedaudz atšķirties – arī tad, ja jūs injicējat vienādu insulīna devu. Tas nozīmē, ka glikozes līmenis asinīs dažkārt var būt neprognozējami augsts vai arī zems, kaut arī jūsu diēta un ikdienas aktivitātes (darbs, fiziskā slodze) nav mainījušās.
Lai kā es cenšos ievērot diētas plānu un veikt paškontroli, glikozes līmenis ir svārstīgs! Vai vispār ir vērts tērēt laiku un spēkus diabētam, ja tāpat nevaru neko panākt?*
Ilgstošas darbības insulīna analogam Levemir nav būtisku iedarbības atšķirību. Jūs varat būt drošs, ka, injicējot vienādu insulīna devu, arī insulīna darbība būs nemainīga. Dienu no dienas injicējot vienādu devu, tas vienādi ātri uzsūcas asinīs, sasniedz maksimālo darbību un darbojas vienādi ilgi. Klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka insulīna Levemir darbība ir labāk prognozējama, salīdzinot ar ilgstošas darbības cilvēka insulīna preparātiem un ar insulīnu Lantus. Tas dos jums iespēju justies drošāk par savu diabēta gaitu un glikozes līmeni asinīs. Daudzi diabēta pacienti pēc ārstēšanās uzsākšanas ar Levemir atgūst pārliecību, ka diabēta gaitu patiesi ir iespējams sekmīgi kontrolēt, veicot glikēmijas paškontroli, ievērojot diētas plānu un fiziskās slodzes režīmu.
Es injicēju insulīnu jau sen, tomēr pēc tam, kad uzsāku lietot Levemir, man ir tāda sajūta, ka nekad mūžā nav bijis tik viegli tikt galā ar diabētu un panākt stabilu glikozes līmeni asinīs!
- Tradicionāliem ilgstošas darbības cilvēka insulīna preparātiem ir salīdzinoši izteikts insulīna maksimālās darbības “pacēlums”. Laikā, kad šo insulīna preparātu iedarbība sasniedz maksimumu, ir lielāks hipoglikēmijas risks. Tas rada nepieciešamību stingri ievērot ēdienreižu un/vai uzkodu laiku, piesardzīgāk veikt fiziskās aktivitātes laikā, kad insulīna preparāta iedarbība sasniedz maksimālo. Bieži neizdodas izvairīties no nakts hipoglikēmijām, kuru cēlonis ir insulīna maksimālā darbība. Savukārt, ja insulīna devu samazina, tad hipoglikēmiju risks ir mazāks, bet glikozes līmenis asinīs ir augstāks, īpaši no rīta. Tas viss ļoti būtiski apgrūtina diabēta pacientu dzīvi.
Vai tiešām nekad vairs nedrīkstēšu uz pāris stundām atlikt pusdienas un visu dzīvi nevarēšu justies droši, ejot gulēt?
Levemir insulīnam nav izteikta insulīna maksimālās darbības laika. Tas darbojas vienlīdz aktīvi visu laiku, tāpēc ir vieglāk noteikt diabēta pacientam piemērotāko insulīna devu, kad glikozes līmenis asinīs ir iespējami tuvu normai un hipoglikēmijas risks ir iespējami neliels.
Kopš ārstējos ar Levemir, man šķiet, ka mans diabēts ir pavisam citāds. Arī glikozes līmenis asinīs no rīta nekad nav bijis tik tuvu normai!
- Ārstējoties ar Levemir ir vieglāk izpildīt ārsta norādījumus par insulīna injekciju tehniku!
Tradicionāliem ilgstošas darbības cilvēka insulīna preparātiem ir pievienotas vielas, kas paildzina insulīna iedarbību. Insulīns “pildspalvā” pirms injekcijas ir jāsajauc, lai tas kļūtu vienmērīgi pienains. Ne vienmēr diabēta pacienti ievēro ārsta norādījumus par to, ka insulīna “pildspalva” 20 reižu (!!!) ir jāsvārsta rokā no augšas uz leju, izvairoties no spēcīgas kratīšanas. Pat vienu reizi nepareizi veicot insulīna sajaukšanu, insulīna un tam pievienoto vielu pareizās attiecības tiek izjauktas un insulīna iedarbība pagarinās vai saīsinās. Tāpēc ļoti būtiski ir ievērot visus norādījumus par insulīna injekcijas tehniku.
Svārstīt insulīna pildspalvu rokā no augšas uz leju 20 reizes??? Bet ko par to teiks mani kolēģi, ar kuriem kopā pusdienoju? Es tikai pāris reizes kārtīgi sakratu “pildspalvu” zem galda…
Insulīns Levemir ir dzidrs šķīdums un to nav nepieciešams sajaukt pirms injekcijas. Tas novērš kļūdainas injekciju tehnikas ietekmi uz insulīna koncentrāciju. Jūs varēsiet būt droši, ka insulīna koncentrācija ir nemainīga.
Uzmanību!
