Cilvēka organisms ir unikāls un vienreizējs veidojums, tas mēģina pielāgoties dažādām dzīves situācijām un notikumiem tajā. Pielāgojoties fiziskajai slodzei, normāla organisma reakcija ir asinsspiediena paaugstināšanās, bet pēc tam tas atkal atgriežas normālā līmenī, bet dažkārt tomēr arī, cilvēkam atrodoties miera stāvoklī, asinsspiediens mēdz būt paaugstināts. Palīdziet savam organismam saglabāt normālu asinsspiedienu.
Paaugstinātam asinsspiedienam var būt ļoti daudzi iemesli, no izraisītāja ir atkarīga arī ārstēšanas izvēle, bet tādēļ nepieciešams doties pie ārsta, lai noskaidrotu īsto iemeslu un izvēlētos atbilstošāko ārstēšanās veidu. Bet neatkarīgi no iemesla ļoti svarīga ir nemedikamentozā ārstēšana, gadījumos, kad asinsspiediens nav izteikti paaugstināts, iespējams, nav nemaz nepieciešams lietot kādas zāles, bet pietiek tikai ar izmaiņām dzīvesveidā. Šoreiz pastāstīsim par dažādiem ārstniecības augiem, kuru pagatavojumus var itin veiksmīgi lietot asinsspiediena pazemināšanai. Tie noderēs gan kā papildus terapija ķīmiskajiem medikamentiem, gan arī kā profilaktisks līdzeklis.
Pazīstamākie ārstniecības augi, kuru preparātus plaši izmanto kā asinsspiedienu pazeminošus līdzekļus, ir vilkābele un mātere. Vilkābeles savvaļā ir sastopamas arī Latvijā, to koši sārtie augļi ik rudeni priecē mūsu acis, turklāt tie ir ēdami un garšīgi. Vienīgi, ievācot šos augļus, ir jāuzmanās no asajiem ērkšķiem, ar kuru palīdzību augs sevi pasargā. Kā drogu izmanto vilkābeļu ziedus un augļus, arī lapas. Šīs drogas ir bagātas ar bioloģiski aktīvajām vielām, kas stimulē sirdsdarbību, paplašina asinsvadus, līdz ar to uzlabojas asinsrite, un asinsspiediens samazinās. Vilkābeles preparātus izmanto arī pie sirds ritma traucējumiem.
Arī māteres ir Latvijas florā sastopams ārstniecības augs. Tam gan nepiemīt ārējs daiļums, turklāt ziedi ir ar dzelonīšiem, tādēļ tas biežāk sastopams pamestās pļavās, ceļmalās. Kā drogu izmanto māteres lakstus, kuru sastāvā sastopama pietiekami liela bioloģiski aktīvo vielu daudzveidība. Aktīvajām vielām piemīt gan spēja samazināt asinsspiedienu, gan arī labvēlīgi ietekmē organismu pastiprinātas spriedzes apstākļos, jo māteres preparātiem piemīt vieglas nomierinošas īpašības, tie atvieglo iemigšanu, bez tam tie palīdz regulēt sirdsdarbības ritmu. Īpaši noderīgi māteres preparāti ir cilvēkiem, kuriem paaugstinātā asinsspiediena iemesls ir stress, spriedze un uztraukums.
Līdzīga iedarbība kā māterei ir ārstniecības melisai, to bieži izmanto arī kā garšaugu, jo tai piemīt raksturīga citrona smarža. Melaisai piemīt ne tikai vieglas asinsspiedienu pazeminošas īpašības, bet arī nomierinošas, sāpes un spazmas samazinošas īpašības. Melisu var izmantot arī vēdera uzpūšanās gadījumos, kad zarnās uzkrājušās gāzes, un pats vēders ir sāpīgs.
Asinsspiedienu pazeminošas īpašības piemīt arī vēl vienam Latvijas savvaļā ļoti bieži sastopamam ārstniecības augam – dumbrāju zaķpēdiņai. Kā drogu izmanto lakstus, aktīvo vielu sastāvs ir plašs, tajā ir atrodami arī dažādi vērtīgi vitamīni un minerālvielas. Zaķpēdiņas aktīvās vielas paplašina asinsvadus, līdz ar to samazinās arī asinsspiediens.
Lai samazinātu paaugstināto asinsspiedienu, var izmantot aroniju augļus. Šī dekoratīvā krūma melnie augļi, kuri uz apģērba spēj atstāt neizmazgājamus traipus, ir ļoti noderīgi mūsu veselībai, jo to sastāvā ietilpst arī C vitamīns – dabīgais C vitamīns daudz spēcīgāk ietekmē organisma aizsargspējas un pasargā no dažādām saaukstēšanās slimībām. Bez C vitamīna aronijas augļi satur arī citus vērtīgus vitamīnus un minerālvielas. Asinsspiedienu pazeminošās iedarbības mehānisms ir tāds pats kā zaķpēdiņai – tiek paplašināti asinsvadi, kā rezultātā samazinās asinsspiediens.
Vēl viens ļoti pazīstams ārstniecības augs, kura sastāvā esošās aktīvās vielas spēj samazināt asinsspiedienu, ir kliņģerīte. Kliņģerītes ziedi ir lielisks dažādu organismam nepieciešamu vielu avots, tās spēj gan samazināt asinsspiedienu, gan iedarbojas nomierinoši. Turklāt kliņģerīte ir plaši pazīstama tās pretiekaisuma īpašību dēļ – šīs iedarbības dēļ kliņģerītes pagatavojumus izmanto gan iekšķīgi (pie kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas), gan arī ārīgi (uz brūcēm, mutes dobuma skalošanai, apdegumu un izsitumu gadījumos). Kliņģerītes veicina arī žults sekrēciju, tās lieto pie žultspūšļa un žultsceļu iekaisumiem.
Lietojot visus šos ārstniecības augu pagatavojumus, jāievēro, ka tos nedrīkst lietot cilvēki, kuriem jau ir pazemināts asinsspiediens, jo šādā gadījumā asinsspiediens var samazināties vēl vairāk, līdz ar to pasliktinās pašsajūta un var rasties pat nopietni veselības traucējumi. Un neaizmirsīsim, ka dabas līdzekļi arī ir zāles, kuru lietošana prasa būt uzmanīgiem un piesardzīgiem!