Latvijas plašākajā daļā pārtikas produktu augšanas un ražošanas veicināšanai nereti tiek izmantoti pesticīdi. Lai gan to veids un pieļaujamais daudzums tiek kontrolēts, tomēr jautājums ir-vai tiešām šīs vielas ir tik nekaitīgas cilvēka organismam, cik tiek stāstīts?
Kā min Dr.Mercola, tā nav nekāda mistērija, ka pesticīdi ir toksiski cilvēka veselībai. 60% no herbicīdiem, 90% no fungicīdiem un 30% no insekticīdiem tiek atzīti kā vēzi izraisošas vielas.
- Pirmo reizi pesticīdus sāka izmantot 1950.gadā un ik gadu miljoniem tonnu tiek pielietotas pārtikas audzēšanā.
- Daudzas no pesticīdos izmantotajām ķimikālijām ir pastāvīgs augsnes piesārņotājs, kas atstāj negatīvu iespaidu uz augsni desmitgadēm ilgi un nelabvēlīgi ietekmē augsnes aizsargspējas.
Daudzi veiktie pētījumi atklāj, ka pesticīdi var veicināt:
- Augsnes neauglību;
- Bērnu ar fiziskām un garīgām anomālijām piedzimšanu, spontānos abortus un nedzīvi dzimušu bērnu gadījumus;
- Pavājina uztveri apmācības procesā;
- Agresīvu uzvedību;
- Krūts, prostatas un limfātiskās sistēmas vēža rašanos.
Šie pētījumi balstās uz viedokli, ka riska faktors ir dažāds, atkarībā no tā, kādi konkrēti pesticīdi ir izmantoti konkrētās pārtikas ražošanā un cik liela cilvēkam ir ar tiem saskare, piemēram, lielāks komplikāciju risks ir lauksaimniekiem, kuri šīs vielas izmanto un ar tām saskaras vai ik dienas. Bet viņi nav vienīgie, kuriem pastāv pastiprināts pesticīdu negatīvās ietekmes risks, jo pesticīdi cilvēka organismā var iekļūt gan caur ūdeni, gan caur gaisu, gan, protams, pārtiku.
Kā vēsta mercola.com, ASV tika veikts pētījums, kas parādīja, ka vidēji katra amerikāņa organismā ir atrodami no 13 līdz 23 pesticīdiem. Diemžēl šādi pētījumi Latvijā vēl nav veikti, tāpēc grūti prognozēt, cik tieši liela un negatīva ietekme no pesticīdu izmantošanas ir mūsu iedzīvotājiem. Tomēr, tas arī nav iemesls, kādēļ par šo tēmu aizmirst un nesekot līdzi savam un savas ģimenes uzturam, jo, piemēram, pastāv t.s. „Bioloģiskās saimniecības”, kurām tiek oficiāli piešķirts sertifikāts, tādejādi atzīstot, ka viņu saimniecība izmanto tikai bioloģiski nekaitīgas vielas pārtikas audzēšanai, ražo ekoloģiski tīrus pārtikas produktus un turklāt ir apkārtējai videi un augsnei labvēlīgas un nekaitīgas. Jā, nenoliedzami, šādu saimniecību ir salīdzinoši maz un par šo pārtiku samaksāsiet nedaudz vairāk kā par lielveikalā nopērkamiem produktiem, tomēr uz veselības rēķina nu dien nekad nevajadzētu ekonomēt, jo tas vienmēr atmaksājas.