Ikdienas mūs pavada dažādas neveselīgas darbības, dažas no tām ir praktiski neizbēgamas, un mēs tās saviem spēkiem nespējam ietekmēt (piemēram, piesārņotais gaiss), savukārt citas ir atkarīgas tikai no mūsu gribasspēka un rīcības (piemēram, smēķēšana). Nenoliedzami, ka regulāra dūma uzvilkšana ir kaitīga ikvienam cilvēkam, tomēr dažiem tā ir bīstamāka un nelabvēlīgā ietekme uz veselību izpaužas ātrāk un spilgtāk nekā citiem cilvēkiem, īpaši cilvēkiem ar elpošanas ceļu slimībām, tai skaitā bronhiālo astmu.
Smēķēšanas rezultātā plaušās un organisma kopumā nonāk dažādas kaitīgas un indīgas vielas, tās būtiski ietekmē elpošanas procesu, un plaušas vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, jo elpošanas ceļu gļotāda ir ļoti jutīga pret dažādu kaitīgu faktoru iedarbību. Smēķētājs laika gaitā sāk klepot, elpot kļūst arvien grūtāk un rodas elpas trūkums. Smēķēšanas rezultātā elpceļos pakāpeniski attīstās iekaisums, tie kļūst šaurāki, pildās ar biezām gļotām, tieši tas pats ir novērojams arī astmas gadījumā, tādēļ astmas slimniekiem, kas turklāt arī smēķē, slimības lēkmes ir daudz biežākas un smagākas.
Ne tikai smēķēšana pati par sevi ir bīstama, arī uzturēšanās telpās vai vidē, kur apkārt mutuļo cigarešu dūmi jeb tā saucamā pasīvā smēķēšana, veselību apdraud tikpat spēcīgi, jo veicina elpceļu bojājumu attīstību un astmas lēkmju rašanos. Arī pasīvās smēķēšanas gadījumā cilvēka plaušās nonāk cigarešu dūmos esošās toksiskās vielas, līdz ar to elpceļi pakāpeniski tiek bojāti, līdz rodas elpošanas problēmas: augšējo elpošanas ceļu infekcijas, bronhīts un arī astma. Savukārt cilvēkiem, kuru elpceļi jau tā nebūt nav veseli, pasīvās smēķēšanas rezultātā stāvoklis var būtiski pasliktināties, un medikamentus astmas ārstēšanai un lēkmju likvidēšanai nākas lietot biežāk un lielākās devās. Atrašanās piesmēķētā vidē nav tikai elpošanas problēmu cēlonis, cigarešu dūmi ir ļoti kairinoši un būtiski ietekmē mūsu redzes orgānus – acis, tās kļūst apsārtušas, sāk asarot, un redze kļūst neskaidra.
Īpaši bīstama pasīvā smēķēšana ir maziem bērniem, tā daudz intensīvāk veicina bronhiālās astmas attīstību, jo mazuļa imūnsistēma vēl nespēj organismu tik efektīvi pasargāt no nelabvēlīgu apkārtējās vides faktoru iedarbības, arī bērniem elpceļi ir daudz mazāki un šaurāki nekā pieaugušajiem, līdz ar to jebkuras izmaiņas elpceļos daudz ātrāk izraisa simptomu parādīšanos, vēl ir jāņem vērā faktors, ka bērni elpo ātrāk nekā pieaugušie, līdz ar to viņu organismā ar ieelpoto gaisu nonāk vairāk kaitīgo vielu. Tas ir labs iemels, lai smēķējošie vecāki tomēr izšķirtos par labu šī netikuma atmešanai, tādā veidā pasargājot savu bērnu veselību. Viena vai abu vecāku smēķēšanu grūtniecības laikā var uzskatīt par tīšu kaitniecību savam gaidāmajam mazulim, jo apzināti tiek nodarīti nevēlami bojājumi bērna veselībai – visas kaitīgās vielas, kas nonāk mātes organismā, ja smēķē pati sieviete vai viņa vienkārši ieelpo cigarešu dūmus, ar asinsrites palīdzību nokļūst arī bērna organismā. Mazuļiem, kuri grūtniecības laikā ir bijuši pakļauti cigarešu dūmu iedarbībai, elpošanas ceļu slimību, tai skaitā arī bronhiālās astmas, attīstība vēlākā dzīves laikā ir iespējamāka, turklāt ir pierādīts, ka šādiem bērniem bieži vien ir mazāks ķermeņa pēc piedzimšanas, iespējamas arī priekšlaicīgas dzemdības un pat bērniņa nāve vēl atrodoties mātes miesās.
Sargājiet sevi un savus tuvos cilvēkus no kaitīgajiem cigarešu dūmiem:
- Par atpūtas un izklaides vietām izvēlieties vidi, kurā nevirmo gaisā dūmi vai arī ir iespēja no tiem izvairīties;
- Šis taču ir vēl viens nopietns iemesls, kādēļ atmest smēķēšanu pašiem un pārliecināt par to arī citus apkārtējos cilvēkus, sniedzot viņiem savu emocionālo atbalstu.
Neviens no vecākiem taču negrib, lai smēķēšanas kļūtu par savu bērnu dzīves sastāvdaļu, tāpēc jau no mazotnes bērnā ir jāieaudzina pareiza attieksme pret šo netikumu, labākais veids, kā to izdarīt – rādiet priekšzīmi jaunajai paaudzei, jo diezin vai jūsu stāsti par smēķēšanas lielo postu uz veselību atstās jebkādu iespaidu, ja paši nespēsiet atteikties no kārtējās cigaretes aizdedzināšanas un dziļas dūma ievilkšanas savās plaušās.
Bērnam ļoti svarīga ir sajūta, ka jūs viņam kā personībai atvēliet savu laiku un uzklausiet viņu, tad viņam neradīsies vajadzība atbalstu, kuru viņš ģimenē nesaņem, meklēt kaut kur ārpus mājas, iesaistoties kādās grupās, kur, pakļaujoties sociālajam spiedienam, smēķēšana sāks bojāt arī jūsu bērna veselību.