Gremošanas traucējumi var būt ļoti nepatīkami, dažkārt tie ietekmē ne tikai veselību un pašsajūtu, bet arī būtiski traucē darboties un pildīt ikdienas pienākumus. Gremošanas traucējumiem var būt ļoti atšķirīgi iemesli, dažkārt pat nav īsti izskaidrojams, kas ir to cēlonis un izraisītājs, to mēdz dēvēt par funkcionālu dispepsiju, kas tā īsti ir par saslimšanu?
Ikvienam no mums dzīves laikā raizes ir sagādājusi gremošanas sistēma; nepatīkamas sajūtas un sāpes vēdera apvidū, pilnuma sajūta pakrūtē, dedzināšanai, vemšana vai caureja. Tomēr parasti tās ātri pāriet, un mēs pat aizmirstam, ka kaut kas vispār ir bijis. Taču dažkārt ar dažādiem gremošanas traucējumiem cilvēkiem nākas cīnīties pat visa mūža garumā, un medikamenti spēj tikai īslaicīgi novērst simptomus, bet nenodrošina izārstēšanos. Tieši tas bieži ir raksturīga arī funkcionālajai dispepsijai, tās simptomi ir šādi:
- Sāpes un dedzināšanas sajūta kuņģa apvidū;
- Skābas atraugas, slikta dūša un pat slita dūša;
- Vēdera uzpūšanās;
- Smaguma sajūta kuņģī.
Dispepsijas izcelsmē liela nozīme (taču ne vienmēr) ir kuņģa sālsskābei, tai piemīt ļoti nozīmīgas funkcijas: piedalās barības vielu šķelšanas procesos, kā arī pasargā gremošanas traktu no baktērijām. Kuņģa gļotādā atrodas dziedzerīši, kuri izdala skābi, ja tie tiek stimulēti, taču dažādu faktoru ietekmē šie dziedzeri var tikt pārāk spēcīgi kairināti un izdalās lielāks skābes daudzums nekā būtu nepieciešams. Lai pašu kuņģa gļotādu nebojātu agresīvā sālsskābes iedarbība, tad to aizsargā gļotas un īpašas vielas – prostaglandīni, taču to aizsargājošās īpašības ir ierobežotas, un sālsskābe kuņģī izdalās par daudz, tad var rasties gļotādas bojājums, kuņģis tiek kairināts un rodas dažādi gremošanas traucējumi un nepatīkami simptomi. Gremošanas traucējumus veicina arī citi faktori: Helicobacter pylori (baktērija, kas izraisa gastrītu, kuņģa čūlu un kuņģa vēzi), trekns uzturs, alkohols u.c.
Dispepsijas aktuālāka problēma ir sievietēm nekā vīriešiem, tās vairāk raksturīgas gados jauniem cilvēkiem, to rašanos veicinošs faktors ir nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana, it īpaši, ja tā ir ilgstoša un regulāra, jo nepārtraukti tiek ietekmēta kuņģa gļotāda. Lai diagnosticētu dispepsiju, jādodas pie ārsta, kurš var nozīmēt veikt vēl dažādus papildus izmeklējumus. Taču ārstēšana ir sadalām it kā divās daļās:
- Medikamentu lietošana ar mērķi pēc iespējas ātrāk atvieglot sāpes un citas nepatīkamās sajūtas, kā arī novērst kairinošo faktoru iedarbību uz kuņģa un barības vada gļotādu. Šim mērķim izmanto antacīdus (pārsvarā tie ir kalcija, magnija un alumīnija sāļi vai hidroksīdi), kas spēj neitralizēt kuņģa sālsskābi, tādā veidā mazinot dispepsijas simptomus, šiem līdzekļiem ir raksturīga samērā ātra iedarbība. Otra medikamentu grupa ir H2 receptoru antagonisti (piemēram, ranitidīns), kas bloķē sālsskābes izdalīšanos kuņģī. Izsmeļošāku informāciju par jums piemērotākajiem medikamentiem prasiet savam ārstam vai aptiekāram.
- Dzīvesveida un sadzīves ieradumu maiņa. Uzmanība jāpievērš pārtikas produktiem, kas veicina simptomu rašanos vai pasliktina stāvokli, no tiem būtu jācenšas izvairīties, vairāk laika vajadzētu veltīt pašam ēšanas procesam, tādā veidā barība tiks labāk sagremota un samazināsies gremošanas problēmu risks. Arī smēķēšana var veicināt dispepsijas simptomus, tādēļ ieteicams atmest smēķēšanu. Izvairieties no ēšanas vēlās vakara stundās pirms gulētiešanas, jo tādā veidā jūs radiet nopietnu slodzi savai gremošanas sistēmai, kas var veicināt dažādu gremošanas traucējumu rašanos. Bieži dispepsiju veicina pārmērīgs stress, tādēļ mācieties atslābināties un atpūsties no ikdienas strespilnās dzīves, pasargājot sevi no veselības traucējumiem.
Dispepsija ļoti raksturīga problēma ir grūtniecēm, jo mehāniski tiek kairināts kuņģis, taču šādā gadījumā par medikamentu lietošanu obligāti nepieciešams konsultēties ar savu ārstu, jo medikamentu izvēle ir ierobežota sakarā ar to iespējamo ietekmi uz gaidāmā bērniņa veselību. Lai nenodarītu pāri savam mazulim, ieteicams izvairīties no ēdieniem un dzērieniem, kas veicina dispepsijas simptomu rašanos, labāk ieturēt vairākas nelielas ēdienreizes, un guļvietu iekārtot tā, ka galvgalis atrodas augstāk par kājām.