Ziemassvētki ir ģimenes svētki un to laikā ikvienā mājā tiek klāts svētku galds, uz kura tiek likti visdažādākie gardumi, tie kairina garšas kārpiņas uz mēles tik ļoti, ka visbiežāk nav iespējams atturēties no to visu pagaršošanas, tāpēc ļoti daudzi cilvēki pēcsvētku laikā cīnās ar sirdsapziņas pārmetumiem, ka apēsts tik daudz un cenšas atvadīties no liekajiem kilogramiem, kas it kā nemanot ir parādījušies. Kā pavadīt svētkus bez nožēlas par apēsto?
Lai arī katram no mums Ziemassvētki nozīmē kaut ko citu – Dieva dēla piedzimšanas svētki, klusais pārdomu laiks, dāvanu pirkšanas drudzis vai vienkārši brīvdienas, taču visbiežāk tie tiek sagaidīti kopā ar tuviem un mīļiem cilvēkiem pie bagātīgi klātiem galdiem. Tomēr neskatoties uz to, ir iespējams izvairīties no pēcsvētku veselības problēmām, saglabājot vēsu prātu un pamanot to, ko saka priekšā pats organisms, kā arī mēģinot to apmānīt, ja svara pieaugums ir īpaši nevēlams.
Pievērsiet uzmanību garšai. Parasti cilvēkus vairāk kārdina saldie gardumi, jo arī garšas kārpiņu, kas uztver saldo garšu, ir vairāk, bet sāls pastiprina jebkuru garšu buķeti. Cilvēka organisma īpatnība ir tāda, ka ēšanas laikā, mēs pierodam pie saldās vai sāļās garšas un pēc īsa laiciņa ēdiena garša vairs nav tik izteikta kā vēl pavisam īsu brīdi atpakaļ. Līdz ar to rodas dabiska vēlme pastiprināt zūdošo garšas sajūtu, un cilvēkam šķiet, ka to var izdarīt, apēdot lielāku ēdiena daudzumu. Lai no tā izvairītos, sāls un cukura vietā ēdieniem var pievienot arī citas garšvielas, kas padarīs uz svētku galda esošo ēdienu garšu vēl interesantāku un savdabīgāku, bet tik pat gardu.
- Nepieciešamību pievienot ēdienam sāļi samazina tādas garšvielas kā baziliks, ķiploki, sīpoli, rozmarīns un raudene. Visas šīs garšvielas droši var pievienot gaļas un zivju ēdieniem, mērcēm un zupām, kā arī dārzeņiem.
- Saldu garšu piedod vaniļa un piparmētra. Ēdienu interesantāku padara tādas Ziemassvētkiem tik raksturīgas garšvielas kā kanēlis, muskatrieksti, ingvers un krustnagliņas.
Klājot svētku galdu, visbiežāk mēs aizmirstam par ārstu un dietologu ieteikumiem par veselīgu un sabalansētu uzturu, jo ēdieni bieži vien ir sātīgi un diezgan trekni, to pagatavošanai netiek žēlotas nekādas sastāvdaļas, turklāt galds vai lūst no šāda veida ēdieniem, tie nenoliedzami ir ļoti apetīti raisoši, tomēr, lai mazinātu sirdsapziņas pārmetumus par neveselīgo ēdienu, daži padomi, kā padarīt ievērot veselīga uztura pamatprincipus arī svētku laikā:
- Svētku galda sagatavošanai izvēlieties piena produktus ar zemu tauku saturu.
- Kā taukvielas ēdienu gatavošanas procesā izmantojiet mono- un polinepiesātinātās taukskābes, ko satur olīveļļa, un rapšu eļļa.
- Klājot svētku galdu, izvēlieties vairāk svaigu augļu un dārzeņu.
- Maltīti sāciet ar zupu , jo tā būs ne tikai veselīga, bet tā arī mazinās izsalkumu un radīs sāta sajūtu. Līdz ar to samazināsies iespēja pārēsties, kā arī tiks uzņemts mazāks kaloriju daudzums.
- Jācenšas izvairīties no pārmērīgas alkohola lietošanas, jo tas ir ne tikai kaitīgi jūsu veselībai, bet tādā veidā tiek uzņemts liels daudzums kaloriju, it īpaši, ja kopā tiek jaukti vairāki dzērieni.
Lai mums visiem balti un jauki šie svētki, lai pie ikviena no mums atnāk Ziemassvētku brīnums ar gaišu cerību un bezgalīgu ticību!