Bieži vien pie sevis nodomājam, ka saaukstēšanās slimības jau nav nekas nopietns, un tās nekādā gadījumā nav pietiekams iemesls, lai nedotos uz darbu vai citās ikdienas gaitās, tomēr padomājiet labi, jo tādā veidā jūs bojājiet paši sava organisma svarīgāko muskuli – sirdi. Tieši neārstētas saaukstēšanās slimības ir iemesls lielākajai daļai sirds darbības traucējumu, kas rodas gados jauniem pacientiem.
A grupas streptokoki ir biežs saaukstēšanās slimību izraisītājs bērniem. Parasti šīs slimības noris vieglā formā kā kakla iekaisums (angīna), taču var attīstīties arī nopietnāka saslimšana, tai skaitā arī toksiskais šoks un reimatiskais drudzis – nopietna sirds slimība. Tieši tādēļ ļoti piesardzīgi ir jāizturas pret saaukstēšanās slimību ārstēšanu, ja izraisītāji ir mikroorganismi streptokoki, tad ārstēšanai visbiežāk ir jāizmanto antibiotikas. Slimības diagnozi nosaka un ārstēšanai paredzētos medikamentus izraksta ārsts, tādēļ, lai izvairītos no nepatīkamām slimības sekām un pēc iespējas ātrāk atgūtu veselību, dodieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta.
Tieši reimatiskais drudzis ir būtiskākā saaukstēšanās slimību komplikācija, tā ir nopietna iekaisuma slimība, kura rodas neatbilstoši vai nepietiekami ārstētas streptokoku izraisītas infekcijas rezultātā. Reimatiskajam drudzim ir raksturīga iekaisumu rašanās dažādās ķermeņa daļās, bet jo īpaši sirdī, locītavās un centrālajā nervu sistēmā. Nopietnākās sekas šai problēmai ir sirds vārstuļu bojājums, līdz ar to sirds vairs nevar pilnīgi pildīt savas funkcijas, netiek nodrošināta pareiza asiņu plūsma sirdī, kas ir vārstuļu galvenais uzdevums, asinis plūst atpakaļ. Sirds vārstuļu bojājumi attīstās pakāpeniski, tie var parādīties pat 30 gadus pēc sākotnējās inficēšanās. Var rasties arī citas sirds kaites – endokardīts (sirds iekšējā slāņa iekaisums), sirds muskuļa iekaisuma rezultātā var attīstīties arī sirds mazspēja, sirds ritma traucējumi un perikardīts (sirdi aptverošās somiņas iekaisums).
Bīstamāki ir tie streptokoki (baktērijas), kurus pašus ir inficējuši vīrusi. Reimatiskais drudzis biežāk ir sastopams bērniem vecumā no 5 līdz 15 gadiem, tā simptomi ir: sāpes locītavās, tās ir uzpampušas un apsārtušas, var būt novērojamas nekontrolējamas locekļu kustības, muskuļu sāpes, samazināts muskuļu tonuss, raksturīgi izsitumi uz ādas, sāpīgi bumbuļi zem ādas, sirdsklauves, sāpes krūtīs, nogurums un vispārējs vājums un augsta ķermeņa temperatūra. Šie simptomi parasti parādās divu līdz četru nedēļu laikā pēc neārstētas streptokoku izraisītas infekcijas. Tomēr slimības sākums un turpmākā norise katram cilvēkam ir atšķirīga.
Lai slimību diagnosticētu, noteikti nepieciešams doties pie ārsta, kurš atkarībā no klīniskajiem simptomiem un analīžu rādītājiem nozīmēs piemērotāko ārstēšanas veidu, un, ja būs nepieciešams, nosūtīs arī uz konsultāciju pie citiem speciālistiem. Reimatiskā drudža ārstēšanas laikā ļoti svarīga ir regulāra pacienta stāvokļa izvērtēšana, tādēļ ir jāveido ciešs un uzticības pilns kontakts ar ārstējošo ārstu. Ja slimību laikus sāk ārstēt, kamēr vēl nav radušies vārstuļu bojājumi, tad iespējams panākt arī pilnīgu atveseļošanos.
Pats reimatiskais drudzis nav lipīgs, taču ļoti lipīgi ir mikroorganismi, kas izraisa kakla iekaisumus, angīnas, kuri ir pamatcēlonis būtiskajiem orgānu bojājumiem. Reimatiskā drudža ārstēšana ir ļoti sarežģīta, tai tiek izmantotas antibiotikas un pretiekaisuma līdzekļi, ļoti bieži ir nepieciešami arī medikamenti sirds-asinsvadu sistēmas un neiroloģisko traucējumu novēršanai, smagākos gadījumos ir nepieciešama pat sirds vārstuļu nomaiņa ķirurģiskā ceļā. Tādēļ liela nozīme ir savlaicīgai saaukstēšanās slimību ārstēšanai, kas ir pietiekami vienkārša un lēta, lai iespējamie sarežģījumi neradītu liekus veselības traucējumus nākotnē.