Tik ļoti daudz informācijas ikdienā mēs uztveram ar acīm, turklāt acis ir visprecīzākie maņu orgāni cilvēka organismā, tādēļ tām nepieciešamas jūsu rūpes, lai saglabātu acis veselas un redzi skaidru. Un nav svarīgi, cik daudz kosmētikas būs uzlikts uz acīm – ja tās ir nogurušas un nespīd, tad tas noteikti būs redzams.
Bez ievērības nedrīkst atstāt pat vismazākos redzes traucējumus un simptomus, kas var uz tiem norādīt: biežas galvassāpes, acu nogurums un dedzinoša sajūta tajās, neskaidra redze, grūtības saredzēt tuvākus vai tālākus priekšmetus, grūti saredzēt sīkus un smalkus priekšmetus vai, ja skolēns vairs nespēj izlasīt uz tāfeles rakstīto.
Acīm obligāti nepieciešama aizsardzība, spēlējot dažādas sporta spēles, kurās acu traumu iespējamība ir ļoti liela, piemēram, hokejs vai bokss.
Lasot grāmatu, darot smalkus darbus un pat skatoties televizoru, nepieciešams nodrošināt telpā pareizu apgaismojumu – lai nekrīt virsū ēna, kā arī tam jābūt pietiekami spilgtam.
Veicot darbus, kas prasa redzes piepūli un, strādājot pie datora, nepieciešams pārtraukums, kura laikā atpūtināt acis un visu pārējo organismu.
Valkājiet saulesbrilles, lai saulainā laikā acis pasargātu no ultravioletā starojuma. Iegādājoties saulesbrilles, pārliecinieties, ka tās patiešām jūsu acis aizsargās, jo pretējā gadījumā, ja saulesbrilles ir nekvalitatīvas, tad kaitīgais starojums iedarbojas uz plašāku zīlītes daļu (aiz tumšā briļļu stikla zīlīte ir plašāka nekā dabiskajā saules gaismā), un tiek nodarīts lielāks kaitējums jūsu redzei.
Ja esat novērojuši kādas pārmaiņas savā redzē, tad dodieties vien pie acu ārsta, kurš ieteiks jums vislabāko risinājumu skaidras redzes atgūšanai. Palūdziet, lai acu ārsts apmāca jūs veikt redzi nostiprinošos vingrinājumus, ja redzes traucējumi ir nelieli, tad nebūs nepieciešama korekcija ar brillēm vai kontaktlēcām.
Lai acis saglabātu veselas un nevajadzētu izjust traucējumus ikdienas dzīvē, kas saistās ar neskaidru vai miglainu redzi, arī acis ir „jāpabaro”. Acīm ir nepieciešami vitamīni un minerālvielas, lai saglabātu to veselību un pareizu darbību. Būtiskākās barības vielas acīm ir: A, C un E vitamīni, cinks un selēns.
Kuros uzturā lietojamos produktos meklēt acīm tik nepieciešamās vielas?
- A vitamīns: burkāni un burkānu sula, smiltsērkšķu augļi un sula, ķirbji, spināti.
- C vitamīns: citrusaugļi, kivi, apelsīnu sula, dzērvenes, brokoļi, kolrābji, zemenes.
- E vitamīns: kviešu dīgsti, zemesrieksti, olas, gurķi, graudaugu eļļa, zaļie lapu dārzeņi.
- Cinks: saulespuķu sēklas, spināti, zaļie lapu dārzeņi, kivi, kazenes, dažādi rieksti.
- Selēns: olas, ķiploki, Brazīlijas rieksti, pistācijas, butes, garneles, banāni, kivi, kāļi.
Tātad jūsu acu gaišumam nav nepieciešams nekas cits kā vien uztura dažādība.
Ja tomēr atgadījusies kāda ķibele ar redzi un acīm, tad jāmeklē speciālista palīdzība. Bet kāda speciālista?
Oftalmologs ir ārsts – acu speciālists. Viņi pārbauda jūsu redzi, nosaka diagnozi, ārstē acu slimības, veic ķirurģiskās operācijas acīs un izraksta atbilstoša stipruma redzi koriģējošās lēcas.
Optometrists nav ārsts, bet viņš var veikt redzes pārbaudes un koriģēt redzi neķirurģiskā veidā. Arī optometrists var izrakstīt atbilstoša stipruma redzi koriģējošās lēcas.
Optiķis ir persona, kas izgatavo lēcas pēc izrakstītajām receptēm.