Aukstums, vējš un sniegs ir neatņemamas ziemas sastāvdaļas. Šajā gadalaikā valdošie laika apstākļi ietekmē visu mūsu organismu kopumā, jo pašregulācijas sistēmas cenšas nepārtraukti saglabāt līdzsvaru. No ziemas klimata nereti nākas ciest arī mūsu matiem, kas ir ne tikai galvas rota, bet veic arī aizsargfunkcijas. Kā pasargāt matus no bargo laika apstākļu ietekmes, lai tie nezaudētu savu skaistumu.
Matu elektrizēšanās, sašķēlušies un sausi matu gali – problēmas, kas ziemas laikā kļūst pazīstamas ikvienam garāku matu īpašniekam. Ziemas laikā matus ietekmē ne tikai pats aukstums, bet arī krasās temperatūras svārstības, kas rodas, no āra ienākot siltās telpās. Turklāt matiem ne īpaši patīk arī sausais gaiss, kas ir telpās centrālapkures dēļ. Tādēļ aukstajā gadalaikā vajadzētu īpaši parūpēties par saviem matiem, lai pavasarī, iestājoties siltākam laikam, kad cepures tiek noliktas tālākā plauktiņā, nevajadzētu atskārst, ka mati ir kļuvuši pavisam neveselīgi un neglīti.
Cepures vai kādas citas galvassegas valkāšana ziemā ir viens no pirmajiem soļiem, kā pasargāt matus no tiem nelabvēlīgo laika apstākļu ietekmes. Cepures valkāšana matiem noteikti ir mazāk kaitīga kā tās nenēsāšana aukstajā laikā, kaut arī tie tādā veidā ir pieglausti pie galvas ādas. Labāk izvēlēties tādas galvassegas, kas ir pietiekami elastīgas, tās nekādā gadījumā nedrīkst būt pārāk ciešas, lai netiktu nospiesta galvas ādas asinsrite, to materiālam vajadzētu būt dabīgam, lai galvas ādai un matiem tomēr piekļūtu skābeklis, un šāda veida galvassegas vairumā gadījumu ir arī siltākas.
Matu mazgāšanas laikā rūpīgāk pamasējiet galvas ādu ar vieglām apļveida kustībām, tādā veidā uzlabosies asinsrite, mati tiks labāk apgādāti ar tiem nepieciešamajām barības vielām. Īpaši ziemas laikā pēc mazgāšanas matos vajadzētu ieziest balzāmu (rūpīgi sekojiet uz iepakojuma norādītajiem pareizas lietošanas ieteikumiem), tas palīdzēs pasargāt matus no bojājumu rašanās. Balzāms pārklāj katru matu, tādējādi padarot tos mehāniski stiprākus, īpaši svarīgi tas ir sausu matu īpašniekiem.
Lai uzlabotu asinsriti galvas ādā un mati tiktu labāk apgādāti ar dažādām vielām, tad galvas ādas masāžai var izmantot tieši šim mērķim paredzētas eļļas.
Liela daļa cilvēku kļūdīgi uzskata, ka bieža matu mazgāšana padarīs tos stiprākus, veselīgākus un skaistākus, bet patiesībā notiek gluži pretēji, jo mazgāšanas laikā no matiem tiek nomazgāts dabiskais aizsargslānītis un pie biežas mazgāšanas tas nespēj normāli atjaunoties. Tādēļ matus ieteicams mazgāt nevis – jo biežāk, jo labāk, bet tikai tad, kad tie ir netīri. Mati ir jāmazgā ar remdenu ūdeni, tos nedrīkst mazgāt ar karstu ūdeni, jo tas padara matus sausus.
Matus bojā ne tikai laika apstākļi, tos bojājam arī mēs paši, krāsojot vai balinot savu galvas rotu, to taisnojot vai liekot matos ilgviļņus. Visu šo procedūru rezultātā mati zaudē mitrumu, tie kļūst sausi un nespodri, tādēļ pastiprināti šķeļas un lūzt, zaudējot glītu un patīkamu izskatu, tādēļ jāizvēlas tādi matu kopšanas līdzekļi, kas paredzēti sausiem un bojātiem matiem.
Ļoti bīstami matu ienaidnieki ir karstie matu veidošanas palīglīdzekļi (fēni, lokšķēres, karstie matu ruļļi u.c.), jo tie matus padara īpaši sausus, līdz ar to matu struktūra vairāk pakļauta dažādiem bojājumiem. Tādēļ fēni būtu izmantojami tikai atsevišķos gadījumos, un, ja ir paredzēts matus žāvēt ar karstu gaisu, tad pēc mazgāšanas obligāti matos ir jāieziež balzāms, kas kaut nedaudz aizsargās matus.
Vēl viens matiem bīstams atpūtas veids ir slēpošana kalnos, ja mati netiek apsegti ar cepuri, jo tad uz tiem kaitīgi iedarbojas ne tikai aukstums un vējš, bet arī saules starojums, tādēļ šādā gadījumā jāizvēlas matu kopšanas līdzekļi, kas pasargās matus no kaitīgās ultravioleto staru iedarbības.
Matu izskatu lielā mērā ietekmē arī tas, ko mēs ēdam, tāpēc , rūpējoties par matiem, padomājiet par savu ēdienkarti – veselīgs un pilnvērtīgs uzturs matu izskatu padarīs daudz pievilcīgāku!