Organismā notiek dabiski procesi, kuru rezultātā veidojas ķīmiskas vielas, kuras sauc par brīvajiem radikāļiem, kuri izraisa neatgriezeniskus šūnu bojājumus (to oksidāciju). Organismam tiek padarīts ļoti jutīgs pret priekšlaicīgu novecošanos, audzējiem, kardiovaskulārām saslimšanām un dažādām deģenaratīvām saslimšanām (piem., artrīts).
Kaut arī pašam organismam ir savi antioksidantu mehānismi, kuri nodrošina aizsardzību pret šūnu bojājumiem, tomēr noteikti apkārtējās vides faktori, piemēram, cigarešu dūmi, radiācija, pārmērīga sauļošanās, noteikti medikamenti un stress var paaugstināt brīvo radikāļu līmeni.
Taču ir daudzi savienojumi un vielas, kuras darbojas kā antioksidanti un atrodas dažādos pārtikas produktos. Ar antioksidantu darbību visvairāk tiek saistīti C, E vitamīni un beta karotēns, kā arī minerālviela selēns.
Kuros uzturā lietojamos produktos tad varam atrast tik vajadzīgos un noderīgos antioksidantus?
Augļi un īpaši ogas satur lielā daudzumā antioksidantus. Ogas ir “vasaras dārgakmeņi”, tikai viena tasīte ar ogām nodrošinās organismu ar antioksidantiem visas dienas garumā, protams, tā nav robeža pie kuras būtu jāapstājas, svaigas ogas var ēst tik, cik var ieēst, taču jāaizvairās no pārēšanās.
Zemenes, avenes, mellenes, dzērvenes, upenes, jāņogas un kazenes ir raksturīgākās ogas mūsu reģionā. Vislielākā antioksidantu koncentrācija ir dzērvenēs, mellenēs un kazenēs, daudz neatpaliek arī āboli un žāvētie augļi. Nozīmīgs antioksidantu daudzums ir atrodams arī persikos, mango un melonēs.
Jāņem gan vērā arī tas, ka ne viss antioksidantu daudzums, kas atrodas augļos un dārzeņos, uzsūcas organismā. To izskaidro jēdziens biopieejamība – uzsūkties spēj tikai tikai noteikts daudzums vielas. Mellenēs esošie antioksidanti spēj uzsūkties organismā vairāk, ja ogas mēreni patvaicē – aktīvās vielas pārvēršās organismam labāk pieejamā veidā.
Antioksidantus lielākā daudzumā satur violeti-zili-sarkani-oranžās nokrāsas augļi.
No žāvētajiem augļiem visvairāk antioksidantus satur plūmes, dateles, vīģes un rozīnes. Pērkot žāvētos auļus, uzmanība jāpievērš pievienotā cukura daudzumam un porcijas apjomam, jo žāvējot augļus, to apjoms samazinās. Ja netiek pievērsta uzmanība porcijas apjomam, tad viegli uzņemt lielāku kaloriju daudzumu nekā būtu nepieciešams. Svaigi augļi ir ar zemu kaloriju saturu, ļoti barojoši, bagāti ar šķiedrvielām, vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem.
Gandrīz tikpat vērtīgas kā svaigas ogas ir arī saldētās, tādā veidā iespējams uzņemt svarīgās ogās esošās vielas arī ziemā. Tomēr arī saldētajiem produktiem nevajadzētu saturēt cukuru.