Lai cilvēka organisms spētu darboties, tam ir nepieciešama enerģija, kas tiek iegūta no dažādām uzturvielām. Pēdējā laikā ļoti bieži nākas dzirdēt par koenzīmu Q10, kurš ir ļoti svarīgs enerģijas avots, kas īsti ir šis noslēpumainais savienojums, vai patiešām tas ir tik nozīmīgs mūsu veselībai un pašsajūtai?

Koenzīms Q10 pieder pie savienojumu grupas, kuru sauc par ubihinoniem, nosaukums ir aizgūts no vārda, kas tulkojumā nozīmē „visuresošs”, kas norāda, ka šie savienojumi ir atrodami praktiski visās cilvēka, dzīvnieku un augu šūnās. Ja jau tie lokalizējas praktiski visās dzīvajās šūnās, tad tiem noteikti ir pietiekami liela nozīme, tikai kāda?

Ubihinoni, tai skaitā arī koenzīms Q10, darbojas šūnu struktūrās, kuras sauc par mitohondrijiem, tiem ir liela nozīme enerģijas veidošanas un elpošanas procesos. Ubihinoni darbojas kā elektronu pārnesēji šūnās, lai nodrošinātu ar enerģiju visus organismā notiekošos procesus. Koenzīms Q10, tāpat kā pārējie ubihinoni, ir taukos šķīstošs antioksidants, kas pasargā organisma šūnas no apkārtējās vides kaitīgās iedarbības. Cilvēka organismā dažādu procesu un norišu rezultātā veidojas brīvie radikāļi, kas rada šūnu bojājumus, kas ir iemesls dažādu slimību attīstībai (sirds-asinsvadu slimības, audzēji u.c.). Tomēr mūsu ķermenī darbojas dažādas aizsargsistēmas, kuras līdz kādam noteiktam līmenim spēja pasargāt organismu, šajos aizsardzības procesos tiek iesaistītas vielas, kuras sauc par antioksidantiem. Bez koenzīma Q10 organismā kā antioksidanti darbojas arī C un E vitamīni, beta karotēns, cinks, selēns un dažādi augos esoši bioflavanoīdi, kas it kā neitralizē kaitīgos savienojumus.

Ubihinoni un koenzīms Q10 veidojas cilvēka organismā, tos var uzņemt arī ar uzturu: zivīm, zivju eļļu, riekstiem, gaļu un dārzeņiem. Koenzīms Q10 salīdzinoši lielā koncentrācijā atrodas sirds muskuļu šūnās, jo tām ir nepieciešams daudz enerģijas, lai spētu veikt savu darbu. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka koenzīms Q10 labvēlīgi ietekmē dažādu sirds slimību (sirds muskuļaudu bojājums, sirds mazspēja u.c.) gaitu, uzlabo asinsvadu un muskuļu darbību, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, to izmanto kā palīglīdzekli paaugstināta asinsspiediena ārstēšanas procesā. Tā kā konezīms Q10 piedalās enerģijas veidošanas procesos, tad tas labvēlīgi ietekmē visas organisma šūnas, jo tām visām ir nepieciešama enerģija. Šī paša iemesla dēļ uzskata, ka tas spēj palielināt darbaspējas, mazina nespēku un nogurumu.

Pietiekami daudz koenzīma Q10 var uzņemt, ēdot veselīgu un sabalansētu uzturu, ļoti svarīgi, lai tajā būtu dažādība: augļi un dārzeņi, graudaugi un pākšaugi, piena produkti un gaļa, olas, rieksti u.c.

Ja organisms ir novājināts, iestājies spēku izsīkums, vai nepieciešamība pēc enerģijas pieaug intensīvas fiziskās slodzes apstākļos, tad pieejami koenzīmu Q10 saturoši preparāti.

Arī dažādu kosmētisko līdzekļu sastāvā ietilpst koenzīms Q10, tas novērš brīvo radikāļu ietekmi uz ādu, tādējādi pasargājot to no priekšlaicīgas novecošanās procesiem, un ādā saglabājas pietiekams mitruma līmenis, līdz ar to uzlabojas ādas ārējais izskats.

Koenzīms Q10 ietilpst arī zobu pastās, kas paredzētas paradontozes ārstēšanai, jo tas mazina iekaisuma procesu un samazina smaganu asiņošanu.

Lai arī koenzīmam Q10 piemīt ļoti daudz pozitīvu īpašību, tomēr pirms to saturošu medikamentu vai uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai aptiekāru, kurš ieteiks jums piemērotāko preparātu un tā devu, kā arī palīdzēs izlemt, vai jums tas vispār ir nepieciešams. Ja jūs bez koenzīma Q10 lietojiet vēl kādas citas zāles, tad pastāstiet par to speciālistam, lai izvairītos no kādām nevēlamām mijiedarbības reakcijām.