Atšķirībā no tradicionālajiem ilgstošas darbības insulīna preparātiem, Levemir ir dzidrs šķīdums, tāpēc pirms injekcijas pārliecinieties, vai neesat to sajaucis ar īslaicīgas darbības insulīnu! Pievērsiet uzmanību krāsainajam marķējumam uz insulīna pilnšļirces!
Ārstējoties ar Levemir, jums ir lielākas iespējas sasniegt diabēta ārstēšanas mērķus!
- Jums ir lielākas iespējas sasniegt normai tuvu glikozes līmeni asinīs un glikozēto hemoglobīnu HbA1c (zemāku par 6,5%). Ja glikozētais hemoglobīns tiek pazemināts vidēji par 1%, tas nozīmē, ka insulta iespējamība samazinās par 12%; sirds infarkta iespējamība samazinās par 14%; kāju amputācijas iespējamība samazinās par 43%; diabēta izraisīto sarežģījumu (aklums, nieru mazspēja, neiropātijas u.c.) iespējamība samazinās par 37%; samazinās nāve no diabēta izraisītām komplikācijām par 21%!
- Jūs varat sekmīgāk izvairīties no “ausmas fenomena”, kad ir grūti panākt normai tuvu glikozes līmeni asinīs rīta stundās.
- Jums ir lielākas iespējas izvairīties no biežām un smagām hipoglikēmijām (īpaši – no hipoglikēmijām naktī). Klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka ārstējoties ar Levemir un NovoRapid, samazinās smagu hipoglikēmiju risks par 72%, nakts par 83% .
- Samazinās iespēja pieņemties svarā pēc ārstēšanās uzsākšanas ar insulīnu Levemir. Uzsākot ārstēties ar tradicionāliem cilvēka insulīna preparātiem, 1. tipa diabēta pacienti vidēji pieņemas svarā par 1,2 kg. Klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka 1. tipa diabēta pacientu svars pēc ārstēšanās uzsākšanas ar Levemir insulīnu praktiski nepalielinājās.
Vai Levemir ir piemērots arī 2. tipa diabēta pacientiem?
Levemir var izmantot gan 1. tipa diabēta, gan 2. tipa diabēta ārstēšanai. Atkarībā no ārstēšanās shēmas un ārsta ieteikumiem, 2. tipa diabēta pacienti var injicēt tikai Levemir insulīnu vai papildus arī ātras darbības insulīnu. Šobrīd valsts apmaksā Levemir 1.tipa diabēta ārstēšanai.
Vai Levemir injekcija ir sāpīgāka, salīdzinot ar tradicionāliem cilvēka insulīna preparātiem?
Levemir ir neitrāls pH līmenis, tāpēc šī insulīna injekcija ir nesāpīga.
Vai Levemir insulīnu drīkst pirms injekcijas sajaukt ar citu insulīna preparātu?
Nē, nedrīkst!
Kā pareizi uzglabāt Levemir insulīnu?
Levemir insulīns jāuzglabā ledusskapī, atstatu no saldētavas. Insulīns jāizņem no ledusskapja 1-2 stundas pirms injekcijas. Insulīna “pildspalvu”, ko lietojat, uzglabā istabas temperatūrā (līdz 30C). Istabas temperatūrā insulīnu, ko patreiz lietojat, drīkst uzglabāt 6 nedēļas.
Kā jūs varat uzsākt ārstēties ar Levemir?
Jautājiet savam ārstam par to, vai Levemir varētu būt jums piemērots! Uzklausot ārsta norādījumus par insulīna ievadīšanu un rūpīgi veicot paškontroli, kopā ar ārstu jums izdosies atrast vispiemērotāko Levemir ievadīšanas veidu un insulīna devas.
Diabēta pacientu ārstēšanā insulīna preparātus izmanto jau kopš 1922. gada. Insulīna preparāti un to ievadīšanas veids šai laikā ir būtiski mainījušies. Zinātnieku un ārstu mērķis ir panākt to, lai injicētā insulīna darbība būtu iespējami tuva tam, kā insulīnu izdala vesela cilvēka aizkuņģa dziedzera beta šūnas. Izmantojot diabēta ārstēšanā ātras un ilgstošas darbības insulīna analogus (piemēram, NovoRapid un Levemir), insulīna darbība ir maksimāli tuva aizkuņģa dziedzera izdalītā insulīna darbībai. Tomēr jāatceras, ka insulīns neizārstē diabētu un ārsta norādījumi par insulīna devas atbilstību diētas plānam un fiziskai slodzei, kā arī nepieciešamību katru dienu vairākkārt dienā veikt glikēmijas paškontroli un mainīt insulīna devu atbilstoši glikozes līmenim asinīs paliek spēkā! Ja vēlaties papildus mācīties par diabētu, uzlabot savu dzīves kvalitāti jau šodien un būt drošāki par rītdienu, jums palīdzēs Latvijas Diabēta asociācijā pieejamie informācijas materiāli un individuālā apmācība.
Informāciju apkopoja
Gunta Freimane
Šajā rakstā kā teksts kursīvā ir ievietoti diabēta pacientu pausti viedokļi par ārstēšanos ar insulīna preparātiem.