Daudz dažādu diētu apsola strauju svara zaudēšanu un parasti iegūtie rezultāti nav noturīgi. Dažas diētas mēdz būt pat veselībai kaitīgas, turpmāk nedaudz sīkāk par tām.
Zemu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas
Tās ir balstītas uz viedokli, ka lietojot uzturā daudz ogļhidrātu saturošus ēdienus, piemēram, maizi, rīsus, augļus, putras, utt., pieaug ķermeņa svars. Šīs diētas visbiežāk satur daudz proteīnus un taukus.
Nelielu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas (piemēram, Atkinsa diēta) ir pievilcīgas tādejādi, ka svara zudums pirmajās tās ieturēšanas dienās ir ļoti straujš. Tā kā cilvēka ķermeņa lielāko daļu veido ūdens, tad tieši to faktiski cilvēks zaudē, un atsākot uzturā lietot ogļhidrātu saturošus ēdienus, organisms atkal patur sevī nepieciešamo ūdens daudzumu un līdz ar to ķermeņa kopējais svars pieaug.
Ieturot zema ogļhidrātu daudzuma saturošas diētas ilglaicīgi, svara zudums ir pakāpenisks un noturīgāks, jo šīs diētas satur nelielu kaloriju daudzumu. Tomēr, zinātniski pētījumi liecina, ka ogļhidrāti nav iemesls, kādēļ tiek zaudēts svars- tas ir paredzēto kaloriju daudzuma samazināšanas dēļ.
Jaunākie atklājumi apstiprina iepriekš teikto sakot, ka:
- Ieturot zemu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas, cilvēki apēd mazāk kalorijas tādēļ, ka lielu tauku daudzumu saturoši ēdieni, kuri ir iekļauti diētā, labi nomāc izsalkumu.
- Zemu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas ir vieglāk ieturēt nekā tās diētas, kuru galvenais nosacījums ir zems tauku saturošs ēdiens.
Zinātniskie pētījumi arīdzan atklāj, ka zemu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas var pozitīvi ietekmēt noteiktu tauku līmeni asinīs jeb „labā” holesterīna daudzumu.
Cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas, piemēram, sirds saslimšanas, diabēts, augsts holesterīna līmenis asinīs vai paaugstināts asinsspiediens, pirms sākt ieturēt zemu ogļhidrātu daudzumu saturošas diētas, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Tas ir tādēļ, ka šādas diētas izraisa ketonvielu uzkrāšanos, kas var izraisīt anormālu insulīna vielmaiņu, bojājot aknu un nieru darbību, un sāls un ūdens izsmelšanu. Zemu ogļhidrātu diētas arīdzan satur augstu tauku un proteīnu daudzumu, kas var novest līdz nieru funkciju bojājumiem, vēdera aizcietējumiem un pastiprināta noguruma sajūtas.
Pētījumi liecina, ka šīs diētas var nebūt kaitīgas īslaicīgi, aptuveni līdz vienam gadam, jo ir pierādīts, ka veselīgas ēšanas pamatā ir daudzi produkti, kuri satur lielu daudzumu ogļhidrātu.
Zemu ogļhidrātu daudzuma diētas noteikti nedrīkst ievērot grūtniecības laikā, jo tas var negatīvi ietekmēt vēl nedzimuša bērna augli.
Diētas ātrai svara zaudēšanai
Tās ir zemu kaloriju daudzumu saturošas diētas (mazāk par 1000 kalorijām dienā), kas izraisa strauju svara zudumu, negatīvi ietekmējot cilvēka ķermeni vairākos veidos:
- Vielmaiņas ātrums samazinās, lai taupītu enerģiju, jo organisms jūtas izsalcis.
- Noteiktiem audiem, piemēram, smadzeņu un nervu sistēmai, nepieciešami ogļhidrāti enerģijas radīšanai. Kad nav iespējams tos saņemt ar ēdiena palīdzību, organisms tos iegūst no cukura asinīs, kas noārda proteīnus, savukārt proteīnu zudums izraisa ķermeņa masas krišanos.
