Pie mums ir atnākusi ziema ar baltiem sniega palagiem un arī ar aukstumu un salu. Lai arī ziemas prieku baudīšana ir neatņemama daudzu cilvēku dzīves sastāvdaļa, tomēr ļoti daudziem vārds „ziema” vien jau uzdzen drebuļus, jo aukstā laikā viņi nespēj justies labi tieši salšanas dēļ – it īpaši salst plaukstas, pēdas, seja un deguns. Lai no tā izvairītos noderīgi var būt arī divdaivu ginka (Ginkgo biloba) preparāti. Kas ir šis augs un kāda labvēlīga ietekme uz mūsu organismu tam piemīt?
Divdaivu ginks ir senākā koku suga, kas saglabājusies uz Zemes, tas uz mūsu planētas varētu būt audzis jau pirms 200 miljoniem gadu. Ķīnā šo koku uzskatīja par svētu, tādēļ īpaši kopa un saaudzēja, uz Eiropu to atveda 18. gadsimtā. Tagad, kad izpētītas tā lapu ekstrakta ārstnieciskās īpašības, tas kļuvis īpaši populārs visā pasaulē.
Pēdējo pāris gadu desmitu laikā ir veikti vairāki simti klīnisko pētījumu, kas pierāda ginka lapu ekstraktā esošo aktīvo vielu labvēlīgo un daudzveidīgo ietekmi uz cilvēka organismu. Viena no īpašībām, kuras dēļ visbiežāk iemanto ginka preparātus, ir atmiņas uzlabošana, tā izskaidrojama ar aktīvo vielu spēju uzlabot asinsriti ķermeņa daļās, kas atrodas tālāk no sirds – arī smadzenēs. Salšanas sajūta ķermeņa tālākajās daļās – pēdās un plaukstās – mazinās tieši tādēļ, ka uzlabojas asinsrite. Bez tam ginka lapu ekstrakta aktīvajām vielām piemīt arī citas pozitīvas īpašības: tās kavē trombocītu salipšanu un tās darbojas kā antioksidanti, kas neitralizē šūnu bojājums izraisošos brīvos radikāļus, kas veidojas dažādu nelabvēlīgu apkārtējās vides faktoru iedarbības rezultātā. Ginka preparātus tā īpašību dēļ izmanto sirds-asinsvadu slimību ārstēšanai, lai aizkavētu novecošanās izmaiņu rašanos (atmiņas pavājināšanās, koncentrēšanās grūtības, zvanīšanas troksnis ausīs, spēku izsīkums), ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka ginka preparāti spēj aizkavēt arī Alcheimera slimības attīstību.
Aktīvās vielas, kas atrodamas ginka lapu ekstraktā, uzlabo visa organisma asinsriti, līdz ar to visiem orgāniem pietiekamā daudzumā tiek piegādāts skābeklis un citas to darbībai nepieciešamās vielas, kā arī aizvadītas prom nevajadzīgās vielas. Tās arī vielmaiņu padara efektīvāku, regulē nervu impulsu pārnesi organismā un par 20 % palielina skābekļa daudzumu smadzenēs.
Divdaivu ginka lapu ekstraktā ir atrodamas divu veidu aktīvās vielas: flavona glikozīdi (tai skaitā bioflavanoīdi, piemēram, kvercetīns, kempferols, proantocianidīni u.c.) un terpēna laktoni (ginkolīdi un bilobalīdi – tikai šim augam raksturīgi savienojumi). Katra no šīm aktīvo vielu grupām piemīt noteiktas īpašības un iedarbība uz cilvēka organismu un tā funkcijām. Tā flavona glikozīdiem piemīt antioksidantu īpašības, tie pasargā šūnu membrānu tauku slāni no bojājumiem. Šīs grupas savienojumi kavē trombocītu salipšanu. Savukārt ginkolīdi kavē trombocītu aktivitātes faktoru, kas piedalās dažādās alerģiskās reakcijās cilvēka organismā. trombocītu aktivitātes faktors pastiprināti veidojas stresa apstākļos un nabadzīga uztura gadījumā, līdz ar to šādos apstākļos pastiprināti notiek asiņu sarecēšana. Pārmērīga trombocītu aktivitātes faktora veidošanās var izraisīt sirds-asinsvadu slimības, smadzeņu bojājumus, dzirdes traucējumus, iekaisumus un imunitātes pavājināšanos, bet divdaivu ginka preparāti šādu bojājumu rašanos var aizkavēt.
Šī auga preparātus var izmantot arī kā palīglīdzekli varikozu vēnu un hemaroīdu ārstēšanā, jo tie spēj stiprināt arī asinsvadu sieniņas.
Ir pierādīts, ka ginka aktīvās vielas uzlabo asinsriti arī dažādās acs struktūrās (tīklenē), līdz ar to uzlabojas redzes asums, un tiek aizkavēta ar vecumu saistītu izmaiņu rašanās acīs.
Lai arī ginka preparāti ir uzskatāmi par dabīgiem līdzekļiem, tomēr pret to lietošanu nedrīkst izturēties vieglprātīgi un neapdomīgi, jo arī tie spēj pietiekami nopietni ietekmēt cilvēka organismu, lai izvairītos no iespējamajām nevēlamām mijiedarbības reakcijām ar citām zālēm, tad pirms lietošanas pastāstiet savam ārstam vai aptiekāram par visiem citiem medikamentiem, ko lietojiet ikdienā. To nedrīkst lietot kopā ar dažādiem depresijas ārstēšanā lietojamiem medikamentiem, ka arī ar zālēm, kas ietekmē asiņu sarecēšanas spēju.
Ginka preparāti reti izraisa blakusparādības, tomēr var rasties gremošanas traucējumi, galvassāpes un alerģiskas ādas reakcijas.