Kašķis ir tipiska ādas infekcija, kuru izraisa cilvēka kašķa ērcīte. Kašķa pazīmes ir mazi niezoši bumbulīši, un uz ādas, uzmanīgi skatoties vai ar lupu, redzamas mazas pelēcīgas svītriņas, jo ērces, ieurbjoties ādas virskārtā, veido tur ejas un dēj oliņas. Šīs ejiņas visbiežāk redzamas pirkstu starpās un ap plaukstas locītavu.
Kašķis ir lipīgs, parasti to pārnes no viena cilvēka uz otru tiešu kontaktu ceļā. Infekcija ļoti ātri izplatās vidē, kur ir daudz cilvēku, starp kuriem rodas ciešs kontakts (skolās, bērnudārzos, nometnēs u.c.). Ja šī infekcija ir skārusi kādu no apkārtējiem cilvēkiem, tad ārstam vajadzētu apsvērt ārstēšanas uzsākšanu arī pārējiem, pirms vēl simptomu rašanās.
Visparastākie kašķa simptomi ir mokoša nieze, kas var pastiprināties nakts laikā vai mazgājoties ar karstu ūdeni. Sākumā veidojas čūlveidīgi pūslīši, kas pārplīst, tos kasot. Niezošā āda var kļūt bieza, zvīņaina, uz tās dažādos virzienos parādās sīkas švīkas.
Kašķis var būt ne tikai uz rokām, bet arī pēdām, īpaši tiek bojāta āda starp īkšķi un pārējiem pirkstiem, plaukstas locītavas iekšējā virsma un paduses. Ja slimība netiek ārstēta, tad infekcija var skart arī citas ķermeņa daļas: elkoņus, krūšu apvidu, dzimumorgānus, nabu un sēžamvietu.
Ja tiek kasīta kašķa skartā āda, tad liela iespēja, ka āda tiks saskrāpēta, un pa bojāto vietu var iekļūt kāda bakteriāla infekcija. Uz kašķa bojātās ādas vēl papildus var pievienoties bakteriāla ādas infekcija impetigo.
Ja ir aizdomas par kašķi (ieilgusi ādas nieze vai izsitumi, it īpaši, ja nakts laikā tie pastiprinās un lokalizējas pirkstu starpās un plaukstas locītavās), jādodas pie ārsta, kurš ieteiks vispiemērotāko ārstēšanas veidu. Ārsts precīzai diagnozes noteikšanai var paņemt ļoti nelielu bojātās ādas gabaliņu, lai tiešām pārliecinātos par to, vai tas ir kašķis vai nav.
Kašķa ārstēšanai var izmantot ārstniecisku ziedi vai losjonu, kas iznīcina kašķi radošās ērcītes. Ziedi uz skartajiem ādas rajoniem vajadzētu uzklāt vismaz uz 12 stundām. Ja nepieciešams, ziedi var uzklāt arī atkārtoti.
Kašķi var pārnest arī seksuālo kontaktu ceļā, tādēļ seksuāli aktīviem cilvēkiem, kuriem konstatēts kašķis, vajadzētu veikt pārbaudes arī uz citām seksuāli transmisīvajām slimībām. Arī partnerim ir jāsaņem pretkašķa terapija.
Ja papildus kašķim pievienojas arī cita ādas infekcija, tad, iespējams, ārsts nozīmēs vēl arī kāda antibakteriālu līdzekli. Lai noņemtu niezi, var lietot kādus lokāli lietojamus pretniezes līdzekļus (krēma, ziedes vai gēla veidā, kuru uzklāj uz niezošajām vietām).
Ārstēšanas efektivitāti var noteikt pēc tā, ka 24 līdz 48 stundu laikā nevajadzētu rasties jauniem ādas bojājumiem.
Kašķa profilakse: jāizvairās no tiešiem kontaktiem, ar cilvēku, kam ir kašķis. Bet tā kā kašķa ērcītes 2 līdz 3 dienas var dzīvot arī uz drēbēm, gultā vai putekļos, tad inficēties ar šo slimību var arī, lietojot citu cilvēku drēbes, gultasveļu un dvieļus. Apģērbus, kas bijuši saskarē ar slimo cilvēku, jāmazgā karstā ūdenī, pēc tam izgludinot. Savukārt māja jāuzkopj ar putekļu sūcēju, putekļu maisiņu pēc tam izmetot atkritumos.