- Ķermeņa svara krišanās saistīta ar muskuļu un orgānu audu masas zudumu. Badojoties vai lietojot zemu kaloriju saturošu diētu, tikai pusi no zaudētā svara sastāda tauki, bet otra puse ir audu zudums, tādu kā muskuļaudi. Zaudēto svaru ir ļoti viegli atgūt. Citās, daudz mērenākās diētās, tauku zudums sastāda 75% un audu zudums 25%.
- Minerālvielu un elektrolītu nelīdzsvarotība ir dzīvībai bīstama, tādēļ šis diētas ievērošanas gadījumā jābūt ārsta uzraudzībā.
- Tiek zaudēta kaulu masa. Īpaši sievietēm, tādēļ, ka tieši viņas šādas diētas ievēro visbiežāk, tādejādi ir paaugstināts osteoporozes risks.
- Noteiktu laiku ievērojot zema kaloriju daudzuma diētas un pārtraucot, nešaubīga ir svara atgūšana, kas ir gan fiziski, gan psiholoģiski traumējoši.
Ja Jums ir nepieciešams zaudēt svaru, konsultējaties ar ārstu vai dietologu, un labāk veselībai ir ievērot diētas, kad svars tiek zaudēts pamazām un rezultāti ir noturīgāki.
Ēdienu kombinēšanas diētas svara zaudēšanai
Šīs diētas ir balstītas uz ideju, ka noteiktas ēdienu kombinācijas palīdz cilvēkam zaudēt svaru. Tā saucamo „Zonu” diētu izgudroja Dr.B.Sears, lai iegūtu optimālu vielmaiņas stāvokli, samazinot kalorijas un ēdot atbilstoša līdzsvara principam- gan ogļhidrātu bagātus ēdienus, gan proteīnus, un taukus, lai kontrolētu insulīna līmeni. Šīs diētas ieturēšana var radīt ķermeņa svara zudumu, bet tas ir tā iemesla pēc, ka noteiktais ēdiens satur maz kaloriju, nevis tādēļ, ka tas tiek kombinēts. Nav zinātnisku pierādījumu, ka ēdienu kombinējošas diētas izraisa svara zudumu.
Bezrecepšu produkti svara zaudēšanai
Daudzi bezrecepšu produkti svara zaudēšanai ir pieejami gan aptiekās, gan citās tirdzniecības vietās, piemēram, Internetā. Nav pierādīts, ka daudzi no šiem produktiem vispār ir efektīvi, un tie, kuri ir efektīvi, visbiežāk tiek apzīmēti ar papildus brīdinājumiem, piemēram, ka to lietošanas laikā var būt pastiprināts ķermeņa ūdens zudums jeb dehidrēšanās un arī svarīgu organisma minerālvielu zudums.
Tiek piedāvāti arī bezrecepšu produkti, kas nomāc ēstgribu. Ir noteiktas lietas, ko vajadzētu ievērot:
- Nelietojiet tos, ja Jums ir sirds slimības, augsts asinsspiediens, diabēts, nieru un vairogdziedzeru problēmas, glaukoma vai depresija.
- Līdzekļi apetītes nomākšanai ir paredzēti īslaicīgai lietošanai- aptuveni 8-12 nedēļām, bet cīņa ar lieko svaru ir visa mūža garumā.
Kā un vai zaudēt svaru – tas ir katra paša ziņā, tomēr, pirms radikālu lēmumu pieņemšanas tomēr vajadzētu pakonsultēties ar ārstu, lai nenodarītu savam organismam tādu kaitējumu, kura sekas izjutīsiet visu savu dzīvi. Daudz svarīgāk par kardinālu diētu ievērošanu ir vienkārši veselīgi ēst, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un pozitīvi domāt!