Lielākā daļa cilvēku ir noilgojusies pēc siltās un jaukās pavasara saulītes, taču daļai cilvēku pavasara atnākšana izraisa dalītas jūtas, jo ar koku plaukšanas periodu nāk kopā arī alerģija pret ziedputekšņiem, tādā veidā par ikdienas sastāvdaļu kļūst iesnas, šķaudīšana, asaru asarošana un nieze. Šāda veida alerģiju mēdz dēvēt arī par siena drudzi, kā pasargāt sevi no nepatīkamo alerģijas simptomu rašanas, lai varētu siltā gadalaika atnākšanu sagaidīt ar prieku nevis raizēm.
Cilvēka elpošanas ceļi sākas ar degunu, caur to gaiss tālāk nokļūst līdz plaušām, taču deguna funkcija ir attīrīt ieelpoto gaisu, lai dziļākos elpceļos nenonāktu nevēlamas vielas, kā arī gaiss degunā tiek mitrināts un sasildīts, jo deguna gļotāda ir labi apasiņota, tādā veidā līdz plaušām nonāk jau salīdzinoši silts gaiss.
Ieelpojot alergēnus (ziedputekšņus), tie normāli tiek atdalīti no ieelpotā gaisa ārā un novietojas uz elpceļu gļotādas. Ja šīs vielas izraisa alerģiju, tad gļotādas šūnās kā pretreakcija notiek histamīna atbrīvošanās, un rezultātā asinsvadi degunā paplašinās, un notiek siena drudzim raksturīgo deguna izdalījumu sekrēcija no apkārtējiem audiem. Tas izraisa niezi, audu tūsku un iekaisumu, kā arī šķaudīšanu un iesnas.
Siena drudža gadījumā alerģiskās reakcijas iemesls ir ziedputekšņi, taču alerģiskās reakcijas ar tieši tādu pašu attīstības mehānismu ir iespējamas arī pret putekļiem, dzīvnieku spalvām un citām ieelpotām vielām.
Alerģiju izraisošie ziedputekšņu avoti ir visdažādākie: dažādi ziedošie pļavas augi, nezāles, dažādas puķes un ziedputekšņi no kokiem. Alerģisko reakciju izcelsmē liela nozīme ir ziedputekšņu koncentrācija gaisā: jo tā ir lielāka, jo alerģijas izpausmes ir intensīvākas. Ļoti svarīga ir arī individuālā jutība: vienam cilvēkam alerģijas simptomi (šķavas, acu asarošana un tekošs deguns un citi) var būt daudz izteiktāki nekā otram, atrodoties tieši tādos pašos apstākļos. Turklāt alerģijas simptomi ir izteiktāki sausos, karstos un vējainos laika apstākļos, kad ziedputekšņi aktīvi cirkulē gaisā, nekā vēsā un vējainā laikā, kad tie ar lietus ūdeni tiek noskaloti uz zemes. Siena drudža simptomi atkarībā no slimības smaguma pakāpes var būt ļoti dažādi:
- Deguna, mutes gļotādas, acu, kakla, ādas vai jebkuras cita ķermeņa daļas nieze;
- Iesnas, aizlikts deguns un ožas traucējumi;
- Šķaudīšana, kas var būt ļoti bieža, praktiski bez apstājas;
- Acu asarošana;
- Kakla sāpes un elpošanas grūtības;
- Klepus, kas var kļūt pat astmatisks;
- Galvassāpes.
Alerģijas diagnosticēšanu visbiežāk veic ar ādas alerģisko testu palīdzību, ar tiem var noteikt, kuri ziedputekšņi tieši ir raksturīgākie alerģijas izraisītāji, taču bieži vien alerģijas iemesls ir nevis viena konkrēta auga putekšņi, bet vairāku, tādēļ izvairīšanās no tiem praktiski nav iespējama. Jāatceras, ka pirms alerģisko testu veikšanas vairākas dienas nedrīkst lietot nekādus pretalerģijas medikamentus, jo tie var maskēt rezultātu. Turklāt bieži cilvēkiem, kuri ir alerģiski pret ziedputekšņiem, alerģiju izraisa arī dažādi pārtikas produkti, it īpaši medus un citi bišu produkti. Turklāt mūsdienu pasaulē alerģijas ir arvien biežāka sastopamība, apmēram viena piektā daļa cilvēku izjūt kādus no siena drudža simptomiem.
Alerģiju simptomu novēršanai tiek lietoti dažādi medikamenti, tie ir pieejami dažādās zāļu formās: gan lokāli lietojami (acu un deguna pilieni, ziedes), gan iekšķīgi lietojami (tabletes, pilieni iekšķīgai lietošanai, sīrups). Šo medikamentu darbības mehānisms var būt atšķirīgs, tāpēc jums piemērotākās zāles ieteiks ārsts, izvērtējot jūsu veselības stāvokli. Taču jāņem vēra, ka arī paši pretalerģijas medikamenti īpaši jutīgiem cilvēkiem var būt alerģijas iemesls.
Vēl viens veids, kā izvairīties no alerģijas izpausmēm, ir hiposensibilizācijas metode: organismā tiek ievadīts alergēns, sākumā ļoti nelielā koncentrācijā, pēc tam tā pakāpeniski tiek palielināta, līdz ar to organismā veidojas antivielas pret šo alergēnu, kas neļauj izpausties alerģiskajai reakcijai. Šīs metodes „mīnuss” ir tāds, ka tā ir jāveic pietiekami ilgu laiku – līdz pat pieciem gadiem, lai sasniegtu vēlamo efektu.
Lai arī no ziedputekšņiem nav iespējams pilnīgi izvairīties, tomēr alerģijas uzliesmojuma laikā īpaši svarīga ir apkārtējās vides tīrība, var papildus arī mitrināt telpu gaisu, jāievēro arī personīgā higiēna, jo mazgāšanās laikā ziedputekšņi no ādas tiek aizskaloti projām, pirms iešanas ārā degunā var ieziest kādu neitrālu eļļiņu, tādā veidā tiks novērsta ziedputekšņu pielipšana pie deguna gļotādas šūnām.