Jebkuras sāpes ir simptoms, ka kaut kas mūsu organismā nav gluži tā, kā tam vajadzētu būt, tādēļ bez ievērības gluži tās atstāt nevajadzētu. Vienas no nepatīkamākajām sāpēm ir galvassāpes, kuras savas dzīves laikā ir pieredzējis ikviens un kurām var būt neskaitāmi iemesli. Taču neatkarīgi no iemesla tās pamatīgi spēj ietekmēt pašsajūtu un darbaspējas. Ko un cik daudz mēs zinām par galvassāpēm?
- Galvassāpes ir visbiežāk novērojamās sāpes, kuru dēļ cilvēki paši pēc savas iniciatīvas sāk lietot kādus pieejamos bezrecepšu medikamentus vai meklē ārsta palīdzību. Taču patiesībā regulāri lietojot pretsāpju medikamentu lielākā devā nekā norādīts lietošanas instrukcijā, tieši tas arī var būt galvassāpju iemesls, līdz ar to veidojas paburtais loks – sāpju mazināšanai tiek lietotas zāles, kuru nepamatoti lielu devu lietošana izraisa galvassāpes.
- Lai arī galvassāpes ierobežo darbaspējas un ievērojami pasliktina pašsajūtu, tomēr visbiežāk to iemesls nav veselībai un dzīvībai bīstams. Galvassāpju novēršanai efektīvi ir dažādi bezrecepšu medikamenti vai pat vienkārša neilga atpūta klusā, tumšā vietā. Atvieglojumu var sniegt arī uz pieres uzlikts mitra auduma gabaliņš.
- Senie romieši un grieķi galvassāpju ārstēšanai izmantoja kumelīšu, piparmētru un lavandas uzlējumu, turklāt tas ir pamatoti, jo visiem tiem piemīt vieglas nomierinošas īpašības. Un tā kā galvassāpju iemesls bieži vien ir spriedze un stress, tad atslābināšanās palīdz mazināt nepatīkamās sāpes.
- Lai izvairītos no galvassāpēm, liela nozīme ir dzīvesveidam. Smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, neizgulēšanās, neveselīgs uzturs un nepietiekama fiziskā slodze ir veicinoši faktori, lai rastos galvassāpes, tādēļ veselīgu pārmaiņu ieviešana dzīvesveidā palīdzēs izvairīties no dažādām veselības problēmām, tai skaitā galvassāpēm.
- Galvassāpes veicinoši faktori var būt dažādi pārtikas produkti un ēdieni, tai skaitā arī saldējums. Apēdot auksto saldējumu, sašaurinās asinsvadi, līdz ar to rodas asinsrites traucējumi, kas arī ir galvassāpju iemesls. Galvassāpju rašanos var veicināt arī siera, kafijas, šokolādes, riekstu, piena produktu, liesas gaļas un dažādu citu produktu lietošana uzturā.
- Biežs galvassāpju iemesls ir badošanās un nepilnvērtīgs uzturs, jo samazinās glikozes līmenis asinīs. Taču arī dažādi nelabvēlīgi apkārtējās vides faktori var būt galvassāpju iemesls, piemēram, troksnis, piesārņojums, dūmi, nepietiekams apgaismojums u.c.
- Sievietēm galvassāpes visbiežāk ir saistītas ar hormonu svārstībām organismā – bieži tās ir novērojamas dažas dienas pirms menstruāciju sākuma.
- Galvassāpju gadījumā sāpju signāli nenāk no smadzenēm, kā bieži tiek uzskatīts. Sāpju signāli rodas smadzeņu audu, asinsvadu un apkārt esošo nervu mijiedarbības rezultātā. Šie impulsi nāk no aktivētajiem nerviem, asinsvadiem un galvas muskuļiem.
- Paģiru gadījumā galvassāpes izraisa acetaldehīds, kas smadzeņu audos aizvieto glikozi, turklāt organisms ciešs no dehidratācijas (trūkst šķidruma) un ir pazemināts glikozes līmenis asinīs, tādēļ paģiru gadījumā ieteicams dzert saldu tēju vai citus saldus dzērienus, nevis dažādus gāzētos dzērienus, kas vēl vairāk pastiprina šķidruma izvadīšanos no organisma.
- Galvassāpes nebūt nav tikai pie pieaugušo problēma, bieži tās novērojamas arī bērniem. Pirms pubertātes vecuma tās biežāk rodas zēniem nekā meitenēm, taču pieaugušo cilvēku vidū galvassāpes sievietēm ir sastopamas četras reizes biežāk kā vīriešiem, kas saistīts ar izteiktākām hormonu līmeņu svārstībām.
Senajos laikos uzskatīja, ka galvassāpju iemesls ir ļauno garu darbība cilvēka ķermenī, tādēļ tika veikti īpaši to izdzīšanas rituāli, kuru laikā cilvēka galvaskausā izveidoja atveri, pa kuru tika izdzīti ļaunie gari, turklāt veiktie pētījumi liecina, ka cilvēki pat ir izdzīvojuši pēc šādām šaušalīgām izdarībām, to liecina atrastie galvaskausi, kuriem ap izveidoto atveri ir izveidojusies jaunu kaulaudu kārta.