Šodienas steidzīgā, strespilnā dzīve, pārslodze darbā un mājās, nogurums, novājinātā imunitāte un piesārņotā apkārtējā vide cilvēku ir padarījusi savādāku, nekā, iespējams, mēs paši būtu vēlējušies būt. Tomēr daudzi (vai pat visi) no šiem faktoriem ir ienākuši mūsu ikdienas dzīvē un tiek pieņemti kā tās sastāvdaļas, taču organisms nav nocietināts cietoksnis – daudzi faktori var nodarīt kaitējumu emocionālajai, garīgajai un vispārējai veselībai.
Tas, ko mēs domājam, un tas, kā mēs jūtamies, neapšaubāmi ietekmē mūsu organismu, jo fiziskais ķermenis un jūtu pasaule nav divas noslēgtas vides, tās ir savstarpēji vienotas un saistītas. Jūtot satraukumu, dusmas, emocionālu saspringumu, ķermenis vēlas par to pavēstīt mums, tāpēc bieži vien šādos brīžos liek sevi manīt arī kādas fiziskas kaites, piemēram, paaugstinās asinsspiediens, sāp vēders vai ir galvassāpes.
Emocionāls nomākums, pārslodzes un stresa sekas var izpausties ļoti dažādos veidos – apetītes zudums, aizcietējums vai caureja, pastāvīgs nogurums un vājums, miega traucējumi, nenosakāmas lokalizācijas sāpes, svīšana, svara zudums vai pieaugums. Dažkārt šie simptomi var būt pat tik smagi, ka nākas meklēt palīdzību ārsta kabinetā. Tādēļ ar ārstu nepieciešams izveidot labas attiecības, lai, atklājot savu problēmu, tiktu noskaidrots to pareizais iemesls, tādā veidā novēršot nepamatotu kādu zāļu izrakstīšanu un lietošanu, ja ārsts būs izvēlējies tikai simptomus nomācošu terapiju. Tas vēl jo svarīgāk ir tādēļ, ka savas ikdienas aizņemtībā un noslogotībā, jūs nemaz neesat aizdomājies, ka veselības traucējumu iemesls varētu būt nevis kaut kāda fiziska saslimšana, bet garīga pārpūle. Ja pašam apjaust savu problēmu cēloni ir grūti, vai pat par to neesat aizdomājušies, tad ļoti svarīgi ir laikus meklēt palīdzību, jo ilgstoša šādu simptomu ignorēšana var izraisīt patiešām būtiskus veselības traucējumus, jo organisma kompensācijas mehānismi tiek izsmelti.
Lai saglabātu sevī dzīvesprieku, arī ķermenim un dvēselei ir jābūt veseliem.
Kāds tad ir risinājums? Kā cīnīties ar ikdienas grūtībām, lai tās neietekmētu mūsu veselību? Kā nodrošināt veselību savam ķermenim, prātam un dvēselei?
Rūpes par sevi sākas ar ļoti vienkāršām lietām, nav nepieciešams izdot lielu naudu par dārgām zālēm vai atveseļošanās kūrēm otrā pasaules malā. Vajadzīga neliela pacietība, vingrināšanās un vēlēšanās, lai sāktu rūpēties par sava ķermeņa, prāta un dvēseles veselību, par savu dzīvesprieku:
- Ikdienas ritmā atvēliet kaut neilgu laiku fiziskām aktivitātēm, tās palīdzēs atslēgties no problēmu gūzmas, ļaus sakārtot domas un būs ļoti noderīgas arī fiziskajai veselībai, kā arī palīdzēs samazināt ķermeņa svaru un uzturēt sevi labā fiziskā formā. Pirms izlemjat, kādu fiziskās aktivitātes veidu piekopt, izrunājiet to ar savu ārstu, lai noteiktu, vai tas būs atbilstoši jūsu veselības stāvoklim un spējām.
- Domājiet pozitīvi, neļaujiet vaļu sliktām un negatīvām domām, jo tās pašiem nemanāmi, tomēr ietekmē mūs. Ja jūs vajā kāda neatrisināma (pēc jūsu domām) problēma, tad atrodiet kādu cilvēku, ar kuru kopā varētu nonākt pie vislabākā tās risinājuma.
- Atpūta un pārdomas par dzīvi. Lai varētu sekmīgi darboties, nepieciešams uzkrāt spēkus jaunai darba dienai vai nedēļai, nepieciešama atpūta, kuras laikā organisms atjaunojas. Arī neliels, neviena netraucēts pārdomu brīdis liks sakārtot domas, un sniegs pareizo rīcības ievirzi!