Pasaule Ziemassvētku gaidīšanas laikā kļūst savādāka – no vienas puses klusi un ar aizturētu elpu mēs katrs gaidām sava īpašā Ziemassvētku brīnuma atnākšanu, bet no otras puses iestājies apjukums un satraukums par gaidāmajiem svētkiem. Ikvienā sirdī mājvietu rod kāds rūķis, kurš rada svētku sajūtu, tās parādīšanos paātrina Ziemassvētkiem tik raksturīgā smarža. Nesen stāstījām jums par kanēli, kas nenoliedzami ir šīs smaržas sastāvdaļa, bet bagātīgajā aromātu buķetē sava vieta ir arī citai garšvielai – krustnagliņām.
Krustnagliņas ir mūžzaļā nagliņkoka neatvērušies rozā ziedu pumpuri. Pumpurus ievāc ar rokām, kad tie ir jau kļuvuši rozā, pēc tam tos žāvē līdz kļūst brūni. Lai arī krustnagliņu ārpuse ir ļoti cieta, tās satur ēterisko eļļu, kurai tad arī piemīt dažādas vērtīgas īpašības (gan ārstnieciskas, gan arī īpatnējo garšu un smaržu piedodošās).
Krustnagliņu dzimtene ir Āzija, tās izmantotas jau senatnē, jo ir vēsturiskas ziņas, ka jau vairākus gadsimtus pirms mūsu ēras Ķīnas iedzīvotāji pirms apmeklējuma pie augstu stāvošām amatpersonām ir grauzuši krustnagliņas elpas uzlabošanai, lai neaizkaitinātu vadītāju. Uz Eiropu krustnagliņas atveda arābu tirgotāji apmēram ap 4. gadsimtu, taču tās netika īpaši plaši izmantotas līdz pat viduslaikiem, kad arī Eiropā sāka novērtēt to aromātu, tādēļ bieži vien tās pievienoja nabadzīgāk pagatavotajām maltītēm, lai piešķirtu garšu. Mūsdienās krustnagliņas pazīst gandrīz visā pasaulē, un tās tiek audzētas visos reģionos, kur to atļauj klimats.
Tomēr krustnagliņas ir vērtīgas ne tikai to aromātisko īpašību dēļ, tām piemīt arī ārstnieciska iedarbība, kuru galvenokārt nodrošina galvenā ēteriskās eļļas sastāvdaļa – eigenols, ar to ir veikti dažādi medicīniska rakstura pētījumi, kas apliecina tā ārstnieciskās īpašības:
- Krustnagliņas mazina zobu sāpes. Eigenolam piemīt baktērijas iznīcinošas īpašības, kā arī tas spēj mazināt sāpes. Lai atvieglotu zobu sāpes, var paņemt krustnagliņu, to sagrauzt sīkākos gabaliņos un pielikt pie sāpošā zoba, sāpes mitēsies jau pēc dažām sekundēm. Taču tās kā pretsāpju līdzekli pie zobu sāpēm var izmantot tikai īslaicīgi, jo, ja sāpju iemesls ir iekaisuma process, tad tas jau apturēts netiek, tiek noņemtas tikai sāpes, līdz ar to bez zobārsta palīdzības droši vien neiztikt. Eigenolu bieži izmantot zobārstniecībā, veicot zobu kanālu ārstēšanu, pagaidus kanālu pildīšanu un pie smaganu sāpēm. Eigenols savu labvēlīgo īpašību dēļ ietilpst arī dažu mutes dobuma skalojamo līdzekļu sastāvā.
- Tēja, kas pagatavota no krustnagliņām uzlabo gremošanas procesus. Vienu tējkaroti krustnagliņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, tad ļauj ievilkties 10 līdz 20 minūtes, šādu pagatavojumu izdzer dienas laikā.
- Krustnagliņu sastāvā esošās aktīvās vielas ļoti sekmīgi cīnās ar baktērijām, kas izraisa tā saucamo „ceļotāju caureju”. Ja nākas saskarties ar šādu nepatīkamu problēmu, tad palīdzēs krustnagliņu uzlējums, kurš pagatavots tā, kā aprakstīts iepriekšējā rindkopā.
- Krustnagliņām piemīt arī dziedējošas īpašības. Tās palīdz iznīcināt dažādas baktērijas, kas ir iemesls dažādām ādas infekcijām. Ādas bojājumu dziedēšanai var pagatavot kompresi no sasmalcinātām krustnagliņām, kam nedaudz pievienots ūdens, lai veidotos tāda kā pastas konsistence, tad šo pagatavojumu jāuzliek uz brūces un jāpārsedz ar auduma gabaliņu.
- Tautas medicīnā krustnagliņu uzlējumu lieto arī mieža graudu ārstēšanai. Uzlējumā samitrinātu vates tamponiņu uzliek uz plakstiņa un patur 10-15 minūtes. Ja ārīgi lietojot rodas ādas apsārtums, dedzinoša vai niezoša sajūta, tad lietošana tūlīt ir jāpārtrauc un āda jānoskalo ar tīru ūdeni.
Turklāt krustnagliņas satur arī citas organismam ļoti nepieciešamas vielas: mangānu, šķiedrvielas, C vitamīnu, omega-3 taukskābes, kalciju un magniju.
Radīsim svētku sajūtu paši sev, saviem tuviniekiem un apkārtējiem cilvēkiem ne tikai ar garšvielu un aromātu palīdzību, bet arī ar mīlestību, ticību un cerību!