Tiek runāts, ka cilvēks noguļ trešdaļu savas dzīves. Miega stāvoklī mūsu ķermenis atpūšas un iekšējie orgāni palēnina savu darbību, vienīgi elpošanas sistēmas darbība paliek nemainīga. Miega kvalitāte un ilgums ietekmē cilvēka garīgo un fizisko veselību, tas ir tikpat svarīgs kā pilnvērtīgs uzturs, ūdens un svaigs gaiss.
Salīdzinot ar zīdaiņa vecumu, kad visu diennakti bērns periodiski guļ, pieaugot nepieciešamo stundu skaits miegam aizvien sarūk. Tuvojoties pensijas gadiem aizmigt ir aizvien grūtāk un nav vairs iespējams nogulēt tik daudz stundu kā jaunībā. Pieaugušam cilvēkam ieteicams gulēt vismaz 8 stundas diennaktī, bet mūsdienu dzīves, darba un izklaides ritms un veidi bieži vien „nozog” tik vērtīgās miega stundas.
Miega kvalitāti nosaka:
- Pārtikas kvalitāte,
- Kofeīna un alkohola lietošana,
- Dzīvesveids- darbs, sports, hobiji, ikdienas dzīves ritms,
- Fiziskās veselības stāvoklis un medikamentu lietošana,
- Psiholoģiskais stāvoklis,
- Gulta un tās piederumi,
- Telpas gaisa kvalitāte un temperatūra,
- Gaisma telpā,
- Apkārt esošie trokšņi.
Periodiski neizguļoties, var rasties problēmas ar veselību. Āda vairs nestaro un izskatās nogurusi kā ātrāk novecojot, jo tai nav iespēja atpūsties.
Nekad nevajadzētu ekonomēt līdzekļus kvalitatīvas gultas iegādei. Vēlams ir gulēt gultā bez salaiduma vietas- kurai ir viena gabala matracis, kurš ir pietiekami stingrs un nedeformējas. Labam un kvalitatīvam miegam ne mazāk svarīgi ir gultas piederumi- patīkama un mīksta sega, un ne pārāk liels spilvens- lai samazinātu spriedzi uz kakla sprandu, un ļautu tai naktī atpūsties.
Stress un depresija arī ir būtiski faktori miega kvalitātes noteikšanā. Ja cilvēks pastāvīgi atrodas trauksmes stāvoklī, var rasties bezmiegs. Lai ko persona darītu, aizmigt nepalīdz ne „aitiņu skaitīšana”, ne miega zāles, ne kas cits. Šajā gadījumā ir jākonsultējas ar ārstu, ja šī problēma jūs nomoka vairāk kā pāris nedēļas.
Lai nodrošinātu kvalitatīvāku miegu:
- Aizkarus izvēlaties pēc iespējas tumšākus, jo gaismas uzaušana no rītiem ir signāls Jūsu ķermenim celties;
- Iegādājaties kvalitatīvu gultu un tās piederumus;
- Pirms gulētiešanas izvēdiniet telpu, kurā gulēsiet- svaigs gaiss uzlabo miegu, kā arī izvēlieties optimālu vidējo istabas temperatūru- aptuveni 20 grādus pēc celsija;
- Sabalansējiet dzīves ritmu, lai vienmēr atliktu laiks un noteiktas stundas Jūsu miegam;
- Nopietnas psiholoģiska rakstura problēmas risiniet ar speciālista- psihologa vai psihoterapeita palīdzību, nodrošinot ne tikai dzīves, bet arī miega kvalitāti;
- Pārmērīgi nelietojiet alkoholu vakaros un samaziniet uzņemto kofeīna daudzumu;
- Izolējiet apkārt esošos trokšņus;
- Vairāk sportojiet un dodaties pastaigās svaigā gaisā;
- Pirms miega nenoslogojiet kuņģi ar smagu un sātīgu maltīšu uzņemšanu, tā kā guļot iekšējie orgāni darbojas palēninātā tempā, sagremot un apstrādāt šo pārtiku ir divas reizes grūtāk;
- Izveidojiet „miega rituālu”- cenšaties doties pie miera vienā laikā un, ja vien iespējams, arī celties vienā laikā- un Jūsu ķermenis pielāgosies šim Jūsu izveidotajam bioloģiskajam „pulkstenim”.
Lai Jums saldi sapnīši!