Apkārtējo pasauli mēs uztveram ar maņu palīdzību, redze ir viena no tām, turklāt ar redzes palīdzību tiek uztverta lielākā daļa informācijas. Bet dažādu apkārtējās vides faktoru iedarbībā redzes funkcijas var tikt traucētas, to novēršanai nākas izmantot brilles. Tomēr jau ilgāku laiku cilvēkiem tiek piedāvāta iespēja nenēsāt brilles, ja tās nav ērtas vai bojā jūsu vizuālo tēlu, jo ir taču kontaktlēcas. Ar kādām problēmām var nākties saskarties kontaktlēcu nēsātājiem?
Pirmās kontaktlēcas parādījās jau apmēram pusgadsimtu atpakaļ, tās bija cietās kontaktlēcas, kuru nēsātājiem visai bieži nācās saskarties ar dažādiem nepatīkamiem simptomiem – acis apsārta, radās gļotādas tūska, redzes traucējumi un nepatīkama sajūta, jo acij caur lēcas virsmu nevarēja piekļūt skābeklis, kas kopumā redzi nevis uzlaboja, bet tieši pretēji – vēl vairāk pasliktināja. Zinātnei attīstoties, šodien ir pieejamas dažāda veida un materiālu kontaktlēcas, kas lielākajā daļā gadījumu nēsātājam neizraisa nepatīkamas sajūtas, tomēr ir jārēķinās, ka ikvienam cilvēkam lēcu nēsāšanas gaitā var nākties saskarties ar dažādām problēmām.
Ir cilvēki, kas vispār nevar nēsāt kontaktlēcas paaugstinātas jutības dēļ pret tām (piemēram, cilvēki ar siena drudzi). Turklāt ne visus redzes traucējumus ir iespējams labot ar kontaktlēcu palīdzību, ja problēma ir īpaši sarežģīta, redzes traucējumus var novērst tikai ar briļļu vai operācijas palīdzību. Lai kontaktlēcas nesagādātu papildus problēmas, īpaši svarīgi ir ievērot personīgās higiēnas prasības.
Viena no biežāk sastopamajām problēmām lēcu nēsātājiem ir sausās acs sindroms, kad pietiekamā daudzumā acīs neveidojas asaras. Šādā gadījumā kontaktlēcas radīs vēl papildus kairinājumu, turklāt kairinājumu var radīt ne tikai pašas kontaktlēcas, bet arī to kopšanas līdzekļi, ar kuriem lēcas tiek apstrādātas. Ja acis ir iekaisušas, tad vajadzētu tomēr izvairīties no kontaktlēcu nēsāšanas, tādējādi papildus nekairinot jau tā ļoti jutīgo acu gļotādu. Personīgās un lēcu higiēnas prasību ievērošana palīdzēs izvairīties no nevajadzīga kairinājuma radīšanas savām acīm un infekciju rašanās.
Uzsākot nēsāt kontaktlēcas, acis pie tām ir jāpieradina, lai netraumētu radzeni, kas izraisa sāpes un acu asarošanu, šo pašu problēmu var radīt arī pārāk ilga lēcu nēsāšana, tādēļ ļoti svarīgi ir ievērot to nēsāšanas režīmu.
Nēsājot kontaktlēcas, acis var kļūt jutīgākas pret dažādu apkārtējās vides faktoru (dažādas ķīmiskas vielas, dūmi, vējš) , kuri pirms tam neradīja nekādas nepatīkamas sajūtas, iedarbību. Acis var kļūt jutīgākas arī pret dažādiem kosmētiskajiem līdzekļiem. Arī no paaugstinātas jutības reakcijām var izvairīties, ievērojot lēcu kopšanas noteikumus, kopā ar speciālistu piemeklējot vispiemērotāko lēcu materiālu, kā arī sekojot to valkāšanas režīmam.
Jebkura veida kontaktlēcas samazina skābekļa piekļuvi radzenei, cilvēku individuālā jutība pret to ir dažāda – citiem nekādas nepatīkamas sajūtas vai redzes pārmaiņas tas neizraisa, bet citiem pārmaiņas var būt tik ievērojamas, ka nav pat iespējams vairs nēsāt kontaktlēcas.
Jāpārtrauc nēsāt kontaktlēcas, ja acis kļūst apsārtušas, iekaisušas, rodas redzes traucējumi vai kāda cita subjektīvi nepatīkama sajūta. Ja šie simptomi nemazinās, jāmeklē palīdzība pie acu ārsta.
Higiēnas prasības, kuras jāievēro kontaktlēcu nēsātājiem:
- Pirms veiciet jebkuru darbību, kad nepieciešams pieskarties lēcām, nomazgājiet rokas ar ziepēm, labāk izvēlieties ziepes, kas īpaši paredzētas jutīgas ādas kopšanai, lai tās neradītu kairinājumu, ja tomēr kaut kādā veidā iekļūst acīs.
- Prasiet padomu speciālistam par piemērotākajiem kopšanas līdzekļiem, kas vislabāk attīrīs lēcu virsmu no netīrumiem.
- Lēcas vienmēr uzturiet tīras, arī to glabāšanai paredzēto trauciņu regulāri mazgājiet.
- Acu kosmētiku lietojiet tikai pēc tam, kad ir ieliktas lēcas.
- Katru rītu apskatiet savas acis, vai tās nav apsārtušas, vai nav pastiprinātu gļotveidīgu izdalījumu.
Vienmēr nēsājiet līdzi arī brilles, lai nepieciešamības gadījumā tās varētu izmantot.