Kādēļ dažkārt, atkarībā no garastāvokļa un noskaņojuma, mēs ēdam tik daudz un tik bieži, bet dažkārt bez normālas pārtikas var iztikt pat vairākas dienas. Vai tas ko mēs ēdam ir saistīts ar to, ko un kā mēs jūtam? Kā uzturēt līdzsvaru starp garastāvokli un patērēto ēdienu daudzumu?

Daudzi uztura speciālisti uzskata, ka organismam ir jāatrodas ķīmiskā līdzsvarā, tad arī cilvēks pats būs garīgā līdzsvarā. Ļoti daudzi faktori organismu var sasvārstīt un līdzsvara stāvoklis tiek izjaukts. Piemēram, ļoti daudzas sievietes cieš no anēmijas, īpaši, menstruāciju laikā, tas noved pie depresijas un rada nogurumu. Vecākiem cilvēkiem bieži organismā ir B grupas vitamīnu trūkums. Cilvēkiem ar neregulāru ēšanas režīmu novērojamas glikozes līmeņa asinīs būtiskas svārstības. Ir cilvēki, kuri ir jutīgi pret dažādām pārtikā esošām vielām, kuras arī izraisa garastāvokļa svārstības.

Cilvēka organismā atrodas vielas, kuras sauc par mediatoriem, kas nodrošina nervu impulsu pārvadi, un tās arī ietekmē cilvēka garastāvokli un noskaņojumu. Viena no svarīgākajām šādas darbības vielām ir serotonīns. Šīs vielas nosaka vai jūs jūtaties apmierināts un piepildīts ar enerģiju vai noguris, viegli aizkaitināms un dusmīgs, un to darbībai ir saistība ar uzturā esošajiem ogļhidrātiem. Nepieciešams saglabāt stabilu glikozes līmeni asinīs visas dienas garumā, to viegli panākt ar produktiem, kas satur polisaharīdu tipa ogļhidrātus, to var izdarīt ēdot graudaugu produktus, pupas, ābolus, bumbierus un citus augļus. Turpretī apēdot ēdienu, kas strauji paaugstina glikozes līmeni asinīs (kūkas, pīrāgi, čipsi), pēc tam sākot strādāt hormonam insulīnam, kas samazina glikozes līmeni, drīz vien pēc tam jutīsiet sagurumu un vēlmi nosnausties.

Ja tomēr kādu iemeslu dēļ šo mediatoru līdzsvara stāvoklis organismā ir izjaukts kādu ārēju spēku ietekmē, liekot jums justies slikti, neraizējieties. Šādos brīžos bieži arī jūs sākat domāt, ka jauka garastāvokļa atgūšanai vajadzētu kaut ko apēst. Ja nejauka noskaņojuma gadījumā izjūtat izsalkumu, tad to vajag remdēt, tikai jāievēro mērenība. Pirms ēšanas padomājiet vai tiešām esat izsalcis vai tikai vēlaties kaut ko ieēst, kas pēc jūsu domām jums liktu justies labāk.

Daudz dzirdēts par universālo „garastāvokļa uzlabotāju” – šokolādi, ka tā spēj mainīt noskaņojumu, tajā atrodas ķīmiskas vielas, kas darbojas pie serotonīna receptoriem, izraisot tādas pašas sajūtas, kā iemīloties.

Šokolādē atrodas liels daudzums antioksidantu, kas palīdz aizsargāt smadzenes un visu organismu kopumā no brīvajiem radikāļiem, kas kaitīgi iedarbojas uz mūsu organismu, radot šūnu bojājumus. Tomēr šokolādes darbība nav tik spēcīga, lai reāli spētu pasargāt organismu no kādām kaitīgām ietekmēm. Daži zinātnieki uzskata, ka šokolāde darbojas gandrīz kā kanabinoīds- garastāvokli ietekmējoša ķīmiska vielas, kas atrodas marihuānā.

Daži padomi kā būt pašam noteicējam pār savu noskaņojumu:

  • Centieties uzturēt stabilu glikozes līmeni asinīs, nepieļaujot tā būtiskas svārstības. To palīdz nodrošināt regulāras maltītes, kurās esošie ogļhidrāti galvenokārt ir polisaharīdi.
  • Dzeriet daudz ūdens – vidēji divus litrus diennaktī. Šis ūdens daudzums nav jāuzņem tikai dzerot, jo jāņem vērā, ka arī visi dārzeņi un augļi diezgan lielā daudzumā satur ūdeni.
  • Stundu ilga fizikā aktivitāte sniegs jums ne tikai apmierinājumu un labu garastāvokli, bet palīdzēs arī samazināt ķermeņa svaru, un jūs uzturēsiet sevi labā fiziskajā formā.
  • Svara samazināšanai neizmantojiet diētas ar mazu ogļhidrātu daudzumu, jo ātra svara zaudēšana var stipri ietekmēt jūsu noskaņojumu, bet ne pozitīvi.
  • Lietojiet uzturā pienu un putnu gaļu, jo tajā esošā aminoskābe triptofāns padara asinīs esošo glikozi pieejamu mediatoriem, kas nodrošinās jums jaukāku garastāvokli.
  • Neaizmirstiet, ka brokastis ir ļoti svarīga ēdienreize, un to nevajadzētu izlaist.
  • Ēdiet vairāk krāsainos dārzeņus un augļus, lai pati maltīte jums sagādātu prieku.
  • Lietojiet mazāk kafijas, bet nav nepieciešams no tās atteikties pavisam, ja tā liek jums justies kaut nedaudz labāk.
  • Neizslēdziet no savas ēdienkartes nevienu no uzturvielām (ne taukus, ne ogļhidrātus, ne olbaltumvielas), jo veselīgs uzturs ir sabalansēts uzturs.