Hipoglikēmija ir cukura līmeņa strauja pazemināšanās. Tās laikā iespējamas sekojošas pazīmes:
- Trīce
- Koncentrēšanās grūtības
- Paātrināta sirdsdarbība
- Apjukums
- Svīšana
- Muskuļu vājums
- Nemiers
- Miegainība
- Izsalkums
- Redzes izmaiņas
- Slikta dūša
- Galvassāpes
- Durstīšanas sajūta
- Reibonis
- Nespēks
- Krampji
- Bezsamaņa
Uzziniet no sava ārsta, vai zāles, ko lietojat diabēta ārstēšanai, var izraisīt hipoglikēmiju! Lielāks hipoglikēmijas risks ir tiem diabēta pacientiem, kuri ārstējas ar insulīna preparātiem, tomēr šo risku iespējams samazināt, atbilstoši ārstējot diabētu!
Pats svarīgākais pasākums hipoglikēmijas ārstēšanai ir vienmēr nēsāt līdzi produktus, kas satur viegli asimilējamos ogļhidrātus (glikozes tabletes, cukuru, konfektes, limonādi, sulu vai jebko citu – pēc diabēta pacienta izvēles) un lietot šos produktus tūlīt pēc hipoglikēmijas simptomu parādīšanās!
- Pamanot vieglas hipoglikēmijas pirmās pazīmes, jāpārtrauc aktivitātes un jāuzņem ap 15 g viegli asimilējamo ogļhidrātu, vislabāk glikozes tabletes (5 – 6 tabletes satur nepieciešamo daudzumu glikozes) vai glāzi/pusglāzi apelsīnu vai vīnogu sulas, vai saldu vai limonādi, vai citus saldumus.
- Hipoglikēmijas novēršanai nav nepieciešama pārāk liela ogļhidrātu deva, jo tad sekos pārmērīga glikozes līmeņa paaugstināšanās.
Pēc apmēram 15 – 20 g ogļhidrātu uzņemšanas jānogaida miera stāvoklī apmēram 15 – 20 minūtes. Atkārtoti jāuzņem ogļhidrāti tikai vajadzības gadījumā. Pēc hipoglikēmijas novēršanas vēlams noteikt glikēmiju. Ja glikēmija ir zemāka nekā 4,0 mmol/l, atkārtoti jāuzņem 15 g ogļhidrātu.
- Ja hipoglikēmija pēc apmēram 15 – 20 g ogļhidrātu uzņemšanas hipoglikēmijas simptomi neizzūd, bet pastiprinās, tad ogļhidrātu uzņemšana nekavējoties jāatkārto.
Lai gan hipoglikēmija ir novērsta (sevišķi, ja domā, ka hipoglikēmiju izraisījusi pārlieku liela ilgstošas darbības insulīna deva), vēlama ārpuskārtas uzkoda, kas satur aptuveni 20 g ogļhidrātu vai ēdienreize, jo hipoglikēmijas novēršanai uzņemto ogļhidrātu ietekme var būt īslaicīga un hipoglikēmija var atkārtoties.
- Ja ir pacients nespēj uzņemt ogļhidrātus, ir nepieciešama līdzcilvēku palīdzība, piemēram, 1 mg glikagona ievade muskulī vai zemādā (bērniem –0,5 mg). Īpaša glikagona pildšļice, kas piemērota lietošanai mājas apstākļos ir iekļauta Valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Jautājiet par to savam ārstam!
- Ja ar glikagona ievadi nav izdevies novērst hipoglikēmiju un hipoglikēmija ieilgst, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība!